Wimbledon: H Ζαμπέρ ξανά στον τελικό με φοβερή ανατροπή κόντρα στη Σαμπαλένκα

Η Ονς Ζαμπέρ νίκησε την Αρίνα Σαμπαλένκα με 2-1 και για δεύτερη διαδοχική χρονιά θα παίξει στον τελικό στο Wimbledon στερώντας από την αντίπαλο της το Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη

27431057
Η Ονς Ζαμπέρ είναι μαχήτρια και το έδειξε για άλλη μια φορά στο αγαπημένο της πια Wimbledon. Η 28χρονη Τυνήσια σε έναν αμφίρροπο ημιτελικό νίκησε την Αρίνα Σαμπαλένκα με 6-7(5), 6-4, 6-3 και όπως και πέρυσι θα αγωνιστεί στον τελικό του Λονδίνου για τον πρώτο της τίτλο σε Grand Slam.

Αντίπαλός της στον μεγάλο αγώνα του Σαββάτου (15/7) η Τσέχα, Βερόνικα Βοντρούσοβα.

Η Ζαμπέρ έγινε η δεύτερη παίκτρια που πετυχαίνει το back to back σε τελικούς στο Wimbledon, κάτι που έκανε η Σερένα Γιουίλιαμς τη διετία 2018-2019.

Η Αμερικανίδα ηττήθηκε και στις δύο περιπτώσεις από την Ανζελίκ Κέρμπερ και τη Σιμόνα Χάλεπ, αντίστοιχα, η Ζαμπέρ πέρυσι δεν τα κατάφερε με τη Ριμπάκινα, τώρα έχει τη δεύτερη ευκαιρία της.

Απέναντι στην Αρίνα Σαμπαλένκα η Ζαμπέρ βρέθηκε δύο games μακριά από τον αποκλεισμό (6-7, 2-4), όμως δεν τα παράτησε.

Αρχικά μείωσε σε 4-3, με break ισοφάρισε 4-4, σερβίροντας προσπέρασε με 5-4 και με νέο break πήρε το σετ με 6-4. Στο 3ο σετ η Ζαμπέρ με το 3ο break στον αγώνα ξέφυγε με 4-2 και μετά 5-2, για να κλείσει με άσο το 9o game για το 6-3 και την πρόκριση.

Η Σαμπαλένκα έχασε την ευκαιρία μετά το Australian Open, να κατακτήσει και το Wimbledon και κυρίως να βρεθεί για πρώτη φορά στο Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης, εκεί όπου παραμένει η Ίγκα Σβιόντεκ.

Ειδήσεις σήμερα:

Δείτε βίντεο: Η στιγμή που δολοφονείται ο 50χρονος στη Θεσσαλονίκη μετά από καβγά

Νεκρός 50χρονος που πυροβολήθηκε μετά από διένεξη στη μέση του δρόμου στη Θεσσαλονίκη

Οι ακτοπλόοι άρχισαν τις... εκπτώσεις - Η Seajets 12,5-15% και οι άλλες 20% μια ημέρα την εβδομάδα!