Euroleague: Νίκη για τη Μπασκόνια στη Μαδρίτη, «διπλά» για Ζαλγκίρις, Παρτίζαν και Αρμάνι - Δείτε βίντεο

Ο Κοστέλο ξέρανε τη «Βασίλισσα» με τρίποντο στο φινάλε, 81-85 - Η Ζαλγκίρις νίκησε στο Βερολίνο την Άλμπα με 66-63, η Παρτίζαν στην Ιταλία τη Βίρτους με 88-79 και η Αρμάνι τη Βαλένθια με 88-84

Collage_Maker-08-Mar-2023-12-27-AM-861
Ο προπονητής της Ρεάλ, Τσους Ματέο ξεστόμισε τη μεγάλη κουβέντα την παραμονή του αγώνα με τους Βάσκους, εξηγώντας πως «η Μπασκόνια είναι ένας γενναίος ταύρος που πρέπει να τα βάλουμε μαζί του».

Υπενθύμισε, μάλιστα πως η Ρεάλ δεν έχει πανηγυρίσει νίκη στις φετινές αναμετρήσεις με τους Βάσκους που έδωσαν συνέχεια στο σερί τους, επικρατώντας με 81-85 στη Μαδρίτη και κάνοντας το 3/3 κόντρα στη «Βασίλισσα» στην EuroLeague και την ισπανική λίγκα.

Η ομάδα του Τζουάν Πενιαρόγια ολοκλήρωσε το comeback στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου ο Ματ Κοστέλο σκόραρε τρίποντο στο 0.1", κέρδισε φάουλ από τον Ρούντι και διαμόρφωσε το τελικό σκορ από τη γραμμή των βολών για την Μπασκόνια που παραμένει σε τροχιά playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 43-40, 65-62, 81-85.

Costello wins it for Baskonia! | Round 27, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Με πολύτιμο «διπλό» επέστρεψε η Ζαλγκίρις Κάουνας στα θετικά αποτελέσματα στη Euroleague, «πατώντας» με ρεκόρ 14-13 και πάλι οκτάδα. Οι Λιθουανοί πέρασαν νικηφόρα με 66-63 από την έδρα της ουραγού Άλμπα Βερολίνου, για την 27η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην 20ή ήττα τους.

Η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις έβγαλε αντίσταση στην τρίτη περίοδο, όταν απάντησε με επιμέρους σκορ 18-11 για την ανατροπή και τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το φινάλε.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Αϊζάια Τέιλορ με 14 πόντους, ενώ από την Άλμπα προσπάθησαν οι Μάοντο Λο (10π.), Τζάλεν Σμιθ (10π.) και Λουκ Σίκμα (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 27-33, 45-44, 63-66

Zalgiris takes thrilling win in Berlin! | Round 27, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

H Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πανηγύρισε τη νίκη στη Segafredo Arena αφού επιβλήθηκε της Βίρτους με 79-88, κάνοντας το 2/2 στις φετινές αναμετρήσεις με τους Ιταλούς και πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στα προημιτελικά της EuroLeague.

Ο Κέβιν Πάντερ κουβάλησε επιθετικά την Παρτίζαν στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Βίρτους, σημειώνοντας 11 πόντους με 2/2 βολές, 3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι Σέρβοι, λοιπόν προηγήθηκαν με 26-28 στο 10', σουτάροντας με 62% στο δίποντο (8/13) απέναντι στη Βίρτους που μοίρασε 7 ασίστ και στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες των Σέμι Οτζελέγιε και Μίλος Τεόντοσιτς.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη συνέχεια και προηγήθηκαν με +8 στα 2:15 για το τέλος του ημιχρόνου, όταν ο Οτζελέγιε τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι για το 44-36. Η Παρτίζαν πίεσε, μείωσε σε 46-43 με το τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου όμως η Βίρτους έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 47-45, με τον Αβουντού Αμπάς να σκοράρει 7 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Ισμαέλ Μπακό έκανε το 63-61 στο 28' όμως οι Ντάντε Έξουμ και Τζέιμς Νάναλι πέτυχαν τέσσερις σερί πόντους για το 63-65 στο 30'. Οι «ασπρόμαυροι» επέβαλλαν τον ρυθμό τους στην τέταρτη περίοδο, σημειώνοντας μεγάλα σουτ και μετατρέποντας το το +2 (65-67 στο 33') σε +10 (67-77 στο 36'). Έτσι έφτασαν στη νίκη με 79-88 και μπορούν να ονειρεύονται playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 47-45, 63-65, 79-88

Partizan's backcourt makes the difference! |  Round 27, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Η Αρμάνι Μιλάνο άρχισε να... δικαιολογεί το πανάκριβο ρόστερ της, έστω και αν χρειάστηκε να περάσουν 27 αγωνιστικές στην Euroleague.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα δείχνει να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση καθώς έφτασε αισίως στις πέντε συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση! Ο Σαμπάζ Νέιπιερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για το «διπλό» στη Βαλένθια έχοντας τελειώσει το ματς 28 πόντους (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 9/10 βολές), 5 ασίστ, 1 ριμπάουντ και τρία λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Φυσικά τα βλέμματα στράφηκαν και πάνω στον Κέβιν Πάνγκος, ο οποίος μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε τους τελευταίους μήνες επέστρεψε στην ενεργό δράση και ήταν αρκετά κομβικός (13π., 6ριμπ.) για τη μεγάλη νίκη της ομάδας του. Αντίθετα η Βαλένθια έχασε έδαφος όσον αφορά το «κυνήγι» των playoffs καθώς αυτή ήταν η 3η σερί της ήττα με αποτέλεσμα να «πέσει» στο 13-14.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-39, 55-65, 84-88.

Napier's 28 points lead Milan in Valencia! | Round 27, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα και από τη στιγμή που έχει 2/2 νίκες απέναντι στους «μπλαουγκράνα» και τη Ρεάλ έχει «αγκαλιάσει» και το αβαντάζ της έδρας στα playoffs. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν της ισπανικής ομάδας με 77-70 και επέστρεψαν στην κορυφή της κατάταξης στην Euroleague με ρεκόρ 19-8.

Olympiacos wins EuroLeague Classic! | Round 27, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Μακάμπι - Φενέρμπαχτσε (19:30)
Ερυθρός Αστέρας - Αναντολού Εφές (21:30)

Άλμπα Βερολίνου 7-20
* Εκκρεμούν οι αγώνες Εφές - Ρεάλ (14/3, 20:30) και Φενέρμπαχτσε - Αρμάνι (21/3, 20:15)