Premier League, Γουλβς-Μπρέντφορντ 0-2: Την έπιασε στον ύπνο

Κάνοντας τρομερό α' μέρος, οι «μέλισσες» πέρασαν (2-0) από το «Μολινό» και πήραν το πρώτο τους διπλό στην Premier League μετά από 74 χρόνια

Bredford
«Καθάρισε» τη Γουλβς η Μπρέντφορντ και πήρε ιστορικό διπλό. Οι «μέλισσες» επικράτησαν 2-0 στο «Μολινό», πιάνοντας στον ύπνο τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο κυριάρχησαν.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ced1tzsx5knd-sf)

Η ομάδα του Φρανκ έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με δύο γκολ διαφορά, ενώ θα μπορούσε και με περισσότερα. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες. Με δέκα αγωνίστηκαν για σχεδόν μισή ώρα οι φιλοξενούμενοι.

Ο Τόνεϊ κέρδισε πέναλτι από τον Μαρσιάλ και λίγο μετά νίκησε τον Σα. Τρία λεπτά μετά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τακουνάκι, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε (ορθώς) για χέρι.

Στο 34’, ο Τόνεϊ σέρβιρε για τον Εμπεουμό με γύρισμα ακριβείας από τα αριστερά. Λίγο πριν ο Τραορέ ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με σουτ στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος η Γουλβς ανέβασε στροφές, πίεσε κατά διαστήματα την Μπρέντφορντ και κυρίως στην τελική ευθεία, εκμεταλλευόμενη και την κόκκινη (με δύο κίτρινες) του Μπατίστ στο 65’.

Δημιούργησε φάσεις, αλλά το 2-0 στην πλάτη την βάραινε πολύ με αποτέλεσμα να έχει βεβιασμένες αποφάσεις. Μάλιστα, λίγο έλειψε ο Εμπεουμό να… σφυρίξει νωρίτερα τη λήξη, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι στο 90ο λεπτό.

Γουλβς: Σα, Κίλμαν, Κόουντι, Σαΐς (46’ Τσαν), Ν. Σεμέδο (82’ Σοάρες), Μουτίνιο, Νέβες, Μαρσάλ (72’ Ποντένσε), Τρινκάο, Τραορέ, Χιμένες

Μπρέντφορντ: Ράγια, Αγιερ, Γιάνσον (82’ Γιόργκενσεν), Πίνοκ, Κανιός (67’ Ονιέκα), Μπατίστ, Γιάνελτ, Νόργκααρντ, Χένρι (76’ Ράσμουσεν), Εμπεουμό, Τόνεϊ