Euroleague: Η βαθμολογία μετά τις νίκες Ολυμπιακού, Ζαλγκίρις, Μακάμπι, Παρτίζαν και το διπλό του Ερυθρού Αστέρα

Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 10-8 ρεκόρ και παρέμειναν σε τροχιά... play-offs - Σταμάτησε το σερί της Φενερ - Τετραπλή ισοβαθμία στην 6η θέση

MixCollage-03-Jan-2024-12-07-AM-4630
Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και με τη νίκη του με 79-74 έφτασε σε διψήφιο αριθμό νικών στη φετινή Euroleague. Πλέον αρχίσει σιγά-σιγά να «χτίζει» γερές βάσεις για τα play-offs, κοιτώντας προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω. Η μεγάλη έκπληξη έγινε στην Κωνσταντινούπολη όπου ο Ερυθρός Αστέρας υποχρέωσε τη γηπεδούχο Φενέρμπαχτσε σε ήττα με 85-76 ενώ η Ζάλγκιρις Κάουνας νίκησε την Άλμπα Βερολίνου με 77-71, στο ντεμπούτο του Αντρέα Τρινκιέρι στον πάγκο των Λιθουανών. Μεγάλη νίκη και για την Μακάμπι Τελ Αβίβ απέναντι στη Μονακό με 93-83 με την οποία έφτασε στο 11-7 και βρέθηκε μόνη στην 4η θέση της κατάταξης.

Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο 79-74
Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα... δύσκολα, είδε την Αρμάνι Μιλάνο να «επιστρέφει» από το -15 και να ισοφαρίζει σε 74-74 ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε, όμως η τρίποντη «βόμβα» του Γουίλιαμς-Γκος χάρισε στους «ερυθρόλευκους» ένα ισχνό προβάδισμα και τους οδήγησε στην τρίτη σερί νίκη τους στην Euroleague με 79-74. Στο 10-8 ανέβηκε πλέον ο Ολυμπιακός που είχε σε μεγάλη βραδιά τους Μουσταφά Φαλ (12π., 6ρ., 6ασ.), Νικόλα Μιλουτίνοφ (13π., 5ρ.), Άλεκ Πίτερς (16π., 4/4τρίπ.). Στο 7-11 «έπεσε» το ρεκόρ της ιταλικής ομάδας, που λίγο έλειψε να κάνει τη... ζημιά στο φινάλε με τα τρίποντά της.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-35, 63-50, 79-74

Olympiacos-Milan | Round 18 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Μακάμπι - Μονακό 93-83
Το σούπερ ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής ανάμεσα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και τη Μονακό βρήκε νικητές τους Ισραηλινούς με τον Μπόνζι Κόλσον να βάζει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στην 11η νίκη της ομάδας του, με 27πόντους και 5 ριμπάουντ σε μία μαγική βραδιά για τον 28χρονο Αμερικανό. Σε θέση τετράδας πλέον η Μακάμπι (11-7), την ώρα που οι Μονεγάσκοι που τα περίμεναν όλα απ’ τον Μάικ Τζέιμς (27π., 6/10τριπ.), «έπεσαν» στο 10-8, λίγο πριν πάνε στο ΣΕΦ για το μεγάλο ματς της Πέμπτης (4/1) με τον Ολυμπιακό.

Η Μακάμπι πήρε εξαρχής ένα σταθερό προβάδισμα απέναντι στη Μονακό, που για ένα ημίχρονο έμοιαζε να έχει «κολλήσει» επιθετικά. Ο Κόλσον ήταν μόνιμος «πονοκέφαλος» για την άμυνα των φιλοξενουμένων, την ώρα που μπήκαν σταδιακά στην εξίσωση και οι Λορέντσο Μπράουν (12π.) και Γουέντ Μπάλντγουιν (12π.). Ο Μάικ Τζέιμς προσπάθησε στο τέλος να «γυρίσει» μόνος του ένα χαμένο ματς, μειώνοντας με σερί τρίποντα σε 78-73, όμως η Μακάμπι βρήκε τα «μεγάλα» σουτ που χρειαζόταν στο τελευταίο τρίλεπτο, για να πάρει την 4η νίκη της στα τελευταία 5 ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 49-35, 64-54, 93-83

Maccabi Playtika Tel Aviv-AS Monaco | Round 18 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Ζάλγκιρις - Άλμπα 77-71
Το ντεμπούτο του Αντρέα Τρινκιέρι στον πάγκο της Ζαλγκίρις συνοδεύτηκε με μία πολύ σημαντική νίκη με 77-71 επί της Άλμπα Βερολίνου και με φινάλε στο αρνητικό σερί 6 ηττών για την ομάδα του Κάουνας, που είδε το ρεκόρ της να βελτιώνεται στο 6-12. Στο 3-15 «έπεσαν» οι Γερμανοί που είναι στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και δεν μπόρεσαν να νικήσουν για δεύτερη φορά φέτος τη Ζαλγκίρις.

Η Άλμπα ξεκίνησε καλύτερα στην πρώτη περίοδο, παίρνοντας μικρές διαφορές υπέρ της, χάρις στις λύσεις που έδιναν στην επίθεση οι Σπανιόλο (15π.) και Τίμαν (17π.). Μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στη δική τους επίθεση με τους Έβανς (13π.) και Ντίμσα (12π.), μοίρασαν καλύτερα τους ρόλους τους κι όταν η Άλμπα μείωσε στο φινάλε στον πόντο, είχαν την ψυχραιμία απ’ τις βολές με τους Λεκαβίτσιους και Ουλανόβας για να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα μετά από ένα μήνα και κάτι...

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 48-41, 61-52, 77-71

Zalgiris Kaunas-ALBA Berlin | Round 18 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Φενέρμπαχτσε - Ερυθρός Αστέρας 76-85
Η Φενέρμπαχτσε φαινόταν να ελέγχει τον αγώνα έως το 28’, έπαιρνε διαρκώς διψήφιες διαφορές, όμως ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε τρομερή ανθεκτικότητα, «γύρισε» τρεις φορές στο παιχνίδι απ’ το -10 και το -11 και στην τελευταία περίοδο ολοκλήρωσε μία τρομερή ανατροπή, επικρατώντας στην Τουρκία με 85-76 στο πρώτο παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής της Euroleague.

Στο 7-11 ανέβηκαν οι Σέρβοι που είναι ακόμη μακριά απ’ τα play in, όμως με τέτοιες νίκες δείχνουν πως έχουν διάθεση να το πολεμήσουν ως το τέλος, στο 10-8 «έπεσε» η τουρκική ομάδα μετά από 4 σερί νίκες. Η «Φενέρ» είχε «καυτό» τον Χέις-Ντέιβις (21π., 3/3τρίπ.) στο πρώτο ημίχρονο, οδηγώντας την επίθεση της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με ορισμένες «πινελιές» απ’ τα τρίποντα των Ντόρσεϊ και Γουίλμπεκιν.

Οι ασίστ του Τεόντοσιτς προς τον Ζοέλ Μπολομόι (24π., ρεκόρ καριέρας στην Euroleague) κρατούσαν τον Ερυθρό Αστέρα «ζωντανό» στο ματς, με τους Σέρβους να αντέχουν και στην τρίποντο... καταιγίδα και να «γυρίζουν» ξανά στο παιχνίδι χάρις και στη βοήθεια του Γκεντράιτις (19π.) που άρχισε να «χτυπάει» και μέσα στο ζωγραφιστό.

Ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με τον Ντος Σάντος (57-59), μπλόκαρε με την άμυνά του την τουρκική ομάδα και με ένα τρίποντο «μαχαιριά» του Τεόντοσιτς, έχτισε τη δική του διαφορά, τη οποία υπερασπίστηκε ως το φινάλε φτάνοντας στο τελικό 85-76.Στους 8 πόντους με δύο τρίποντα έμεινε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, μόλις 2 πόντους με 3 ασίστ και 4 ριμπάουντ είχε ο Νικ Καλάθης, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε μία κάκιστη βραδιά μένοντας άποντος.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 35-34, 57-57, 76-85

Fenerbahce-Zvezda | Round 18 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Παρτίζαν - Βιλερμπάν 90-77
Μετά από δύο σερί ήττες, η Παρτίζαν μπήκε με το... δεξί στο 2024 και στον δεύτερο γύρο της Euroleague, επικρατώντας εύκολα της Βιλερμπάν με 90-77 στην «Stark Arena». Οι Σέρβοι πάτησαν... γκάζι μετά τη δεύτερη περίοδο κι έφτασαν στη 10η νίκη τους σε 18 αγώνες στη Euroleague, την ώρα που οι Γάλλοι παραμένουν στην «ουρά» της βαθμολογίας με 2-16.

Τα... κέφια του Κέβιν Πάντερ (22π., 4/5τρίπ.) κι ο επιθετικός πλουραλισμός της Παρτίζαν της έδωσαν ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα μετά τη δεύτερη περίοδο (επί μέρους σκορ 27-14) και «τελείωσαν» νωρίς το ματς για τους Σέρβους. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε και τους 12 παίκτες του που πάτησαν το παρκέ να σκοράρουν, την ώρα που η Βιλερμπάν εκμεταλλευόμενη τη χαλάρωση των Σέρβων, κατάφερε να «μαζέψει» λίγο τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας ως μοναδικό διασωθέντα τον Μάικ Σκοτ (24π., 3/8τρίπ., 10ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 50-31, 69-45, 90-77