Κύπελλο Αγγλίας, Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 4-0: Διασυρμός για τους Μπλε

Λίγες ημέρες μετά τη νίκη στο Λονδίνο για την Premier League η Σίτι «διέλυσε» την Τσέλσι στο Μάντσεστερ για το Κύπελλο Αγγλίας - Οι οπαδοί της Τσέλσι θυμήθηκαν τον Τούχελ

26660921
Υπερηχητική! Αυτή είναι η μόνη λέξη που μπορεί να περιγράψει τη Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Τσέλσι στο ματς του 3ου γύρου για το FA Cup. Οι Πολίτες ήταν απίθανοι -ειδικά στο πρώτο μέρος- και έδωσαν μια ποδοσφαιρική παράσταση, επικρατώντας με 4-0!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpn0qiqasnq9)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpmz8wzm3c2x)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpmz7e1ld6tl)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpmyzqezu495)

Σκόρερ της σπουδαίας νίκης-πρόκρισης που τους φέρνει στον 4ο γύρο, οι Μαχρέζ (23′, 84′ πεν.), Άλβαρες (30′ πεν.) και Φόντεν (38′).

Καλώς τα παιδιά…
Το… πάρτι της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα άρχισε στο 23′, με τον Ριγιάντ Μαχρέζ να νικάει με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ τον Κέπα στο 23′.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpn0wrmbppmh)

Λίγα λεπτά μετά ο Κάι Χάβερτζ υπέπεσε σε χέρι εντός περιοχής, με τον Χούλιαν Άλβαρες να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και να γράφει το 2-0 στο 30′. Το 3-0 του ημιχρόνου γράφτηκε ύστερα από… total football! Οι γηπεδούχοι… έκρυψαν την μπάλα και ο Φόντεν σκόραρε με τελείωμα εντός περιοχής ύστερα από σέντρα του Γουόκερ.

Τέταρτο γκολ και… επίκληση σε Τούχελ
Στο δεύτερο 45λεπτο η Τσέλσι προσπάθησε να βγάλει κάποια αντίδραση, χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Σίτι. Μάλιστα η πρώτη ουσιαστικά απειλή μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου ήρθε στο 73′ και ήταν για τους Πολίτες, όμως το πλασέ του Μαχρέζ πέρασε μόλις άουτ!

Το αξιοσημείωτο για τους φιλοξενούμενους ήταν πως οι αγανακτισμένι φίλαθλοί τους που βρέθηκαν στο «Έτιχαντ», φώναζαν το όνομα του πρώην τεχνικού τους, Τόμας Τούχελ!

Και οι γηπεδούχοι… απάντησαν σε αυτές τις ιαχές, σκοράροντας και τέταρτο τέρμα στο παιχνίδι, με το δεύτερο γκολ του Μαχρέζ. Ο Αλγερινός ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Κίτρινες: 54′ Ρόδρι, 70′ Σίλβα, 87′ Κανσέλο – 62′ Γκάλαχερ

Σκόρερ: 23′, 84′ (πεν.) Μαχρέζ, 30′ (πεν.) Άλβαρες, 38′ Φόντεν

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Ορτέγα, Γουόκερ, Ακάντζι, Λαπόρτ, Γκόμες (58′ Κανσέλο), Σίλβα (86′ Λιούις), Ρόδρι (58′ Φίλιπς), Πάλμερ, Μαχρέζ, Φόντεν, Άλβαρες

Τσέλσι (Πότερ): Κέπα, Χάμφρις, Κουλιμπαλί, Τσαλομπά, Χολ, Κόβατσιτς (46′ Φοφανά), Ζορζίνιο (63′ Αθπιλικουέτα), Μάουντ (73′ Τσουκουεμέκα), Ζίγιες (62′ Ζιρό-Χάτσινσον), Γκάλαχερ, Χάβερτζ (46′ Ζακάρια)

Άγρια δολοφονία με μαχαίρι 31χρονου ξεναγού από δύο γυναίκες στη Βραζιλία - Δείτε βίντεο

Με πλαστικό όπλο ο ληστής στο εστιατόριο του Χιούστον - 9 φορές τον πυροβόλησε ο πελάτης

Αύριο η δίκη της Πισπιρίγκου για τη δολοφονία της Τζωρτζίνας - Τι λέει ο Κούγιας