Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Με το δεξί και εύκολα Ελβετία και Δανία - Δείτε τα γκολ

Με το δεξί ξεκίνησαν στα προκριματικά του Μουντιάλ η Ελβετία και η Δανία νικώντας εύκολα εκτός έδρας τις Βουλγαρία (1-3) και Ισραήλ (0-2) αντίστοιχα

Switserland
3ος ΟΜΙΛΟΣ
Δεν συνάντησε αντίσταση από τη Βουλγαρία η Ελβετία και πέρασε εύκολα (1-3) από το «Βασίλ Λέφσκι» της Σόφια για την πρεμιέρα των δύο ομάδων στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022. Οι Ελβετοί καθάρισαν από το πρώτο τέταρτο το ματς στη γειτονική χώρα. Άνοιξαν το σκορ με τον Μπριλ Εμπολό στο έβδομο μόλις λεπτό με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ροντρίγκεθ από αριστερά.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ca6o1pb2vwjd-sf)

Στο 10ο ο Χάρις Σεφέροβιτς διεύρυνε σε μια εξαιρετικά ξεδιπλωμένη επίθεση σε 0-2 το προβάδισμα των φιλοξενούμενων και στο 13ο ο Ζουμπέρ έκανε το 0-3 με τον γκολκίπερ, Ίλιεφ Ιβάνοφ, να φέρει ευθύνη. Την ασίστ τόσο στο δεύτερο, όσο και στο τρίτο γκολ είχε ο Τζέρνταν Σακίρι.

Το μόνο που κατάφεραν οι Βούλγαροι ήταν να μειώσουν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46') με τον Κιρίλ Ντεσπόντοφ να εκμεταλλεύεται τη λανθασμένη πάσα του Φρόιλερ και να κάνει με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής το 1-3, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Μάλιστα τραυματίστηκε στη φάση του γκολ κι έδωσε τη θέση του στον Σπας Ντέλεφ.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Ιβάιλο Πετρόφ): Ιβάνοφ, Πόποφ, Ντίμοφ, Μποζίκοφ, Ζάνεφ, Σισίνιο (72' Τσβετάνοφ), Μαλίνοφ (71' Τσότσεφ), Κοσταντίνοφ, Γιόμοφ (70' Ίλια Ίλιεφ), Ντεσπόντοφ (48' Ντέλεφ), Ντίμιταρ Ίλιεφ (46' Ατάνας Ίλιεφ).

ΕΛΒΕΤΙΑ (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Μπαμπού, Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκεθ, Ζουμπέρ (75' Ζακάρια), Τζάκα, Φρόιλερ (86' Σόου), Σακίρι (75' Βάργκας), Σεφέροβιτς (86' Γκαβράνοβιτς), Εμπολό (90' Μεχμέντι).

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Εύκολο έργο είχε και η Δανία στο Τελ Αβίβ σε ένα ματς που διεξήχθη με την παρουσία φιλάθλων καθώς όπως είναι γνωστό στο Ισραήλ επιτρέπεται η πρόσβαση θεατών που έχουν εμβολιαστεί (η αρχή έγινε στο ματς της Μπεϊτάρ με τη Χαποέλ Κφαρ Σαβά). Ο φορ της Μπαρτσελόνα, Μάρτιν Μπρέθγουεϊτ με εξαιρετική κίνηση έφυγε στην αντεπίθεση στο 13ο λεπτό και νίκησε τον Μαρσιάνο ανοίγοντας το σκορ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ca6nvoidb0x5-sf)

Ο Γιόνας Όλντερ Βιντ στο 67ο λεπτό έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες των γηπεδούχων - οι οποίοι είχαν τραγική αμυντική αντίδραση καθώς ο σκόρερ από... χαμένη φάση είχε την ευκαιρία να κάνει κοντρόλ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα - και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (0-2) της νίκης της Δανίας.

ΙΣΡΑΗΛ (Βίλιμπαλντ Ρούτενσταϊνερ): Μαρσιάνο, Ντάσα (86' Κάντιλ), Ελχάμεντ, Τίμπι, Άμπου Χάνα (46' Λάβι), Μένασεμ (85' Χαζίζα), Πέρετζ, Νάτχο (68' Γκολάσα), Σόλομον, Ντάμπουρ (60' Βάισμαν), Ζάχαβι.

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούμλαντ): Σμάιχελ, Βας, Κερ, Κρίστενσεν, Μάλε (86' Λάρσεν), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (88' Νόργκααρντ), Πόουλσεν (77' Σκοβ-Όλσεν), Έρικσεν, Μπρέθγουεϊτ, Βιντ (77' Άντερσεν).

Ισραήλ - Δανία 0-2

Σκωτία - Αυστρία (21:45)

Μολδαβία - Νησιά Φερόε (21:45)

Δανία - Μολδαβία (19:00)

Αυστρία - Νησιά Φερόε (21:45)

Ισραήλ - Σκωτία (21:45)