Ολυμπιακός-Άρης 86-66: Με... φόρα από το «διπλό» στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη με 86-66 παίζοντας καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν χαλαρά και με 3 λάθη στο πρώτο πεντάλεπτο επέτρεψαν στον Άρη να προηγηθεί με 6-7 χάρη στον Μιχάλη Τσαϊρέλη. Το τάιμ άουτ του Γιάννη Σφαιρόπουλου «ξύπνησε» τους παίκτες του και με τους ψηλούς να κυριαρχούν (Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης) ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 21-14 (10’).

Η ταυτόχρονη παρουσία των Μπράιαν Ρόμπερτς και Μπόμπι Μπράουν στο παρκέ έκανε τους Πειραιώτες αρκετά πιο επικίνδυνους στην επίθεση και με 12 δικούς τους πόντους (από 6 έκαστος) η διαφορά ανέβηκε στο +13 (31-18, 17’). Οι Θεσσαλονικείς σε ένα διάστημα που ανανέωναν συνεχώς τις επιθέσεις με ριμπάουντ, βρήκαν τρόπο να μειώσουν σε μονοψήφιο νούμερο (35-26, 19’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πρίντεζης με τον Παπανικολάου ανέλαβαν χρέη σκόρερ, ωστόσο ένα εύστοχο τρίποντο του Ρόμπερτς ήταν αυτός που έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων (54-33, 25’). Ο Άρης γύρισε την άμυνά του σε ζώνη κάτι που δυσκόλεψε τους «ερυθρόλευκους» και φάνηκε και στον πίνακα του σκορ (55-41, 27’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με τον Στέλιο Πουλιανίτη να μειώσουν σε 66-53, όμως 4/4 τρίποντα του Βαγγέλη Μάντζαρη εκτόξευσαν και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ ανώτερος και εντυπωσίασε σε δίποντα (60%-46%), τρίποντα (48%-17%), ασίστ (24-10) και ριμπάουντ (39-30)

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σε 24:35 είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο και ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 15 πόντους (1/1δ., 4/7τρ.) και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ομάρ Προύιτ σε 7’ είχε μόλις ¼ σουτ και τίποτα άλλο. Δε βοήθησε ο Βασίλης Χρηστίδης πλην ενός ριμπάουντ στα 9 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ουσιαστικά μετά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα κανείς δεν ανησυχούσε για τον τελικό νικητή.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ. Καλός και ο Κιμ Τιλί με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και σπουδαία άμυνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου από το κέντρο του γηπέδου με τη λήξη του ημιχρόνου.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τους 20 πόντους που δέχτηκε στην τρίτη περίοδο και τα 17 λάθη, ο Άρης τα 4/23 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-26, 63-46, 86-66

tsampions_main

Δεν έχουν συμπληρωθεί τέσσερις μήνες από τον τελικό του Κιέβου, όπου η Ρεάλ Μαδρίτης έγραψε ιστορία επικρατώντας με 3-1 της Λίβερπουλ και 32 κορυφαίες από τις κορυφαίες Ευρωπαϊκες ομάδες ρίχνονται από σήμερα στις μάχες του Champions League - Το... σεντόνι θα τεντωθεί ξανά με τα λεφτά να αυξάνονται, τις ώρες διεξαγωγής των αγώνων να αλλάζουν, αλλά το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο

1
morata

Την σκέψη του για τον επιθετικό που θα χρησιμοποιήσει στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ ανέφερε σε δηλώσεις του ο Μαουρίσιο Σάρι