Premier League, Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Σίτι 2-4: Ανέβηκε στην κορυφή και περιμένει - Δείτε τα γκολ

Η Σίτι έπιασε στην κορυφή την Λίβερπουλ η οποία την Κυριακή δοκιμάζεται στο Μάντσεστερ κόντρα στη Γιουνάιτεντ

city
Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε σήμερα μια μεσημεριανή βόλτα στο Λονδίνο, επικρατώντας εύκολα στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας με 4-2, στο πρώτο ματς για την 32η αγωνιστική της Premier League. Με τη νίκη αυτή η πρωταθλήτρια Ευρώπης έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας τη Λίβερπουλ, έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με το γκολ του Ματετά μόλις στο λεπτό, αλλά οι «πολίτες» ανέλαβαν αμέσως τον έλεγχο του ματς και στο 13' ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, Κέβιν Ντε Μπρόινε, που πέτυχε δύο γκολ και έφθασε τα 100 συνολικά στη σπουδαία καριέρα του με την ομάδα του Μάντσεστερ, ισοφάρισε το σκορ και στη συνέχεια η Πάλας απλά δεν μπορούσε να παρακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων τους.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα στα τελευταία 20 λεπτά κατέβασε ταχύτητα, αφού έχει την Τρίτη ένα δύσκολο ευρωπαϊκό παιχνίδι, καθώς αντιμετωπίζει στη Μαδρίτη τη Ρεάλ, στην πρώτη μεταξύ τους «μάχη» για την προημιτελική φάση του Champions League.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Σίτι 2-4

(3' Ματετά, 86' Εντουάρ-13', 70' Ντε Μπρόινε, 47' Λιούις, 66' Χάαλαντ)