Basketball Champions League, ΠΑΟΚ - Χάποελ Ιερουσαλήμ 79-77: Πάτησε κορυφή με τους νεοφερμένους

Ο ΠΑΟΚ πήρε το θρίλερ, επικράτησε με 79-77 της Χάποελ Ιερουσαλήμ στο BCL και συγκατοικεί με τους Ισραηλινούς στην κορυφή του ομίλου

6029361
Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Τακιανού επικράτησε με 79-77 στη Θεσσαλονίκη της Χάποελ Ιερουσαλήμ κι έτσι την έπιασε στην κορυφή του ομίλου του BCL, πηγαίνοντας στο 2-1. Μπενφίκα και Γαλατάσαραϊ έχουν ρεκόρ 1-2.

Για τους νικητές ο Σμιθ ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ το άλλο νέο απόκτημα ο Άλστον είχε 11. Στον αντίποδα μεγάλο ματς έκανε ο Ράντολφ με 19 πόντους και 6 ασίστ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cwzn54vsev5l)

Το ματς
Mε το τρίποντο του Φρίντρικσον και του Σχίζα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11-3 στο 3', με την Χάποελ να δυσκολεύεται πολύ να σκοράρει στα πρώτα λεπτά. Οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και με το κάρφωμα του Ράντολφ έκαναν το 11-9, αναγκάζοντας τον Τακιανό να καλέσει timeout. O Eντούρ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στη Χάποελ για το 17-19 στο 9'.

Ο Τσιακμάς έκανε το 31-25 με δύο βολές στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Γκίλμορ έγραψε το 36-31, δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης σούταρε με 6/10 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά του ματς.

O Σμιθ έκανε το 47-40 για τον ΠΑΟΚ, δίνοντας... ανάσα στην ομάδα του Τακιανού. Ο Ράντολφ μείωσε σε 55-51 στο 27', όμως ο Κένταλ Σμιθ εκτέλεσε για τρεις για το 61-51.

Ο Κάρινγκτον κάρφωσε για το 63-59 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Άλστον έκανε το 71-69 στο 35' μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Ο Χάνκινς σκόραρε για το 75-73, ενώ ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε στο 39' σε 75-75. Ο Σμιθ με τρεις βολές έγραψε το 78-75. Ο Σμιθ δέχθηκε τάπα με το σκορ στο 78-77 στα 15 δευτερόλεπτα και η Χάποελ πήρε την τελευταία κατοχή. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε την άμυνα και πήρε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-35, 63-52, 79-77

Η βαθμολογία
1. ΠΑΟΚ 2-1
2. Χάποελ Ιερουσαλήμ 2-1
3. Γαλατάσαραϊ 1-2
4. Μπενφίκα 1-2

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο ΠΑΟΚ είχε 10/22 στα τρίποντα, άντεξε στην αντεπίθεση της Χάποελ στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε σωστές αποφάσεις με τον Σμιθ στο τέλος.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σμιθ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, αφού σταμάτησε στους 16 πόντους και τα 6 ριμπάουντ, ενώ έβαλε τους 5 τελευταίους πόντους της ομάδας του με βολές, χαρίζοντας τη νίκη.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Χάνκινς αν και έβαλε κρίσιμα καλάθια στο τέλος, έμεινε χαμηλά γενικά στο ματς με 6 πόντους και 3/7 σουτ.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ράντολφ είχε 19 πόντους και 6 ασίστ, αλλά δεν έφτανε.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Άλστον είχε 11 πόντους και βοήθησε πολύ, ενώ ο Γκίλμορ μέτρησε 10 με 8 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 4/4 στα σουτ του Γκίλμορ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: O ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Άρη στις 18 Νοέμβρη στη Basket League, ενώ στις 29/11 παίζει με τη Μπενφίκα στο BCL. Η Χάποελ στις 28 Νοέμβρη παίζει με τη Γαλατά για το BCL.

Πόλεμος στο Ισραήλ - Reuters: Ο Χαμενεΐ το ξέκοψε στον Χανίγια - «Σταμάτα να ζητάς από Ιράν κι Χεζμπολάχ να μπουν στον πόλεμο»

Κιβωτός του Κόσμου: «Τεχνάσματα του πατέρα Αντωνίου» λέει η μητέρα του 19χρονου για την «πλαστή επιστολή» του 16χρονου

Κορωπί: Σύλληψη 15χρονου που έκανε συστηματικό bullying σε 14χρονο τα τελευταία τρία χρόνια