Stoiximan Basket League, ΑΕΚ-Άρης 64-63: Το έκρινε ο Πετρόπουλος

Ένα γκολ φάουλ του Ανδρέα Πετρόπουλου, 4 δεύτερα πριν το τέλος, έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ (2-2) απέναντι στον Άρη (1-3) με σκορ 64-63

aekarisss
Η απάντηση στο μεγάλο ερώτημα δόθηκε. Ναι, η ΑΕΚ μπορεί να παίξει άμυνα. Έστω και αν αυτή είναι ζώνη. Αυτό λειτούργησε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Άρη. Όχι πως επέτρεψε στην ΑΕΚ να πάρει διαφορά ασφαλείας (36-33 στο ημίχρονο).

Ο Άρης, μολονότι είχε τον Ολιβιέρ Χάνλαν να εγκλωβίζεται στην άμυνα της ΑΕΚ (ναι, σωστά διαβάσατε) έχοντας 1/7 σουτ στα πρώτα 20 λεπτά, βρήκε λύσεις. Μπορεί να μην κέρδισε την Ένωση στο τρέξιμο (το δοκίμασε σε λόγες περιπτώσεις είναι η αλήθεια), όπως έχουν κάνει άλλες ομάδες, ωστόσο φρόντισε να την πληγώσει με τα επιθετικά ριμπάουντ (9 επιθετικά, 14 αμυντικά).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cf70r8ayn249-sf)

Πάντως, η ΑΕΚ έδειξε νεύρο. Κυρίως με τον Ίαν Χάμερ, ο οποίος συνέχισε φουριόζος από το ματς του BCL με την Τρεβίζο (11 πόντους, 3 ριμπάουντ στο ημίχρονο), ο οποίος έδινε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Όταν ο Άρης ξέφυγε με 5 πόντους (20-15) ήρθε ο Πετρόπουλος, με δύο κολλητά τρίποντα και συνολικά 8 πόντους!

Εκεί που «πονούσε» η ΑΕΚ στο ξεκίνημα, έχοντας 0/9 και 2/14 (τα σουτ του Πετρόπουλου δηλαδή) στο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ουσιαστικά δεν άλλαξε τίποτα (18-18) με το highlight να είναι τα δύο απανωτά τρίποντα των Ουίλιαμς και Ανγκόλα, ενώ το ρολόι πήγαινε προς το μηδέν.

Στην τέταρτη περίοδο, το ματς άλλαξε εντελώς. Η ΑΕΚ στα πρώτα πέντε λεπτά έκανε 4 κλεψίματα (2 ο Χάμερ, 1 ο Κολόμ, 1 ο Ανγκόλα), περιόρισε σημαντικά τις επιλογές του Άρη και με ένα επί μέρους 8-1, έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους.

Ένα τρίποντο του Πετρόπουλου ήταν αυτό που διαμόρφωσε το 62-52.

Τούμπα το ματς και απίθανο φινάλε!
Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος, ο Άρης έκανε ένα σερί 9-0 για να μειώσει στον πόντο (62-61), εκμεταλλευόμενος τα λάθη της ΑΕΚ και τις επιπόλαιες επιθέσεις. Ενα φόλοου του Τζούιστον, 18 δεύτερα πριν το τέλος, έφερε μπροστά στο σκορ τον «Αυτοκράτορα» με 63-62.

Ο Πετρόπουλος ήταν αυτός που έκρινε το ματς. Με αρχοντικό γκολ φάουλ, τέσσερα δεύτερα πριν το τέλος. Έχασε τη βολή, ο Χάνλαν αστόχησε υπό πίεση και η ΑΕΚ πήρε το ματς με 64-63.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο φινάλε. Στο μπάσιμο του Ανδρέα Πετρόπουλο και στο καλάθι και φάουλ που σημείωσε για το 64-63.

Ο ΜVP: O Ανδρέας Πετρόπουλος. Θα ήταν μαζί με τον Ίαν Χάμερ, αλλά ο Έλληνας γκαρντ έκρινε το ματς, Είχε 13 πόντους και πολλά κρίσιμα σουτ.

ΟΙ ΑΔΥΝΑΜΟΙ ΚΡΙΚΟΙ: Ο Λόκετ είχε 1/8 σουτ και μόλις 2 πόντους σε 22:28 στο παρκέ.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Κίνο Κολόμ ήταν καταλυτικός, με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 43 ριμπάουντ του Άρη, εκ των οποίων τα 16 ήταν επιθετικά.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι δύο απίθανες τάπες του Γκρίφιν, με το... σκαμπίλι να βγάζει την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου!

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η ΑΕΚ έδειξε διαφορετικά στοιχεία. Άμυνα και πίεση. Στο τέλος ο Άρης πήγε να πάρει ένα φαινομενικά χαμένο ματς (από το 62-52 στο 62-63). Και οι δύο ομάδες θέλουν αρκετή δουλειά ακόμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-33, 54-51, 64-63.

Η Αναστασία Τσιλιμπίου... χείμαρρος στο Gala: «Στο δικό μου παραμύθι ο Δράκος είμαι εγώ»

Καιρός: Βροχές σήμερα στα βορειοδυτικά και ηλιοφάνεια στην υπόλοιπη χώρα - Νέα κακοκαιρία από το βράδυ της Κυριακής

Rust: Είχαν προηγηθεί δύο περιστατικά με εκρήξεις όπλων - Το συνεργείο είχε αντικατασταθεί από ντόπιους