Eurobasket 2022, Ουκρανία - Μ. Βρετανία 90-61: Περίπατος στην πρεμιέρα

Το Ισραήλ επικράτησε με 89-87 στην παράταση τη Φιλανδία στον 4ο όμιλο

26133917
Η Ουκρανία ξεκίνησε ιδανικά το φετινό Eurobasket διαλύοντας τη Μ. Βρετανία με 90-61 στον όμιλο της Ελλάδας.

Οι παίκτες του Αντρέι Μπαγκάτσκις προεξέχοντος των δύο NBAer Λεν και Μιχάιλιουκ έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ και επιβεβαίωσαν πως έχουν αρκετές πιθανότητες πρόκρισης στη φάση των «16».

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmlywdthtoe9)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmlywkumrfoh)

Η Ουκρανία επέβαλλε από νωρίς στο παιχνίδι τον ρυθμό που ήθελε και με πρωταγωνιστές τους ΝΒΑers που διαθέτει πήρε σημαντικό προβάδισμα. Μιχάιλιουκ και Λεν έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα των Βρετανών και έτσι το σκορ έγινε 22-11 (8’).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmlx5d2sep29)

Ολασένι και Νέλσον προσπάθησαν να αλλάξουν την κατάσταση και η αλήθεια είναι πως το κατάφεραν αλλά για λίγο αφού το 24-19 έγινε πολύ γρήγορα 33-19 (15’). Οι δύο ομάδες δεν διαφοροποίησαν την αγωνιστική τους εικόνα και έτσι οι Ουκρανοί πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 42-32.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmly624mea09)

Η ομάδα του Μπαγκάτσκις ήταν αρκετά σοβαρή στην τρίτη περίοδο. Αρχικά με την άμυνά της και την καταπληκτική δουλειά στο αμυντικό ριμπάουντ εμπόδισε τους Βρετανούς να βρουν κάποιο σερί. Στην άλλη πλευρά τα μακρινά σουτ τη βοήθησαν να βρεθεί στο +22 (66-44, 30’).

Στην τελευταία περίοδο η εικόνα των ομάδων παρέμεινε ως είχε. Η απογοήτευση είχε κυριεύσει τους Βρετανούς την ώρα που οι παίκτες της Ουκρανίας έβγαζαν αυτοπεποίθηση και έτσι επικράτησαν με 90-61.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmlxvtvol4x5)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Ουκρανία από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα. Εγκλώβισαν τους Βρετανούς και επικράτησαν εύκολα.

MVP: Ο Μιχάιλιουκ των Ράπτορς πρόσφερε 17 πόντους (1/3διπ., 5/11τριπ.), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λεν των Κινγκς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και πολύ καλή άμυνα η οποία αποτυπώθηκε και με δύο κοψίματα.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Μόκφορντ δεν βοήθησε καθόλου την ομάδα του αν και αγωνίστηκε 16 λεπτά. Τελείωσε χωρίς πόντο, χωρίς ριμπάουντ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο πόλεμος στην Ουκρανία έχει δημιουργήσει συμπάθειες και για την ομάδα. Εστι με εξαίρεση τους ελάχιστους Βρετανούς φιλάθλους, όλο το υπόλοιπο γήπεδο υποστήριζε την ομάδα του Μπαγκάτσκις.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 12/34 τρίποντα των Ουκρανών και οι 22 ασίστ που μοίρασαν για μόλις 9 λάθη στα οποία υπέπεσαν. Οι Βρετανοί έκαναν 20 λάθη.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ουκρανία έδειξε πως διαθέτει και ταλέντο και προσωπικότητες και καλό προπονητή στον πάγκο της. Ο Μπαγκάτσκις έχει δημιουργήσει ένα πολύ καλό σύνολο με 7-8 παίκτες στο ροτέισον και δείχνει ικανή να ακολουθήσει Ελλάδα, Ιταλία και Κροατία στο Βερολίνο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 42-32, 66-44, 90-61

Iσραήλ - Φινλανδία 89-87: Ο Αβντίγια νίκησε τον Μάρκανεν

Σε  ματς-θρίλερ, το Ισραήλ κατάφερε να επικρατήσει με της Φινλανδίας στην παράταση με 89-87. Την παράσταση έκλεψε η τιτανομαχία του Αβντίγια με τον Μάρκανεν. Ο ηγέτης των Ισραηλινών είχε 23 πόντους με 15 ριμπάουντ, βάζοντας και τα μεγάλα σουτ στην παράταση, ενώ ο σταρ των Φινλανδών τελείωσε το ματς με 33 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά δεν έφτασαν για την ομάδα του.

O Mάρκανεν δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην 'αμυνα του Ισραήλ από το ξεκίνημα του ματς, δίνοντας προβάδισμα έξι πόντων στους Φινλανδούς για το 11-17 δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Το Ισραήλ πάλεψε να κρατηθεί κοντά στο ματς, όμως η περίοδος τελείωσε στο 16-27.

Οι Ισραηλινοί μάζεψαν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Πνίνι με τρίποντο έγραψε το 28-33 στο 17'. Ο Κόπονεν απάντησε για το 34-40, όμως η παρέα του Μάρκανεν με 6 σερί πόντους πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 40-40. Ο Μάρκανεν μέτρησε 17 πόντους με 10/11 βολές. Στο ημίχρονο οι Φινλανδοί είχαν 10/11 βολές, ενώ το Ισραήλ σούταρε με 6/16 τρίποντα.

Ο Λέβι έδωσε αέρα πέντε πόντων στο Ισραήλ κάνοντας το 53-48 στο 25', με τον Ματσούνι να διαμορφώνει το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (61-58). Ο Μάντσεν της ΑΕΚ ανέλαβε δράση και με ένα εντυπωσιακό alley oop έκανε το 64-70, 5:41 πριν το τέλος του ματς. Ο Μένκο μείωσε στο καλάθι (71-72), τρία λεπτά για τη λήξη, ενώ ο Αβντ'ιγια έβαλε μπροστά την ομάδα του μετά από ώρα. Με καλαθάρα του Μάρκανεν έγινε το 76-79, ένα λεπτό πριν τελειώσει το ματς, όμως ο Αβντίγια απάντησε. Το Ισραήλ έκλεψε τη μπάλα, όμως ο Μέκελ αστόχησε σε εύκολο lay up και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Μένκο το έσταξε για τρεις από τη γωνία στο 42', όμως ο Μάρκανεν ισοφάρισε για το 84-84 στο 44'. Ο Αβντίγια έκανε το 86-84, με τον Μάρκανεν να αστοχεί στα 15 δευτερόλεπτα. Ο Μέκελ με 2/2 βολές έγραψε το 88-84. Ο Αβντίγια πήγε στις βολές στα 11 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη του Ισραήλ.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 40-40, 61-58, 79-79, 89-87(παρ.)