Basket League, Άρης-Καρδίτσα 85-68: «Πάρτι» στο κατάμεστο Παλέ

Ο Άρης επικράτησε της Καρδίτσας με 85-68 στo Nick Galis Hall και μπροστά σε περισσότερους από 5.000 φίλους του βασιζόμενος στην άμυνά του αλλά και στα 29 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε!

5741317
Με 35/87 σουτ ο Άρης… έσπασε τα καλάθια αλλά είχε τα στοιχεία που τον χαρακτηρίζουν.

Τρομερή διάθεση στην άμυνα και κυρίως ενέργεια στην επίθεση η οποία την οδήγησε στο να μαζέψει 29 επιθετικά ριμπάουντ. Κι αυτό το στοιχείο έκρινε το παιχνίδι καθώς οι «κίτρινοι» βρήκαν πόντους μέσα από τις δεύτερες επιθέσεις. Η Καρδίτσα στηρίχθηκε σε τρεις παίκτες κι όταν αυτοί ξέμειναν από λύσεις, μοιραία παραδόθηκε στις ορέξεις του Άρη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-comh4ydos60h)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-comej4ptjhdd)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-comfa09nyrq9)

Ο αγώνας
Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στο πρώτο δεκάλεπτο κι αν στον Άρη αυτό φάνηκε μέσα από την απελπιστικά αστοχία του στα σουτ (7/22) και ιδιαίτερα στα μακρινά (1/8), η Καρδίτσα υπέπεσε σε επτά λάθη. Αντέδρασε όμως όταν βρέθηκε στο -6 (8-2, 4’) με 0-8 σερί και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 15-13.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-comg8dhyd9y9)

Ο Άρης βασίστηκε στην άμυνά του (σ. σ. 9 κλεψίματα στο ημίχρονο) και μέσα από αυτή βρήκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο με παίκτη κλειδί στην επίθεση τον Σταύρο Σχίζα. Αντιθέτως η Καρδίτσα συνέχισε να κάνει λάθη φτάνοντας στα 14 στο ημίχρονο και η διαφορά σταδιακά αυξήθηκε (30-19, 15’) φτάνοντας έως και στα επίπεδα των 18 πόντων (44-26, 19’) ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 0-5 σερί για την Καρδίτσα (44-31). Ο Μπέιτμον σημείωσε σχεδόν τους μισούς πόντους της θεσσαλικής ομάδας καθώς είχε 14 με μόλις ένα χαμένο σουτ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-comgt4oiu78h)

Ο Τζέι Ντι Νότε μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο σημειώνοντας οκτώ συνεχόμενους πόντους (56-36, 25’) για να ακολουθήσουν οι τραβηγμένες προσπάθειες του Αμερικανού, η χαλάρωση του Άρη και η αντίδραση της Καρδίτσας. Με 0-11 σερί μείωσε σε 56-47 (26:30) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Ντελόριερ (61-53).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-comeqiktkv55)

Οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου (66-56, 33’) καθώς ο Άρης δεν είχε λύσεις πλην αυτών που του έδωσε ο Νότε ενώ για την Καρδίτσα ξεχώρισε ο Ντελόριερ. Ο Σανόγκο αστόχησε σε δύο λέι απ αλλά ευστόχησε σε μακρινό σουτ ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος βρήκε το πρώτο του τρίποντο στο 36’ οδηγώντας τη διαφορά στο +14 (74-60). Εκεί έπεσαν και οι τίτλοι τέλους του αγώνα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με παρεξήγηση καθώς αν και ο Γιάννης Καστρίτης ζήτησε να μην εκδηλωθεί επίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα, αυτή έγινε και ο Βαγγέλης Αγγέλου «αντέδρασε» με τάιμ άουτ, δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με τη διαφορά στο +17 (85-68).

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 44-31, 61-53, 85-68

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Άρης έκανε δύο πράγματα καλά. Έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια έχοντας (σχεδόν) διπλάσιο αριθμό ριμπάουντ από την Καρδίτσα.

Ο MVP: Ο Άρης δεν είχε σταθερό ηγέτη. Ο Νότε είχε ξεσπάσματα, ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν μεν άστοχος αλλά έβαλε τους πέντε πόντους που έκριναν τον αγώνα.

Ο «ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ»: Αν κι έδωσε ρεσιτάλ αστοχίας στα λέι απ, ο Σανόγκο έβγαλε τρομερές άμυνες και πήρε τα οκτώ από υτα 29 επιθετικά ριμπάουντ του Άρη.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Κακό παιχνίδι από Αγραβάνη και Γόντικα για την Καρδίτσα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Μετά τα εννιά τρίποντα απέναντι στο Περιστέρι, ο Βασίλης Τολιόπουλος βρήκε το πρώτο εύστοχο στο 36’ και μετά από τέσσερις άστοχες προσπάθειες!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Άρης πήρε 29 επιθετικά ριμπάουντ (!)

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Αν ο Άρης ήταν στοιχειωδώς εύστοχος, με την άμυνα που έπαιξε και μαζεύοντας τα ριμπάουντ το ένα μετά το άλλο, το παιχνίδι θα είχε τελειώνει νωρίτερα και με μεγαλύτερη διαφορά καθώς Μπέιτμον, Ντελόριερ και Πριτζέτ ήταν κυριολεκτικά ολομόναχοι.