Premier League: Καλά Χριστούγεννα για Λίβερπουλ, μαύρες γιορτές για Σίτι!

Η Boxing Day βάφτηκε... κατακόκκινη με την Λίβερπουλ να αυξάνει τη διαφορά της από την 3η πλέον Σίτι στους 7 βαθμούς - Οι κόκκινοι συνέτριψαν την Νιουκάστλ με 4-0, την ίδια ώρα που η Σίτι αν και προηγήθηκε, έχασε τελικά με 2-1 στην έδρα της Λέστερ

premier_league_boxing_day_arthro
Η Boxing Day δεν είχε κάποιο μεγάλο ντέρμπι, αλλά τα αποτελέσματα της διαμόρφωσαν νέες ισορροπίες στη μάχη του τίτλου μετά την αυτοκτονία (δεύτερη συνεχόμενη) της Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έχοντας χάσει το Σάββατο εντός έδρας από την Κρίσταλ Πάλας, σήμερα ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Λέστερ!

Έτσι οι «Πολίτες» του Γκουαρδιόλα είδαν την Λίβερπουλ να ξεφεύγει με 7 βαθμούς διαφορά, καθώς η ομάδα του Κλοπ επικράτησε εύκολα με 4-0 της Νιουκάστλ στο Άνφιλντ, ενώ παράλληλα είδαν και την Τότεναμ να τους προσπερνά και να τους ρίχνει στην 3η θέση.

Ατελείωτα χαμόγελα στο Άνφιλντ
Τέτοια Χριστούγεννα είχαν να κάνουν χρόνια οι οπαδοί της Λίβερπουλ που μέσα σε λίγες ημέρες είδαν την ομάδα τους να γίνεται το ξεκάθαρο φαβορί για τον τίτλο!

Η ομάδα του Κλοπ συνέχισε την αήττητη πορεία της, επικρατώντας εύκολα με 4-0 της Νιουκάστλ στο Άνφιλντ και δέχθηκε το αναπάντεχο δώρο της Λέστερ...

Πέρα όμως από τις απώλειες των άλλων η αλήθεια είναι ότι η Λίβερπουλ πραγματοποιεί την καλύτερη εκκόνηση της ιστορίας της καθώς ποτέ στο παρελθόν δεν είχε 51 βαθμούς στην 19η αγωνιστική, έχοντας φτάσει τις 20 αγωνιστικές (μαζί κι από την περσινή σεζόν) αήττητη.

Στο δικό τους παιχνίδι οι «κόκινοι» ήταν σαρωτικοί από το πρώτο λεπτό και τα πρώτα χαμόγελα ήρθαν στο 11' με το ασύλληπτο σουτ του Ντέγιαν Λόβρεν... Ήταν το μήνυμα ότι αυτή η βραδιά θα είναι ξεχωριστή.

Πάντως το γκολ με το οποίο ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη δεν έπρεπε να έχει μετρήσει ποτέ, καθώς ο Σαλάχα στο 48' έπεσε μόνος του, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα κι ο Αιγύπτιος πέτυχε το 2-0.

Πλέον το έργο της Λίβερπουλ είχε γίνει πολύ εύκολο με τον Σακίρι στο 79' να βάζει και το δικό του όνομα στη λίστα των σκόρερ.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 85' με την κεφαλιά του Φαμπίνιο με την οποία διαμορφώθηκε το τελικό 4-0.

Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Αλισον, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (82' Κλάιν), Αλεξάντερ-Αρνολντ, Βαϊνάλντουμ (62' Φαμπίνιο), Χέντερσον, Σακίρι, Φιρμίνο (69' Στάριτζ), Σαλάχ, Μανέ
Νιούκαστλ (Ράφα Μπενίτεθ): Ντουμπράβκα, Γιέντλιν, Λασέλ, Ντάμετ, Φερνάντες, Ρίτσι (81' Μέρφι), Χέιντεν, Ντιαμέ, Κένεντι (73' Λόνγκσταφ), Μούτο, Χοσέλου.

Αυτοκτονία της Σίτι!
Από τον Δεκέμβριο του 2016 είχε να γνωρίσει δύο κολλητές ήττες η Σίτι και το έπαθε ξανά φέτος κάνοντας τους οπαδούς της να περάσουν μαύρα Χριστούγεννα!

Οι «Πολίτες» αν και προέρχονταν από την εντός έδρας ήττα σοκ από την Κρίσταλ Πάλας ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα και στο 14' ο Μπερνάρντο Σίλβα άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Αγουέρο.

Το ιδανικό ξεκίνημα, όχι όμως και η ανάλογη συνέχεια καθώς στο 19' η Λέστερ στην πρώτη της ευκαιρία ισοφάρισε με κεφαλιά του Ολμπράιτον.

Οι φιλοξενούμενοι με κινητήριο μοχλό τον Σανέ πίεσαν για το δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο, αλλά δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους και στο δεύτερο ημίχρονο η Λέστερ έδειχνε να κρατά με μεγαλύτερη άνεση στα μετόπισθεν...

κι ενώ το ματς φαινόταν να οδεύει προς την ισοπαλία, ήρθε στο 81' ο Ρικάρντο για να βάλει φωτιά. Ο δεξιός οπισθοφύλακας της Λέστερ με τρομερό σουτ από τη γωνιά της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Έντετσον.

Παρά τις προσπάθειες της Σίτι, που έμεινε με 10 παίκτες στο 89' λόγω αποβολής του Ντελφ το τελικό σκορ δεν άλλαξε.

Λέστερ (Κλοντ Πιελ): Σμάιχελ, Περέιρα, Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Μεντί, Ντιντί, Τσαουντχέρι (63’ Γκρέι), Μάντισον (78’ Σίμπσον), Όλμπραϊτον, Βάρντι (88’ Οκαζάκι)
Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ντανίλο, Στόουνς, Λαπόρτ, Ντελφ, Γκουντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα (83’ Μαχρέζ), Ντε Μπρόινε (70’ Ντ. Σίλβα), Στέρλινγκ, Σανέ, Αγουέρο

Τα τελικά αποτελέσματα των αγώνων που ξεκίνησαν στις 17:00.
Μπέρνλι - Εβερτον 1-5
Κρίσταλ Πάλας - Κάρντιφ 0-0
Λέστερ- Μαν. Σίτι 2-1
Λίβερπουλ - Νιουκάστλ 4-0
Μαν. Γιουνάιτεντ - Χάντερσφιλντ 3-1
Τότεναμ - Μπόρνμουθ 5-0

90'+3': Τέλος στους αγώνες

90': Ο Ρισάρλιντσον βάζει το κερασάκι στον θρίαμβο της Έβερτον διαμορφώνοντας το 1-5!

89': Με 10 παίκτες η Σίτι καθώς αποβάλλεται ο Ντελφ για φάουλ στον Ρικάρντο!

88' ΓΚΟΛ: Μειώνει η Χάντερσφιλντ με τον Γιόργκενσεν σε 3-1

85' ΓΚΟΛ: Ο Φαμπίνιο το 4ο γκολ της Λίβερπουλ

81'  ΓΚΟΛ: Ο Ρικάρντο με απίθανο σουτ βάζει μπροστά την Λέστερ με 2-1 και κάνει όλους τους φίλους της Λίβερπουλ να πανηγυρίζουν!

79': Ο Σακίρι πετυχαίνει το τρίτο γκολ της Λίβερπουλ

78': Δεύτερο γκολ ο Πογκμπά και 3-0 η Γιουνάιτεντ

71' ΓΚΟΛ: Η Έβερτον κάνει το 4-1 με τον Ντιν

70' ΓΚΟΛ: Στο 5-0 η Τότεναμ με το δεύτερο γκολ του Σον

64': Ο Πογκμπά πετυχαίνει το 2-0 για την Γιουνάιτεντ!

61': Ο Χάρι Κέιν διαμορφώνει το Τότεναμ-Μπόρνμουθ 4-0!

48' ΓΚΟΛ: Με πέναλτι του Σαλάχ η Λίβερπουλ κάνει το 2-0!

46': Ξεκινά το β' ημίχρονο

45': Τέλος στο πρώτο ημίχρονο
Τα αποτελέσματα
Μπέρνλι - Εβερτον 1-3
Λέστερ- Μαν. Σίτι 1-1
Λίβερπουλ - Νιουκάστλ 1-0
Μαν. Γιουνάιτεντ - Χάντερσφιλντ 1-0
Τότεναμ - Μπόρνμουθ 3-0

40': Η απάντηση της Λέστερ έρχεται με το σουτ του Βάρντι που έδιωξε ο Έντερσον και στη συνέχεια ο Τσόντρι απο κοντά πλάσαρε με τη μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία!

37' ΓΚΟΛ: Η Μπέρνλι μειώνει σε 1-3 με τον Γκίμπσον!

37': Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Σίτι με τον Αγουέρο να αστοχεί μετά το γύρισμα του Σανέ και στην συνέχεια της φάσης ο τελευταίος να μην μπορεί να νικήσει τον Σμάιχελ.

35': Απίθανη Τότεναμ μετά τα 6 στην Έβερτον φτάνει στο 3-0 στο 35' κόντρα στην Μπόρνμουθ με σκόρερ τον Μόουρα.

28' ΓΚΟΛ: Στην πρώτη της ευκαιρία στο ματς η Γιουνάιτεντ ανοίγει το σκορ κόντρα στην Χάντερσφιλντ με τον Μάτιτς!

23': Η Τότεναμ φαίνεται να καθαρίζει νωρίς το ματς και με τον Σον προηγείται με 2-0 της Μπόρνμουθ.

22': Το πάρτι της Έβερτον συνεχίζεται καθώς στο 22' ο Σίγκουρντσον πετυχαίνει το 3-0 στην έδρα της Μπέρνλι!

19' ΓΚΟΛ: Η Λέστερ ισσοφαρίζει με τον Ολμπράιτον!

16' ΓΚΟΛ: Η Τότεναμ προηγείται με γκολ του Έρικσεν

15' ΓΚΟΛ: Λέστερ-Σίτι 0-1 με τον Μπερνάρντο Σϊλβα!

13' ΓΚΟΛ: Μπέρνλι-Έβερτον 0-2 με τον Ντιν

11' ΓΚΟΛ: Η Λίβερπουλ  ανοίγει το σκορ με τον Λόβρεν

2' ΓΚΟΛ: Ο Γέρι Μίνα δίνει το προβάδισμα στην Έβερτον

1': Σέντρα στους αγώνες