Euroleague, Βιλερμπάν-Παναθηναϊκός AKTOR 81-89: Έδειξε χαρακτήρα στη Γαλλία - Βίντεο

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +16, η Βιλερμπάν μείωσε στους 4 αλλά με ξέσπασμα στο φινάλε οι πράσινοι έφυγαν με τη νίκη από τη Γαλλία

pao_1
«Τι είχες Γιάννη μου, τι είχα πάντα» που λέει και μια λαϊκή παροιμία μας. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει ντέρμπι ένα... δικό του ματς, αλλά με τη μόνη διαφορά ότι αυτή τη φορά κατάφερε να διατηρήσει τη νίκη και να «ανασάνει» ενόψει της συνέχειας. Και αυτό χάρη στον Κώστα Σλούκα, ο οποίος πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα των «πρασίνων».

Δείτε ΕΔΩ τις καλύτερες στιγμές

Αν και όπως πήγε το ματς παραλίγο να... ξαναβάλει τα χέρια του για να ξαναβγάλει τα μάτια του. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του και είχε φτάσει να προηγηθεί και με +16 πόντους (25-41). Όμως η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική.

Η Βιλερμπάν «χτύπησε» την αμυντική αδυναμία των «πρασίνων» στο «ζωγραφιστό», πίεσε περισσότερο με την επιθετική της άμυνα και αργά αλλά... σταθερά έφερε το ματς και στην ισοπαλία (69-69 στο 33') έχοντας πάρει τον έλεγχο και το μομέντουμ στο ματς. Παρόλα αυτά η εμπειρία και η διαφορά ποιότητας βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να αποδράσει με τη νίκη από την νεόκτιστη «LDLC Arena» με μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Ο Κώστας Σλούκας πραγματοποίησε ηγετική εμφάνιση με 18 πόντους, 12 ασίστ και 5 ριμπάουντ, την ώρα που οι Μήτογλου και Γκριγκόνις «μίλησαν» όταν η Βιλερμπάν άρχισε να φαίνεται απειλητική.

O Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά ορεξάτος στο ματς και φρόντισε να βρει ρυθμό στην επίθεση με τον Μάριους Γκριγκόνις να ξεκινάει πολύ καλά το ματς. Μαζί με τους Μήτογλου και Σλούκα βοήθησαν τους «πράσινους» να ελέγξουν το παιχνίδι ωστόσο το μεγάλο πρόβλημα το αντιμετώπισαν στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις φέρνοντας την μπάλα στο «ζωγραφιστό» και δια χειρός Γιουσουφά Φαλ δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην «ρακέτα» της ελληνικής ομάδας.

Παρόλα αυτά το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα με 21-24 και τον Κώστα Σλούκα να μετράει 8 πόντους με 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές και 2 ασίστ! Συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε 5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 5/6 βολές, με 5-3 ριμπάουντ, αλλά και 4 ασίστ για... 5 λάθη! Αντίστοιχα η Βιλερμπάν είχε στο ίδιο διάστημα 9/16 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4-2 ριμπάουντ και 4 ασίστ για 6 λάθη με τη σειρά της.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων οι «πράσινοι» είχαν αρχίσει να παίρνουν το μομέντουμ του αγώνα και με σερί 0-6 από Λεσόρ και Ναν, προηγήθηκαν με 21-30 στο 12'. Η διαφορά έφτασε και στο +10 για την ελληνική ομάδα (23-33) ένα λεπτό αργότερα, καθώς δεν άφηνε τη Βιλερμπάν να περνάει τόσο εύκολα τη μπάλα στο καλάθι, ενώ συνέχιζε με τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση. Η διαφορά έφτασε και στο +16 για τον Παναθηναϊκό (25-41 στο 15') έχοντας «βομβαρδίσει» το αντίπαλο καλάθι έξω από τα 6.75 μέτρα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxoeh0c7a2g9)

Όμως το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα έμελλε να εξελιχθεί τελείως διαφορετικά. Ο Παναθηναϊκός ξάφνου μπλόκαρε, τα σουτ σταμάτησαν να μπαίνουν, ο εξαιρετικός Σλούκας (9π., 6ασ., 3ριμπ.) έπρεπε να πάρει ανάσες και το γεγονός αυτό το εκμεταλλεύτηκε η γαλλική ομαδα. Με επιμέρους σκορ 11-1 μείωσε στους έξι πόντους (36-42 στο 18') και ουσιαστικά επανέφερε το ενδιαφέρον στο ματς, με το ημίχρονο να κλείνει στο +9 (36-45) για την ομάδα του Αταμάν.

Στο +16 είχε 7/10 τρίποντα αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρονου είχε 1/6 με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με 8/16 τρίποντα, 7/14 δίποντα, 7/10 βολές, 11-5 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα και 8 λάθη, ενώ η Ασβέλ είχε αντίστοιχα 15/26 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 10-6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα και 10 λάθη.

Οι πράσινοι διατήρησαν διψήφιο προβάδισμα και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (42-54 στο 23'), με τους Κέντρικ Ναν και Κώστα Σλούκα να βρίσκουν το δρόμο για το καλάθι της Βιλερμπάν. Όμως τα κενά διαστήματα έκαναν και πάλι την εμφάνιση τους στις τάξεις της ομάδας του Αταμάν, η Βιλερμπάν πίεσε περισσότερο με επιθετική άμυνα και κάπως έτσι κατάφερε να επιστρέψει στο ματς μειώνοντας σε 51-56 στο 26'.

Όμως η απόδοση του Κώστα Σλούκα ήταν εκείνη που έκανε την μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι της LDLC Arena με νέο διψήφιο προβάδισμα (53-64). Όμως και πάλι. Η «πράσινη» αδράνεια βοήθησε την ομάδα του Ποτσέκο να «τρέξει» σερί 7-0 στο τελευταίο κομμάτι της 3ης περιόδου και να πλησιάσει πιο πολύ από ποτέ άλλοτε μέσα στο ματς μειώνοντας σε 60-64 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο Ματίας Λεσόρ φορτώθηκε γρήγορα στην 4η περίοδο με 4 φάουλ και δη με 8:51 για το τέλος του αγώνα και με το σκορ στο 63-67 υπέρ του Παναθηναϊκού. Η Βιλερμπάν πλησίασε και στο ένα καλάθι (65-67 στο 33') έχοντας μετατρέψει το ματς σε πραγματικό... ντέρμπι. Μάλιστα με 6:46 για το τέλος έφερε το ματς στα ίσια (69-69) ύστερα από δύο βολές του Τζακσον, έχοντας εκμεταλλευτεί την επιθετική αφλογιστία των «πρασίνων» οι οποίοι δεν θύμιζαν ούτε στο ελάχιστο την εξαιρετική ομάδα του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να κρατήσει μια διαφορά στο σκορ (72-76 στο 36') με τους Σλούκα, Μήτογλου και Γκριγκόνις να προσπαθούν να ξεκολλήσουν την ομάδα του στο σκοράρισμα, την ώρα που ο Αταμάν είχε ρίξει στο παρκέ τον Κώστα Αντετοκούνμπο, ο οποίος βοήθησε σημαντικά στο να υπάρξει ισορροπία στη γραμμή των ψηλών. Ειδικά ο Λιθουανός με τρίποντα-μαχαιριές κρατούσε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (74-79 στο 37'). Ακολούθησε και ένα 0-5 με Σλούκα και Μήτογλου με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να φτάσει στο +9 (76-85) στο 38' και ουσιαστικά να «κλειδώσει» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89.