Τουρκία: Ποδοσφαιριστές διέκοψαν αγώνα για να φάνε... σπάζοντας το Ραμαζάνι -Δείτε βίντεο

Το βίντεο απο το 11ο λεπτό του αγώνα Γκιρεσούνσπορ - Κετσιορενγκουτσού για την TFF First League έχει γίνει viral

toyrkoi2
Ένας ποδοσφαιρικός αγώνας Β' κατηγορίας στην Τουρκία διακόπηκε προσωρινά προκειμένου να μπορέσουν οι παίκτες να φάνε κάτι μετά το Ραμαζάνι.

Την Τρίτη το βράδυ στο 11ο λεπτό της συνάντησης Γκιρεσούνσπορ - Κετσιορενγκουτσού για την TFF First League και με κατα τη διάρκεια τραυματισμού παίκτη οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές βρήκαν την ευκαιρία να φάνε χουρμάδες και λίγες μπανάνες.

Το βίντεο που τους έκανε... τσακωτούς δημοσιεύτηκε από τον ραδιοτηλεοπτικό οργανισμό beIN Sports δείχνει ότι οι παίκτες της Άνκαρα Κετσιορενγκουτσού έχουν γονατίσει και τρώνε, ενώ ο τερματοφύλακας Metin Uçar πίνει νερό, κατά τη διάρκεια της πρόσκλησής για τη βραδινή προσευχή.

Το βίντεο έγινε viral αφού έχει πάνω από 8.000 retweets και οι προβολές του πλησιάζουν τα 5 εκατομμύρια.

Το παιχνίδι τελικά ολοκληρώθηκε με νίκη  2-1 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ κατά τη διάρκεια δεύτερης διακοπής στο 50ο λεπτό μια γάτα βρήκε την ευκαιρία να κάνει τη βόλτα της στον αγωνιστικό χώρο.

To Ραμαζάνι ξεκίνησε τη Δευτέρα και οι μουσουλμάνοι απαγορεύεται να φάνε και να πιούνε από την ανατολή ως τη δύση του ήλιου.

Είθισται να έχουν ένα μικρό γεύμα πριν από την ανατολή (σουχούρ) και άλλο ένα αμέσως μετά τη δύση του ηλίου (iftar), το βραδινό γεύμα με το οποίο οι μουσουλμάνοι τελειώνουν την καθημερινή τους νηστεία στο Ραμαζάνι στο ηλιοβασίλεμα. «Σπάνε» τη νηστεία τους τη στιγμή της πρόσκλησης για τη βραδινή προσευχή.

Δείτε βίντεο:  Τουρκία: Ποδοσφαιριστές διέκοψαν αγώνα για να φάνε... σπάζοντας το Ραμαζάνι
Τουρκία: Ποδοσφαιριστές διέκοψαν αγώνα για να φάνε... σπάζοντας το Ραμαζάνι

Λύκεια: Στις αίθουσες με το δεύτερο self-test μαθητές και εκπαιδευτικοί

Εργασιακά: Στο επίκεντρο η 4ημερη απασχόληση, ψηφιακή κάρτα και πλαφόν στις υπερωρίες