Basket League, Ήφαιστος-Ολυμπιακός 53-73: Πέρασε με… απώλειες από τη Λήμνο ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός έδειξε να συνήλθε μετά τη συντριβή από την Μπαρτσελόνα, νικώντας 73-53 τον Ήφαιστο μέσα στη Λήμνο, αλλά στην πορεία του ματς έχασε τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη!

4704391
Νικητής, αλλά και «λαβωμένος» έφυγε από τη Λήμνο ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με τραυματισμούς τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη, αλλά δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα από τον Ήφαιστο, επικρατώντας 73-53, για το 15-1 στην Α1 και ενόψει του ματς στο Τελ Αβίβ με τη Μακάμπι.

Κορυφαίος των Πειραιωτών ήταν ο ΛεΝτέι με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ καλός ήταν και ο υπαρχηγός –μέχρι να τραυματιστεί στο τρίτο δεκάλεπτο- με 15 πόντους. Για την ομάδα του Πειραιά, καλή παρουσία είχαν επίσης οι Τίμα και Γουίλιαμς-Γκος με 11 πόντους ο καθένας.

Από τους γηπεδούχους, που έπαιξαν χωρίς Μπρέιζελτον και Έβανς, ξεχώρισαν οι Γόντικας και Σμιθ με 14 και 13 πόντους ο καθένας.

Με όρεξη στην άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση και με τον ΛεΝτέι να είχε όρεξη, προηγήθηκε 2-10 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Σε εκείνο το σημείο τραυματίστηκε ο Μιλουτίνοφ (ύστερα από πέσιμο του Διαμαντάκου πάνω στο πόδι του), με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν τη συγκέντρωσή τους και τον Ήφαιστο με τα επιθετικά ριμπάουντ να το μαζεύει (6-10). Από τα μισά και μετά, οι παίκτες του Μπλατ άρχισαν να χτυπούν ξανά μέσα από τη ρακέτα και πήγαν στο +10 (8-18), το οποίο και διατήρησαν (10-20) μέχρι το 8’. Στα τελευταία δύο λεπτά, μίλησαν οι Γόντικας και Σταμάτης για τους γηπεδούχους και έτσι η διαφορά έπεσε στο -6 (16-22), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το ίδιο φορτσάτος μπήκε ο Ήφαιστος και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να πέφτει στο καλάθι (22-24). Ο Ολυμπιακός «ξύπνησε» με ένα τρίποντο του Τίμα και με τον Πρίντεζη να ήταν αποτελεσματικός, η διαφορά πήγε αρχικά στο +9 (24-33), στο 14’. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να ήταν άστοχες από την περιφέρεια, αλλά οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο, κυρίως χάρη στον Σπανούλη, ο οποίος τους έστειλε στο +11 (28-39), με τη διαφορά να μένει εκεί μέχρι (30-41), μέχρι το 18’. Έκτοτε, ο ρυθμός του ματς έπεσε κατακόρυφα, καθώς αμφότεροι δεν ήταν σε θέση να σκοράρουν ούτε με… αίτηση, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να ήταν το 32-41, χάρη σε 2/2 βολές από τον Γκότσερ.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να παίζει με τον Πρίντεζη στο «5», ο οποίος έπαιρνε τις προσπάθειες και έστειλε τη διαφορά στο +12 (34-46). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν τραγικοί στην επίθεση, επέμεναν από την περιφέρεια (χάνοντας μάλιστα το ένα ελεύθερο σουτ πίσω από το άλλο). Έτσι, ο Ήφαιστος εκμεταλλεύονταν κάποιες δεύτερες ευκαιρίες, αλλά και βολές και έτσι κρατούνταν στο ματς (41-49). Όμως, στα τελευταία τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου, οι Πειραιώτες έσφιξαν την άμυνά τους με μπροστάρη τον θετικό Τίμα και με τον ΛεΝτέι να κάνει «πάρτι» στη ρακέτα, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +16 (43-59).

Με την ίδια συγκέντρωση μπήκαν οι παίκτες του Μπλατ και στην τέταρτη περίοδο και κάνοντας απανωτά κλεψίματα, έτρεξαν ένα 7-0 και πήγαν την υπέρ τους διαφορά στο +23 (43-66), στο 32’. Τα επόμενα πέντε λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι»... τσακώθηκαν με την επίθεση, με τον Σμιθ να σπρώχνει τον Ήφαιστο (που εκείνος δεν ήταν πολύ εύστοχος) σε ένα 9-0 για το 52-66, στο 37’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Ολυμπιακός έγινε λίγο πιο σοβαρός και έτσι δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 53-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 32-41, 43-59, 53-73
Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Διαμαντάκος 7 (1), Γκότσερ 5 (1), Γουίγκινς 1, Σμιθ 13, Φρεϊμάνις 2, Μανωλόπουλος, Μούρτος 1, Σταμάτης 3 (1), Χαριτόπουλος 7 (1), Γόντικας 14, Μπακέας, Γκαρέζος.
Ολυμπιακός (Μπλατ): Μιλουτίνοφ, Μάντζαρης, Γουίλιαμς-Γκος 11 (1), Τουπάν 2, ΛεΝτέι 19, Πρίντεζης 15, Βεζένκοβ, Αγραβάνης 2, Σπανούλης 6, Μπόγρης 4, Στρέλνιεκς 3 (1), Τίμα 11 (2).