Premier League, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- Λέστερ 1-0: Λύτρωση από την άσπρη βούλα

Η Γιουνάιτεντ δεν έπεισε ξανά, ωστόσο το πέναλτι του Ράσφορντ ήταν αρκετό για να επικρατήσει 1-0 της Λέστερ και να της σπάσει το φετινό αήττητο στην Premier League

γιουναιτεντ
Τέταρτο σερί ματς που η Μάντσεστερ δεν έπεισε, όμως αυτή τη φορά ήταν εύστοχη από την άσπρη βούλα κι έσωσε την παρτίδα. Το γκολ του Ράσφορντ... λύγισε τη Λέστερ (1-0), της έσπασε το αήττητο κι έστειλε τη Γιουνάιτεντ στην 4η θέση!

Mε πολλές απουσίες παρουσιάστηκε η Γιουνάιτεντ κόντρα στην αήττητη Λέστερ, ωστόσο οι διαδοχικές γκέλες έκαναν το παιχνίδι αρκετά κομβικό. Οι «Κόκκινοι» μπήκαν δυνατά, πίεσαν και μόλις στο 3' είχαν μια καλή ευκαιρία, αλλά ο Σμάιχελ έδιωξε ωραία στο φάουλ του Περέιρα. Η απάντηση της Λέστερ ήταν άμεση και στο 4' είχε τεράστια φάση για γκολ. Μαγκουάιρ και Λίντελοφ υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη, ο Μάντισον βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Ντε Χέα έσωσε με υπέροχη επέμβαση. Σε μια πολύ δύσκολη φάση στο 6ο λεπτό, η Γιουνάιτεντ κέρδισε πέναλτι. Ο Σογιουντσού ανέτρεψε τον Ράσφορντ, ο νεαρός φορ ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το 1-0! Ο ρυθμός έπεσε, η Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσε να δημιουργήσει και στόχος της ήταν να κόψει και την αντίπαλο στη μέση. Η Λέστερ κυκλοφορούσε ωραία, είχε την κατοχή, αλλά Μάτα και Μακ Τόμινεϊ φρόντιζαν να μην υπάρχουν κίνδυνοι. Οι «Αλεπούδες» βρήκαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στην ισοφάριση, αλλά τη σουτάρα του Τσίλγουελ, έδιωξε εντυπωσιακά ο Ντε Χέα.

Το σκηνικό στην επανάληψη δεν άλλαξε, οι φιλοξενούμενοι είχαν σωστή κυκλοφορία, αλλά όχι εμπνεύσεις για κάτι καλύτερο. Μάλιστα, ο Σμάιχελ ήταν αυτός που κράτησε με την επέμβασή του στο 51' (σε σουτ του Μάτα) την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Ο Ρότζερς πέρασε τον Αγιόθε Πέρεθ στο παιχνίδι, όμως Μαγκουάιρ και Λίντελοφ είχαν άψογες τοποθετήσεις όποτε χρειάστηκε και κράτησαν το μηδέν. Κακό το παιχνίδι, με τη Γιουνάιτεντ να πλησιάζει στο γκολ στο 83' από στημένη φάση, αλλά η φαουλάρα του Ράσφορντ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι! Η Λέστερα τα έπαιξε όλα για όλα και στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να ισοφάρισει, ο Ν'Ντιντί βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γιανγκ, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Μπισάκα, Μάτα (70' Τσονγκ), Μάτιτς (67' Φρεντ), Περέιρα, Τζέιμς (90' Τουανζέμπε), ΜακΤομινέι, Ράσφορντ

Λέστερ: Σμάιχελ, Εβανς, Περέιρα, Σογιουντσού, Τσίλγουελ, Τίλεμαν, Ν'Ντιντί, Γκρέι (68' Μπαρνς), Μάντισον, Τσαντούρι (57' Πέρεθ), Βάρντι