Serie A, Νάπολι - Σαλερνιτάνα 1-1: Της χάλασε το πάρτι, παράταση στη στέψη!

Η Σαλερνιτάνα με γκολ στο 85' «πάγωσε» το καυτό «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» (1-1) και ανέβαλε το πάρτι τίτλου της Νάπολι

27120349
«Χαλάστρα» για τη Νάπολι! Ο Μπουλαγιέ Ντιά «πάγωσε» τη λάβα που ετοιμαζόταν να ξεχυθεί από τις κερκίδες του «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», λάβα λύτρωσης για το πρώτο πρωτάθλημα μετά το 1990 που θα πρέπει να... περιμένει.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-csa4156nnxxd)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-csa5e1dhcdc9)

Η Ίντερ έκανε τη δουλειά, επικράτησε της Λάτσιο και έδωσε στη Νάπολι την ευκαιρία με νίκη κόντρα στη Σαλερνιτάνα να πανηγυρίσει παρέα με τους οπαδούς της το σπουδαιότερο ποδοσφαιρικό στέμμα της Ιταλίας. Το τελικό 1-1 ωστόσο, σήμανε την αναβολή του πάρτι στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» και τη μεταφορά της τοποθεσίας του στο Ούντινε (04/05), όταν η ομάδα του Σπαλέτι, απέναντι στην Ουντινέζε, θα επιχειρήσει να «κλειδώσει» και μαθηματικό αυτό το αναπόφευκτο πρωτάθλημα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-csa6oums58rl)

Ο ενθουσιασμός και η αγωνία έφτασαν σε σχεδόν ανεπανάληπτα ύψη, ωστόσο το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς το γκολ που θα έφερνε τον τίτλο πιο κοντά. Η ομάδα του Σπαλέτι ήταν κυρίαρχη από το πρώτο λεπτό, ήλεγχε την κυκλοφορία αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τις ποιοτικές στιγμές που θα την βοηθούσαν να ανοίξει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν με πολλούς παίκτες πίσω από την μπάλα και έκλειναν τους διαδρόμους, ενώ, όποτε χρειάστηκε, ο Γκιγιέρμο Οτσόα φώναξε «παρών». Αυτό συνέβη τόσο στο 23ο λεπτό, όταν ο Μεξικανός είπε «όχι» στη δυνατή κεφαλιά του Οσιμέν από φάουλ του Ζιελίνσκι όσο και στο 42' όταν σταμάτησε το βολέ του Ανγκισά εκτός περιοχής.

27119049
27119050
27119045

Στο δεύτερο μέρος, το μοτίβο του ματς δεν άλλαξε και εν τέλει η πολυπόθητη... έκρηξη ήρθε. Στο 63ο λεπτό ο Ρασπαντόρι βρήκε από τη γωνία του κόρνερ τον Ματίας Ολιβέρα κι εκείνος με άψογη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ και φέρνοντας την ομάδα του αγκαλιά με το Scudetto. Η ομάδα του Σπαλέτι εκμεταλλεύτηκε τον ενθουσιασμό και προσπάθησε να «κλειδώσει» το κομβικό τρίποντο, όμως σπατάλησε τις στιγμές της και στο 84' τιμωρήθηκε. Ο Μπουλαγιέ Ντιά με φανταστικό αριστερό σουτ νίκησε τον Μερέτ και σόκαρε τους χιλιάδες Ναπολιτάνους. Τρια λεπτά αργότερα ο Κβαρατσχέλια είδε τον Οτσόα να σταματά το πλασέ του, στερώντας του ένα γκολ που θα έγραφε ιστορία.

Η απόσταση της Νάπολι από τη 2η Λάτσιο παραμένει στους 18 βαθμούς και με έξι αγωνιστικές να απομένουν τα πάντα δέιχνουν να έχουν κριθεί. Ωστόσο η στέψη μεταφέρθηκε για την ερχόμενη Πέμπτη (04/05).