Μεσογειακοί Αγώνες: Στην 4η θέση η Γναφάκη και ο Μέρλος στο Οράν - Δείτε βίντεο

Η 25χρονη πρωταθλήτρια κατέλαβε την τέταρτη θέση στα 400 μ. εμπ. με 56.55 επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ - Ο αθλητής του Γιώργου Τσούγκου ξεπέρασε τα 2,22 μ. στο ύψος και κατέλαβε την τέταρτη θέση, προσεγγίζοντας και το ατομικό του ρεκόρ

γναφακη
Η Δήμητρα Γναφάκη και ο Αντώνης Μέρλος πραγματοποίησαν την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς στα αγωνίσματα στίβου την Παρασκευή (1/7) στους Μεσογειακούς Αγώνες στο Οράν της Αλγερίας. Η 25χρονη πρωταθλήτρια κατέλαβε την τέταρτη θέση στα 400 μ. εμπ. με 56.55 επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ, αφού βελτιώνει το 56.67, που είχε από το μίτινγκ «Βενιζέλεια- Χανιά». Παράλληλα πρόσθεσε επιπλέον βαθμούς στο ράνκιγνκ για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου.

Η Ιταλίδα Ρεμπέκα Σαρτορί ήταν νικήτρια με 55.75 , ακολούθησε η Γαλλίδα Καμίλ Σερί με 56.01 και τρίτη, οριακά μπροστά από τη Γναφάκη, ήταν η Νουρά Εναντί (Μαρόκο) με 56.45 και νέο ατομικό ρεκόρ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cl4jb6s6g4wh)

Ο Αντώνης Μέρλος στον σημαντικότερο μέχρι σήμερα αγώνα της χρονιάς ξεπέρασε τα 2,22 μ. στο ύψος και κατέλαβε την τέταρτη θέση, προσεγγίζοντας και το ατομικό του ρεκόρ. Ο αθλητής του Γιώργου Τσούγκου ταξίδεψε στο Οράν με φετινό 2,21 μ., ενώ μετά την επιτυχημένη προσπάθεια στα 2,22 μ. δοκίμασε στα 2,24 μ., όπου είχε καλές προσπάθειες. Ο νικητής του αγώνα Μπιλέλ Αφέρ ξεπέρασε τα 2,24 μ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cl4k87rq9kah)

Στο μήκος γυναικών η Βασιλική Χαϊτίδου κατέλαβε την 6η θέση με 6.34μ., νικήτρια αναδείχθηκε η Σέρβα, Μιλίτσα Γκαρντάσεβιτς με 6.67μ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cl4kfwjmbqu9)

Την τέταρτη θέση κατέκτησε η ομάδα 4Χ100μ. των ανδρών με τους Κώστα Ζήκο, Νίκο Παναγιωτόπουλο, Παναγιώτη Τριβυζά και Γιάννη Νυφαντόπουλο να τερματίζουν σε 39.10. Η ομάδα έκανε αρκετά καλή εμφάνιση, παρότι είχε κάποια μικρά λάθη στις αλλαγές.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cl4kucejuvw1)

Την όγδοη θέση στη σφυροβολία κατέκτησε ο Κώστας Ζάλτος με 69,26 μ., στο ίδιο αγώνισμα ο Ορέστης Ντουσάκης ήταν 9ος 69,05 μ. Νικητής ήταν ο Τούρκος Οκσάν Μπαλτατσί με 74.34 και 2ος ο Κύπριος Αλέξανδρος Πουρσανίδης με 73.71μ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cl4j7jzm583l)

Στον προκριματικό των 800μ. ο Χρήστος Κοτίτσας κατέλαβε τη 10η θέση με 1.48.03 και ο Χαρίδημος Ξενιδάκης την 12η με 1.48.83, επίδοση κοντά στο ατομικό του ρεκόρ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cl4ij7kh6yn5)

Ηλίας Νικολακόπουλος: Πάνδημη θλίψη για το δημοσκόπο της Μεταπολίτευσης

Απεργίες και κορωνοϊός προκαλούν... έμφραγμα στα αεροδρόμια: Σε απόγνωση χιλιάδες ταξιδιώτες - Δείτε βίντεο και φωτογραφίες

Κορωνοϊός: Ποιοι και γιατί χρειάζονται τη δεύτερη αναμνηστική δόση - Το σκεπτικό της Επιτροπής