Premier League, Αρσεναλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0: Κανονιές και τέλος το αήττητο

Η Αρσεναλ πήρε (2-0) το ντέρμπι για το Champions League και μαζί και τη θέση της Μάντσεστερ στην τετράδα, οδηγώντας τη στην πρώτη ήττα έπειτα από 12 αγωνιστικές - Δείτε σε βίντεο τα γκολ της Άρσεναλ

Arsenal
Ηταν ένα υπέροχο παραμύθι, που είχε τα να αφηγηθεί τα ρεκόρ του και έμελλε να ολοκληρωθεί αμέσως μετά το θαύμα στο Παρίσι. Αφού έκανε την επική υπέρβαση κόντρα στην Παρί, η Γιουνάιτεντ έμεινε από... καύσιμα και τύχη στο «Εμιρεϊτς», βλέποντας τα δοκάρια, την αστοχία, τον Λένο και τον διαιτητή να καθαρίζουν το εις βάρος της 2-0 από την Αρσεναλ, η οποία αντιθέτως, αυτά που έπρεπε, τα έβαλε και την προσπέρασε στη μάχη της τετράδας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, αλλά ήταν ο Λουκάκου που σημάδεψε το οριζόντιο. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα στο μακρινό σουτ του Τσάκα, η μπάλα πήρε περίεργα ανάποδα φάλτσα, ο Ντε Χέα ξεγελάστηκε εντελώς και έτσι έγινε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Φρεντ να βρει... σίδερο. Από εκεί και μετά το ματς απέκτησε ασταμάτητο ρυθμό, ενώ στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ έγινε το αφεντικό.

Ολες οι προσπάθειες όμως των φιλοξενούμενων θα σταματούσαν πάνω στον εκπληκτικό Λένο (μαζί με όλη την άμυνα και τον καθοριστικό Παπασταθόπουλο), ο οποίος έλεγχε την περιοχή του, αλλά και τον χώρο εκτός αυτής με γρήγορες εξόδους. Αντί λοιπόν να γίνει η ισοφάριση, κόντρα στη ροή του αγώνα δόθηκε υπερβολικό πέναλτι σε άγγιγμα του Φρεντ στον Λακαζέτ. Ο Ομπαμεγιάνγκ αυτή τη φορά ευστόχησε και μέχρι το φινάλε η απογοητευμένη Γιουνάιτεντ δεν βρήκε τρόπο να αποφύγει την πρώτη ήττα έπειτα από 12 αγωνιστικές στην εποχή Σόλσκιερ.

Αρσεναλ (Ουνάι Εμερι): Λένο, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Μέιτλαντ-Νάιλς, Τσάκα, Ράμσεϊ, Κολάσινατς, Οζίλ (77' Ιβόμπι), Λακαζέτ (86'Νκετιά), Ομπαμεγιάνγκ (80' Ντένις Σουάρεθ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Λίντελοφ, Νταλότ (71' Μαρσιάλ), Γιανγκ, Φρεντ, Μάτιτς (80' Γκρίνγουντ), Σο, Πογκμπά, Ράσφορντ, Λουκάκου.