Serie A, Αταλάντα - Κάλιαρι 1-2:Χωρίς νίκη για ένα μήνα η αντίπαλος του Ολυμπιακού - Δείτε τα γκολ

Εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Κάλιαρι του Μπάμπη Λυκογιάννη, γνώρισε η Αταλάντα,  για την 24η αγωνιστική της Serie A

atalanta
Σχεδόν ένα μήνα χωρίς νίκη στη Serie A συμπληρώνει η Αταλάντα, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League. Θυμίζουμε ότι στις 17/2 οι δυο ομάδες θα παίξουν στην Ιταλία και στις 24/2 στον Πειραιά.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αταλάντα είχε την κατοχή αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε κόντρα στην μαχητική, Κάλιαρι. Ετσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, χωρίς σκορ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-chp05gaylzix-sf)

Στο δεύτερο 45λεπτο, η ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη μπήκε πιο δυνατά και αποφασισμένη να πετύχει το γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ. Τελικά πέτυχε τον στόχο της στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ντάλμπερτ με ωραία σέντρα βρήκε τον Περέιρο κι εκείνος με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μούσο, πετυχαίνοντας το 0-1. Οι «μπεργκαμάσκι» διαμαρτυρήθηκαν στο ρέφερι, για χέρι στην αρχή της φάσης, ωστόσο ύστερα κι από χρήση VAR το γκολ μέτρησε κανονικά.

Οι γηπεδούχοι τρία λεπτά αργότερα, έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Μούσο αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα, για την επικίνδυνη έξοδο στον Περέιρο. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα του Γκασπερίνι κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 64’, όταν ο Σαπάτα (αποχώρησε τραυματίας) έκανε από τα αριστερά τη σέντρα σουτ, ο Κράνιο απομάκρυνε και σε δεύτερο χρόνο ο Παλομίνο έκανε το σουτ, για το 1-1.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-chozd4p6kijd-sf)

Ωστόσο, η Κάλιαρι δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και στο 68’ ο Περέιρο με δεύτερο προσωπικό του τέρμα έβαλε ξανά την ομάδα του σε ρόλο οδηγού. Η Αταλάντα έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα δεν κατάφερε να φτάσει στην πολυπόθητη ισοφάριση κι έτσι γνώρισε την ήττα.

Τελευταία φορά που το σύνολο του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι γεύτηκε τη χαρά της νίκης, ήταν στις 9 Ιανουαρίου, όταν κι επικράτησε με 6-2 της Ουντινέζε. Εκτοτε μετράει δύο ισοπαλίες και μία ήττα, η οποία ήρθε απέναντι στην Κάλιαρι. Στο μεσοδιάστημα κέρδισε με 2-0 την Βενέτσια για το Κύπελλο Ιταλίας.

Από την άλλη, η ομάδα του Μπάμπη Κάλιαρι μετά από αυτό το σπουδαίο τρίποντο «σκαρφάλωσε» στην 16η θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς, ενώ η αντίπαλος του Ολυμπιακού, Αταλάντα έμεινε στους 43 βαθμούς, ούσα στην 4η θέση της βαθμολογικής κατάταξης στη Serie A.

Αταλάντα: Μούσο, Τζαπακόστα, Τζιμσίτι, Παλομίνο, Πετζέλα (46’ Mάλε), Φρόιλερ, Κουπμάινερς, Πεσίνα (58’ Μπογκά), Πάσαλιτς, Μαλινόβσκι, Μουριέλ (58’ Σαπάτα -> 72’ Μιχάιλα)

Κάλιαρι: Κράνιο, Μπελανόβα (87' Καπιτέλι), Γκολντανίγκα, Λοβάτο, Ομπέρτ (87' Καρμπόνι), Λυκογιάννης, Ντεϊόλα (90' Κουρφαλίδης), Μαρίν, Γκράσι, Ντάμπερτ (78 Μπαζέλι), Περέιρο.