Serie A: Πλησίασε στην τετράδα η Αταλάντα, 4-1 τη Σαλερνιτάνα - Δείτε τα γκολ

Οι Μπεργκαμάσκι σημείωσαν την 8η φετινή τους νίκη και παρέμειναν «ζωντανοί» στο παιχνίδι της εξόδου στην Ευρώπη της επόμενης περιόδου

MixCollage-19-Dec-2023-01-29-AM-8987
Εντυπωσιακή για 45 λεπτά η Αταλάντα, έκανε την ανατροπή, επικράτησε 4-1 της ουραγού, Σαλερνιτάνα και βρέθηκε στο -2 από την τετράδα της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» την ομάδα του Μπέργκαμο στο 10΄ με τον Πιρόλα, ωστόσο, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά. Ο Μουριέλ στο 47' και ο Πάσαλιτς στο 52' έκαναν την ανατροπή. Οι Ντε Κετελάρ (87') και Μίραντσουκ (89') σφράγισαν στο φινάλε την 8η εφετινή τους νίκη.

Η Σαλερνιτάνα μετά την πρώτη νίκη στην έναρξη της σεζόν, γνώρισε την 3η συνεχόμενη ήττα της και 10η συνολικά σε 16 παιχνίδια.

ATALANTA-SALERNITANA 4-1 | HIGHLIGHTS | La Dea come back to crush visitors | Serie A 2023/24

Σε αναμετρήσεις της 16ης αγωνιστικής στη Serie A, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Τζένοα-Γιουβέντους 1-1
Λέτσε-Φροζινόνε 2-1
Νάπολι-Κάλιαρι 2-1
Τορίνο-Έμπολι 1-0
Μίλαν-Μόντσα 3-0
Φιορεντίνα-Βερόνα 1-0
Ουντινέζε-Σασουόλο 2-2
Μπολόνια-Ρόμα 2-0