Γουόριορς-Τζαζ 118-110: Το Γκόλντεν Στέιτ μπήκε στο Play In με μπροστάρη τον Τόμπσον - Δείτε βίντεο

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (43-35) πέτυχαν τον μίνιμουμ στόχο της παρουσίας στο Play In της Δύσης αφού επικράτησαν των Γιούτα Τζαζ (29-49) με 118-110, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Κλέι Τόμπσον

klay-tompson
Ο Στεφ Κάρι δεν αγωνίστηκε για λόγους ξεκούρασης ωστόσο οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς επιβλήθηκαν των Γιούτα Τζαζ με 118-110 και «κλείδωσαν» την παρουσία τους στο Play In της Δύσης.

Ο Κλέι Τόμπσον ήταν εκείνος που κουβάλησε επιθετικά τους «Πολεμιστές», σημειώνοντας 32 πόντους με 6/10 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 2/2 βολές, πέντε ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και ένα κλέψιμο σε 28 λεπτά.

Από 'κει και πέρα, ο Τζόναθαν Κουμίνγκα επέστρεψε έπειτα από απουσία έξι αγώνων στο NBA λόγω τενοντίτιδας και ήλθε από τον πάγκο κάνοντας double-double με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ήταν η έβδομη νίκη στους τελευταίους οκτώ αγώνες για το Γκόλντεν Στέιτ που υποχρέωσε τους Τζαζ στη 12η συνεχόμενη ήττα και 15η στους τελευταίους 16 αγώνες τους στην κανονική περίοδο.

Τα δωδεκάλεπτα: 41-28, 68-54, 97-77, 118-110

Game Recap: Warriors 118, Jazz 110