La Liga: Ανατροπή... Ευρώπης στο 88' για την Μπέτις, 3-2 την Αλαβές (βίντεο)

Μεγάλος πρωταγωνιστής και χρυσός σκόρερ ο Ιγκλέσιας, ο οποίος σημείωσε το νικητήριο τέρμα στο 88'

23897536
Αν και έχανε με δύο γκολ στο ημίχρονο, η ψυχωμένη Μπέτις νίκησε 3-2 την Αλαβές με τεράστια ανατροπή στο 88’ και σκόρερ τον Ιγκλέσιας και εδραιώθηκε στην 6η θέση και στο +5 από τη Βιγιαρεάλ.

Σε εννέα ματς εντός του 2021, είχε χάσει βαθμούς μόνο από Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη. Ενδεικτικό ότι είχε βρει για τα καλά τη φόρμα της και δεν επρόκειτο να τη χάσει εντός έδρας, κόντρα στην Αλαβές.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9sbmwrlgc8x-sf)

Ακόμη κι αν στο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά (12’ Χοσέλου, 24’ Μέντες). Η Μπέτις του Μανουέλ Πελεγκρίνι αποδεικνύεται πολύ σκληρή για να ηττηθεί μέσα στο νέο έτος και σφράγισε μία από τις ανατροπές της χρονιάς, συνεχίζοντας «καρφί» την πορεία της προς την επιστροφή στα ευρωπαϊκά γήπεδα.

Πρωταγωνιστές του συγκλονιστικού comeback ήταν οι δύο αλλαγές στο ημίχρονο. Ο Μπόρχα Ιγκλέσιας μείωσε στο 61’ με πέναλτι, ο 39χρονος Χοακίν έφερε το ματς σε ισορροπία στο 81’ κι έγινε ο γηραιότερος που σκοράρει με κεφαλιά στις Top-5 Λίγκες την τελευταία δεκαετία (!), για να δώσει τη σκυτάλη ξανά στον πρώτο και στο 88’ να ολοκληρωθεί η ανατροπή. Στην 6η θέση, πλέον, με 42 βαθμούς οι Βερντιμπλάνκος και στο +5 από τη Βιγιαρεάλ.

Premier League: «Βλέπει» Champions League η Γουέστ Χαμ, 2-0 τη Λιντς

Κορωνοϊός - Μεξικό: Σχεδόν 191.000 νεκροί λόγω της πανδημίας

ΟΗΕ: Εντείνονται οι εμβολιασμοί κατά της Covid-19 στην Αφρική