Μεγαλειώδη εμφάνιση ο Ολυμπιακός, 1-1 στο μουσκεμένο Ντα Λουζ

Υποκλίθηκε και η Μπενφίκα στους «ερυθρόλευκους» - Ανέλπιστος βαθμός για τους Πορτογάλους από μια άτυχη στιγμή του Ρομπέρτο - Τεράστια ευκαιρία από τον Φουστέρ αλλά τον πρόδωσε ο βρεγμένος αγωνιστικός χώρος

Να που πήγαν τα λεφτά!
Διόλου αντιπροσωπευτικό της απόδοσης του Ολυμπιακού δεν είναι το 1-1 με το οποίο έληξε η αναμέτρηση με τη Μπενφίκα, σε έναν αγώνα  - λασπομαχία, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Θρύλος πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και με ένα εξαιρετικό γκολ από τον Ντομίνγκεζ άνοιξε το σκορ στο 29'.

Στη συνέχεια κράτησε τη μπάλα, έχασε ευκαιρίες, αλλά το κυριότερο δεν επέτρεψε στην Μπενφίκα να απειλήσει.

Η καταρρακτώδης βροχή που έπεφτε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα όμως μετέτρεψε τον αγωνιστικό χώρο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο σε... βούρκο με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται πολύ οι προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων.

Ο Ολυμπιακός έδειξε να ελέγχει, είχε και ένα γκολ από τον Μήτρογλου που ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ, για να φτάσουμε στο 83ο λεπτό, όταν μια άστοχη έξοδος του εξαιρετικού μέχρι εκείνη τη στιγμή Ρομπέρτο, έδωσε την ευκαιρία στον Καρντόσο να φέρει το ματς στα ίσια.

Οι Πορτογάλοι δεν έδειξαν  σε γενικές γραμμές να μπορούν να χτυπήσουν το παιχνίδι, έδειξαν εκνευρισμένοι και στο δεύτερο ημίχρονο εκβίσαν πολλές φορές πέναλτι, υπό την ανοχή του διαιτητή που δεν έδειξε κάρτα για θέατρο.

Αντίθετα ο Ολυμπιακός, ακόμη και όταν ισοφαρίστηκε δεν κλείστηκε πίσω, αλλά προσπάθησε να επιτύχει και δεύτερο γκολ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος δικαιούνται να πανηγυρίζουν το 1-1, ειδικά αν υπολογίσουμε τις συνθήκες κάτω από τις οποίες διεξήχθη ο αγώνας, αλλά παράλληλα δικαιούνται ακόμη περισσότερο να στεναχωρούνται, αφού μια και μόνη άτυχη στιγμή τους στέρησε το εκτός έδρας τρίποντο.

Σε κάθε περίπτωση το τελικό 1-1 είναι πολύ καλό αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπενφίκα(Χόρχε Ζέσους): Άρτουρ, Αλμέιδα, Σιγκουέιρα, Λουισάο, Γκαράι, Μάτιτς, Πέρεζ (82’ Αμορίμ), Γκαϊτάν (82’ Ροντρίγκο), Λίμα, Τζον (46’ Καβαλέιρο), Καρντόσο.

Στον πάγκο: Λόπεζ, Περέιρα, Ζαρντέλ, Τζούρισιτς.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας, Χολέμπας, Σάμαρης, Μανιάτης, Ντομίνγκεζ (86’ Μεντζανί), Φουστέρ (68’ Γιαταμπαρέ), Βάις (56’ Εντινγκά), Μήτρογλου.

Στον πάγκο: Μέγιερι, Κάμπελ, Σαβιόλα, Ολαϊτάν.

Διαιτητής: Μαγιένκο (Ισπανία)
Βοηθοί: Μαρτίνες (Ισπανία), Ντίας (Ισπανία)
Γήπεδο: Ντα Λουζ