Basket League, Περιστέρι-Λαύριο 70-78: Η μεγάλη απόδραση στο ντεμπούτο του Μπουρούση

Το Λαύριο (1-3) πανηγύρισε τεράστια νίκη στο Περιστέρι (4-2), επικρατώντας με σκορ 70-78 και κατακτώντας το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν στο ντεμπούτο του Γιάννη Μπουρούση με την ομάδα των δυτικών προαστίων

peristeri_layrio
Ο Γιάννης Μπουρούσης επέστρεψε φουριόζος στην Basket League έπειτα από σχεδόν τρία χρόνια αγγίζοντας το double-double όμως το Λαύριο ήταν πιο γρήγορο, πιο φρέσκο και καλύτερα προετοιμασμένο στο κλειστό της Τζον Κένεντι όπου προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους (21-39, 16:08)! Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με τρομερή αυτοπεποίθηση, αιφνιδιάζοντας το Περιστέρι και σημειώνοντας την πρώτη νίκη για φέτος.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c7l3qcaofl8h-sf)

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Λαύριο βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Περιστέρι με μπροστάρηδες τους Βασίλη Μουράτο και Σον Έβανς που μπήκαν… ορεξάτοι στο ματς. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έκαναν σερί 5-0 για το 13-22 ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 15-24 σουτάροντας με 63% στο δίποντο (7/11) και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε 8 λάθη. Το Λαύριο βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 ενώ ο Μουράτος εκτόξευσε τη διαφορά στο +18, κάνοντας το 21-39 στο 16:08!

Το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει, πέτυχε 9 αναπάντητους πόντους και το ημίχρονο έκλεισε στο 30-39 για τους φιλοξενούμενους που είχαν μεν λιγότερα ριμπάουντ (23-13) όμως σούταραν με τρομερή αυτοπεποίθηση διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.

Ακολούθως, τα τρίποντα των Κάρτερ και Γερομιχαλού έκαναν το 32-47 στο 23:49, ο Άλφα Ντιαλό τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το 37-52 ενώ ο Γιάννης Αθηναίου έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, μειώνοντας στο 51-60 στο 30’. Το Περιστέρι πίεσε, ο Γιάννης Μπουρούσης έκανε το 56-64 φτάνοντας τους 19 πόντους ενώ ο Στίβεν Γκρέι διαμόρφωσε το 61-68 στα 4:19 για το φινάλε. Το αντιαθλητικό του νεοαποκτηθένα Κόζι έδωσε την ευκαιρία στον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να μειώσει σε 67-75 στο 38:04 όμως το Λαύριο άντεξε στην πίεση και πανηγύρισε σπουδαία νίκη στο κλειστό της Τζον Κένεντι με 70-78.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο σούταρε με 51% στο δίποντο και 40% στο τρίποντο, έκανε 12 κλεψίματα και υποχρέωσε το Περιστέρι σε 21 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μουράτος (15π., 2ριμπ., 2ασ., 1κλ.), ο Ντιαλό (14π., 6ριμπ.) και ο Έβανς (12π.) ηγήθηκαν του Λαυρίου.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ράιαν Χάροου έμεινε στους 2 πόντους με 1/3 σουτ, 2 ασίστ και 2 λάθη σε 11:52.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πέτρος Γερομιχαλός βοήθησε το Λαύριο με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 20:44.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Περιστέρι τα 21 λάθη, το Λαύριο τα «νεκρά» διαστήματα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Λαυρίου στην πρώτη περίοδο όταν έχτισε διαφορά την οποία διατήρησε ως το τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 30-39, 51-60, 70-78.

Ολυμπιακός: Υπέγραψαν μέχρι το 2024 οι Καμαρά, Μπα και Σισέ

Ινφαντίνο «Το VAR βοηθά το ποδόσφαιρο - Ορισμένοι διαιτητές δεν έχουν ωριμάσει με αυτό»

Ο πατέρας του Τσιτσιπά σχολιάζει το tweet για τα Harrods: «Οι Έλληνες να επιδιώκουν την ποιότητα στη ζωή τους»