Έκανε... Σολάρι-ουμ στον Πανθρακικό η Ξάνθη (1-0)

Κι όμως! Ένα Σολάρι(ουμ) χρειαζόταν η Ξάνθη για να δει… άσπρη μέρα! Το γκολ του Αργεντινού λύγισε τον Πανθρακικό και -εκτός της νίκης 1-0 στο el thrakiko- έδωσε τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα

Μια ακόμη… αναβολή πήρε η αμφισβήτηση της κυριαρχίας της Ξάνθης στη Θράκη!

Έστω και χωρίς καλό ποδόσφαιρο, η ομάδα του Καραγεωργίου επικράτησε 1-0 του Πανθρακικού και διατήρησε την παράδοση 44 χρόνων (!), που τη θέλει αήττητη στο σπίτι της από τον τοπικό αντίπαλό της.

Το γκολ του εξαιρετικού Σολάρι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους δεν βρήκε απάντηση από τους φιλότιμους -αλλά ανεπαρκείς- φιλοξενούμενους κι έδωσε στην Ξάνθη το πρώτο τρίποντο στη φετινή Σούπερ Λίγκα.

Κάταγμα στα πλευρά υπέστη στο πρώτο ημίχρονο ο Εμπόου, που μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για τις απαραίτητες εξετάσεις.