Euroleague, Παναθηναϊκός-Ερυθρός Αστέρας 79-73: Νίκη γοήτρου παρά τις απουσίες

Ο Παναθηναϊκός παρά τις πολλές απουσίες επικράτησε με 79-73 του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ σ' αγώνα της 27ης ημέρας της Euroleague - Σπουδαία εμφάνιση από τον Καββαδά -Πρώτος σκόρερ ο Νέντοβιτς

5524313
Παρά τις απουσίες (Ιωάννης Παπαπέτρου, Στέφαν Γιόβιτς, Οκάρο Γουάιτ, Γιώργος Παπαγιάννης) ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 79-73 του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ.

Οι πράσινοι έχουν πλέον ρεκόρ 7-17 και ανέβηκαν στην 16η θέση.

Το παιχνίδι
«Μουδιασμένος» και «νωθρός» ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα. Από τη στιγμή που ο Ερυθρός Αστέρας «βρήκε» γρήγορα δύο τρίποντα, κατάφερε να πάρει ψυχολογία και να αποκτήσει τα ηνία στο σκορ, αλλά και τον πρώτο λόγο στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Χωρίς να «ανοίξει» την «ψαλίδα» της διαφοράς είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (11-16 στο 6') με τον Χόλινς να δίνει λύσεις από την περιφέρεια και τον Μίτροβιτς να βάζει... προβλήματα στην «πράσινη» ρακέτα.

Η διαφορά έφτασε και στο +8 για τους Σέρβους (15-23) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-23. Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός είχε 5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/4 βολές 4-3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας μέτρησε 5/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 4-5 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Η συνέχεια ωστόσο ήταν... διαφορετική.

Αν και ο Ερυθρός Αστέρας έστειλε τον δείκτη του σκορ στους +9 πόντους (17-26) με τρίποντο του Ντόμπριτς, οι «πράσινοι» έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, έχοντας στηριχθεί σε Μποχωρίδη, Καββαδά, Μαντζούκα, Χουγκάζ και Μέικον. Ο Νίκος Χουγκάζ είχε θετικό πρόσημο στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και έκανε ντεμπούτο με τα «πράσινα» αλλά φορτώθηκε με τρία φάουλ, ο Μαντζούκας ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση, ενώ ο Καββαδάς αποτέλεσε το «κρυφό χαρτί» παίρνοντας πολλές επιθέσεις πάνω του στο χαμηλό ποστ.

Αποτέλεσμα; Ύστερα και από την είσοδο του Νέντοβιτς αντί του Μέικον, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ένα επιμέρους 15-4 (!) και πήρε προβάδισμα με 32-30! Ήταν το σημείο κλειδί όπου «γύρισε» το ματς, ενώ ο Σέρβος γκαρντ (13π., 2/2δίπ., 3/4τρ., 2ασ. στο ημίχρονο) έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο ημίχρονο ευστοχώντας σε τρίποντο από τα εννέα μέτρα με τη λήξη του α' μέρους (42-41). Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε 12/18 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 3/6 βολές, 11-4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, αλλά και 6 λάθη, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας 9/19 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 8/10 βολές, 7-8 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 4 λάθη.

Βέβαια το «τριφύλλι» δεν... διατήρησε το μομέντουμ που είχε «χτίσει» στην 2η περίοδο, καθώς είδε τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς να βγάζουν ενέργεια, να πηδάνε σε όλα τα ριμπάουντ και πολλές φορές να... πιάνουν στον ύπνο την άμυνα του Παναθηναϊκού. Μάλιστα για δεύτερη φορά στο παιχνίδι έφτασαν στο +9 (48-57 στο 26') αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων οι «πράσινοι» δεν... είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και ούτε είχαν σκοπό να παραδώσουν τόσο εύκολα τα όπλα στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Με σερί 10-0 (!) κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να προηγηθούν με 58-57 λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (59-59). Οι Νέντοβιτς και Καββαδάς ήταν εκείνοι που είχαν πάρει από το χέρι τον Παναθηναϊκό, βάζοντας την δική τους «σφραγίδα» στο παιχνίδι έως εκείνο το σημείο.

Έκτοτε το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι.

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να ελέγξει το παιχνίδι έχοντας προηγηθεί αρχικά με 65-62 στο 32' αλλά οι Σέρβοι «τιμωρούσαν» τη «ζώνη» όπως με το τρίποντο του Άαρον Ουάιτ στο 33' με το οποίο έφερε το ματς στα ίσια (65-65) βάζοντας απαγορευτικό στους γηπεδούχους για να «χτίσουν» διαφορά στο σκορ. Οι δύο πρωταγωνιστές των «πρασίνων» συνέχιζαν το... βιολί τους και αν δεν υπήρχαν κάποιες βιαστικές επιλογές, τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα για τους γηπεδούχους. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε το προβάδισμα έως το 37' με 68-69, αλλά ένα τρίποντο του Σαντ Ρος έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (71-69).

Στο λεγόμενο «crunch time» του ματς, άρχισαν να... πέφτουν κορμιά. Ο Κασελάκης με καλάθι στο 38' έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό στο +2 (73-71) αλλά ο Ερυθρός Αστέρας ανανέωνε τις επιθέσεις του προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την έλλειψη... ύψους στους «πράσινους» από την απουσία του Παπαγιάννη. Στα 55'' ο Κάλινιτς αστόχησε σε τρίποντο και η συνεργασία Νέντοβιτς-Καββαδά «έγραψε» το 75-71 στα 32'' πριν από το τέλος.

Ο Κάλινιτς ωστόσο εκμεταλλεύτηκε τη νέα αδράνεια στην ρακέτα του Παναθηναϊκού για το 75-73 στα 25''. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 59-59, 79-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 7 (2/6 σουτ, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 17 (8/10 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νέντοβιτς 25 (4/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Χουγκάζ 2 (0/2 σουτ, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έβανς 8 (9 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5 (1), Σαντ Ρος 8 (2).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 10 (1), Νταβιντοβατς 2 (4 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές), Λάζιτς 2 (0/3 τρίποντα), Κάλινιτς 12 (4/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Ντόμπριτς 8 (2), Χόλινς 13 (3/6 τρίποντα), Ιβάνοβιτς 2, Μάρκοβιτς, Γουάιτ 14 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κούζμιτς.

Επίθεση με τεθωρακισμένα σήμερα στο Κίεβο προβλέπουν Ουκρανοί αξιωματούχοι - «Η πιο δύσκολη μέρα του πολέμου»