Euro U21: Η Ουκρανία στα ημιτελικά, νίκησε με 3-1 τη Γαλλία και την έστειλε... σπίτι της - Δείτε τα γκολ

Ασύλληπτη ασίστ του Μούντρικ με μπαλιά ακριβείας πίσω από το κέντρο - Αντίπαλος της Ουκρανίας στα ημιτελικά η Ισπανία

Collage_Maker-03-Jul-2023-12-50-AM-8192
Με τον Μικαΐλο Μούντρικ να «ζωγραφίζει» στον αγωνιστικό χώρο η εκπληκτική Ουκρανία έκανε την μεγάλη έκπληξη επικρατώντας της Γαλλίας με 3-1, πανηγυρίζοντας την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Euro U21.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ctry3q7g37wp)

Μπορεί μετά τη μεταγραφή του έναντι 100 εκατομμυρίων στην Τσέλσι ο 22χρονος Ουκρανός μέσος να μην εντυπωσίασε στην Premier League, όμως οδήγησε την Εθνική του ομάδα στην 4άδα του Euro U21. Ο 22χρονος με μια απίθανη μακρινή μπαλιά πίσω από το κέντρο βρήκε σαν... διαβήτης τον Σουντάκοφ στην πλάτη της άμυνας κι εκείνος σκόραρε για το δεύτερο τέρμα της χώρας του, που έκανε το 2-1, ενώ και το 1-1 επίσης «γεννήθηκε» ουσιαστικά από τον Μούντρικ, που κέρδισε το πέναλτι μετά από φοβερή κούρσα.

Οι Γάλλοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και στο 19ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Τσερκί, όμως η απάντηση των Ουκρανών ήταν άμεση, αφού ο Σουντάκοφ στο 32' έφερε το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ctrwe9ji125d)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ctrxww53robl)

Οι Ουκρανοί, μάλιστα πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα, αφού στο 44ο λεπτό, ο Σουντάκοφ εκμεταλλεύτηκε την τρομερή ασίστ του Μούντρικ και έγραψε το 2-1.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ctry177sosa9)

Στο 81ο λεπτό οι Γάλλοι ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Ουαχί, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από υπόδειξη του VAR, με τους Ουκρανούς να «καθαρίζουν» το ματς με τον Μπονταρένκο στο 86'.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ctryy9nfdpmx)

Έτσι, η Ουκρανία πανηγύρισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Euro U21, όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Διονύσης Τεμπονέρας: «Καρφιά» κατά Τσίπρα - «Το κόμμα μας θα εξαϋλωθεί, ο ΣΥΡΙΖΑ είναι μακριά από τις διεργασίες της κοινωνίας»

Νέα Ιωνία: «Δεν περνάει ρεύμα από την κολώνα» απαντά ο Δήμος στους γονείς του 11χρονου που έπαθε ηλεκτροπληξία

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ετοιμάζεται να επενδύσει σε μιντιακό όμιλο της Πορτογαλίας που είχε αποκηρύξει!