Κολύμβηση: Χάλκινο μετάλλιο για τον Γκολομέεβ στο Ευρωπαϊκό

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στα 50 μέτρα ελεύθερο

kristiannn_gkolomeev
Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50 μέτρα ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο 27χρονος Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και με αυτό ολοκληρώθηκε η εξαιρετική ελληνική παρουσία στη Βουδαπέστη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbkrfmcue78x-sf)

Το χάλκινο μετάλλιο, δε, ήταν το 23ο συνολικά μετάλλιο της Ελλάδας στην κορυφαία αυτή διοργάνωση (έχει κατακτήσει 4 χρυσά, 4 αργυρά και 15 χάλκινα) και το τρίτο στη Βουδαπέστη μετά το χρυσό της Άννας Ντουντουνάκη στα 100 πεταλούδα και το χάλκινο του Απόστολου Χρήστου στα 100 ύπτιο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbks41usnthd-sf)

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήγε στον τελικό της Βουδαπέστης με την καλύτερη επίδοση στα ημιτελικά και ήταν το φαβορί για το χρυσό, αλλά ο Φινλανδός Αρι Πέκκα Λουικόνεν έκανε την έκπληξη και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 21.61. Ο Πράουντ με 21.69 ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, με τον Γκολομέεβ να κατακτά το χάλκινο, κάνοντας λίγο πιο αργή κούρσα σε σχέση με τον ημιτελικό (21.73).

«Η συνέντευξη δεν έβλαψε την Νταϊάνα» λέει ο δημοσιογράφος του BBC, αλλά ζητά συγγνώμη από τους Γουίλιαμ και Χάρι

Προς «πάγωμα» οδεύει ο κατώτατος μισθός εξαιτίας της πανδημίας - Τι προτείνουν οι εργοδότες και η ΓΣΕΕ

Έρευνα: Τα εμβόλια Pfizer και AstraZeneca είναι αποτελεσματικά κατά της ινδικής παραλλαγής