Ολυμπιακός - Κολύμβηση: Πρωταθλητής για 63η φορά

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 63ο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης ανδρών - γυναικών το οποίο διεξήχθη από τις 19 έως τις 23 Ιουλίου στο ΟΑΚΑ

5649143
Πρωταθλητής Ελλάδας για 63η φορά στην ιστορία του στέφτηκε ο Ολυμπιακός στην κολύμβηση.

Ο ΟΣΦΠ κέρδισε το πρωτάθλημα των ανδρών και των γυναικών και θριάμβευσε και στη γενική. Αυτό είναι το 27η συνεχόμενο πρωτάθλημα για την ομάδα του Πειραιά που έχει στο τιμόνι της τον Νίκο Γέμελο.

Ο Ολυμπιακός κατετάγη πρώτος στη Γενική Βαθμολογία με 1.371,5 βαθμούς, έναντι 1.189,5 του ΑΟ Παλαιού Φαλήρου.

5649294
5649293
5649276

Στο πρωτάθλημα Ανδρών, ο σύλλογος του Πειραιά έφτασε στην κορυφή με 673,5 βαθμούς, έναντι 585 του ΑΟ Παλαιού Φαλήρο, ενώ στις Γυναίκες αναδείχθηκε πρώτος με 698 βαθμούς, με τον ΑΟ Παλαιού Φαλήρου να ακολουθεί στη δεύτερη θέση με 604,5.

5649134
5649141

Οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στη διοργάνωση, συγκεντρώνοντας 27 μετάλλια συνολικά, εκ των οποίων 12 χρυσά, 10 ασημένια και πέντε χάλκινα.

5649164
5649160
5649154

Ο Απόστολος Χρήστου (ΟΣΦΠ) με την επίδοση του 53.60 στα 100μ. ύπτιο, αναδείχθηκε κορυφαίος αθλητής του 91ου Εθνικού (open) πρωταθλήματος.

3) Παναθηναϊκός ΑΟ 339

Γέμελος: «Κανείς δεν μπορεί να κοντράρει τον Ολυμπιακό»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Νίκος Γέμελος είπε μετά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος:

«Ένα ακόμα πρωτάθλημα ήρθε στον Πειραιά. Τα παιδιά το υποσχέθηκαν στον Ολυμπιακό και το έκαναν πράξη, το κατέκτησαν. Το έδωσαν σε εμάς, στον κόσμο. Οι αθλητές έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Είμαστε περήφανοι για τους αθλητές που έχουμε, όπως τον Χρήστου, που κατέκτησε εννιά μετάλλια στο φετινό πρωτάθλημα, αυτό το τετραήμερο. Έχουμε αθλητές που δεν πρωταγωνιστούν μόνο στην Ελλάδα, αλλά και σε όλο τον κόσμο.

5649267
5649269

Καταφέραμε και κερδίσαμε έναν ακόμα τίτλο. Το 63ο πρωτάθλημα Γενικής, το 57ο Ανδρών και το 53ο Γυναικών έχει μεγάλη σημασία, γιατί ο σύλλογος μας παραμένει ο μόνος Αυτοκράτορας στην πισίνα.

Ο Ολυμπιακός απαντάει στην πισίνα με το πρωτάθλημα, σε όποιον προσπαθεί να τον αμφισβητήσει. Κανείς δεν μπορεί να τον κοντράρει, πήρε αυτό που άξιζε και φέτος. Ο Ολυμπιακός ήταν, είναι και θα είναι ο Αυτοκράτορας στην πισίνα! Όλα αυτά που έχουμε κάνει, τα έχουμε κάνει στο Παπαστράτειο. Εκεί, όπου δεν βρίσκεις πολλή ώρα για προπόνηση, εκεί όπου έχει πολύ κόσμο συνέχεια. Άλλα σωματεία, σε άλλες πόλεις, σε άλλες περιοχές, έχουν δικά τους κολυμβητήρια, περισσότερες διαδρομές για προπόνηση».

Έκτακτο δελτίο της ΕΜΥ για τον καύσωνα, θα «καεί» σήμερα η δυτική Ελλάδα - Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξή του

Ιντεάλ: Οι χρυσές εποχές και τα μεγάλα πλήγματα του ιστορικού κινηματογράφου της Αθήνας