Stoiximam Basket League, Κολοσσός - ΠΑΟΚ 69-60: «Κλείδωσαν» την τρίτη θέση οι Ροδίτες

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε με 69-60 του ΠΑΟΚ και «σφράγισε» την 3η θέση στην Basket League

5588940
Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες σκόραραν με... το σταγονόμετρο. Ο Καμπερίδης πέτυχε ένα τρίποντο στο πρώτο λεπτό (0-3) κι έκτοτε ακολούθησαν 13 άστοχα σουτ για τις δύο ομάδες! Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 9-12 για τον ΠΑΟΚ , με τους Ρίβερς και Λαβ να δίνουν το προβάδισμα.

Το μοτίβο αστοχίας έπαψε να υφίσταται στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν - ελαφρώς - στροφές επιθετικά. Ο Κολοσσός βρήκε ρυθμό και με καλάθια των Φλόιντ, Μίλερ (20-19, 15') κατάφερε να προσπεράσει. Ο Φλόιντ συνέχισε να χτυπά τον ΠΑΟΚ διαμορφώνοντας το +6 (27-21, 18') για τους Ροδίτες, με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-26 με τον Μίλερ. Στο μεσοδιάστημα, ο ΠΑΟΚ δεν σκόραρε καθόλου στο τελευταίο δίλεπτο, με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα μικρό 4-0, χάνοντας έδαφος ενόψει της επανάληψης.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjtn7voha5ch)

Σε αυτήν, η φυσιογνωμία του ματς δεν άλλαξε (35-29, 22'). Ο Κολοσσός συνέχισε να έχει το πάνω χέρι (40-31, 25'), αφού πια έβλεπε ευκολότερα το αντίπαλο καλάθι. Μάλιστα ο Μομίροφ έδωσε και διψήφιο προβάδισμα στους γηπεδούχους (43-33, 26'), με τον Κολοσσό να μπαίνει στην καθοριστική περίοδο με ένα ουσιώδες προβάδισμα (50-42, 30'). Στον αντίποδα, τα προβλήματα του προβλέψιμου ΠΑΟΚ συνέχισαν να σχετίζονται με την επίθεση του. Ο Μαργαρίτης με τρίποντο για το 55-44 πλήγωσε την παλιά του ομάδα και 4 λεπτά πριν το τέλος ο Φλόιντ σκόραρε για το 59-52, σταματώντας την προσπάθεια επιστροφής του ΠΑΟΚ.

Ο Χριστοδούλου μείωσε σε 59-55 με τρίποντο, 3'40'' πριν το φινάλε, αλλά οι Ροδίτες απάντησαν με 8-0 (63-55, 38') με αιχμή του δόρατος τον Φλόιντ κι ουσιαστικά καθάρισαν το ματς. Ο Μίλερ με συνεχόμενα καλάθια έγραψε το 69-58 στα 31'' και χάρισε στην ομάδα του Ηλία Καντζούρη το 15ο εφετινό της ροζ φύλλο. Ο ΠΑΟΚ απλώς έριξε την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, με δύο βολές του Λαβ στο φινάλε, για το τελικό 69-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-12, 31-26, 50-42, 69-60.

Καβάλα: Η φαρμακοποιός ζούσε έναν εφιάλτη αλλά ήθελε να δείχνει ότι όλα είναι υπό έλεγχο

Λογαριασμοί ρεύματος: Έτσι θα γίνει η επιστροφή χρημάτων για τις επιπλέον χρεώσεις

Πάτρα: Σήμερα το τελευταίο αντίο στη 12χρονη Σωτηρία που πέθανε ξαφνικά από ανακοπή καρδιάς