Basket League, Προμηθέας-Λαύριο 90-88: Ο Προμηθέας αισθάνθηκε Ζαλγκίρις

Ο Προμηθέας (7-4) νίκησε το Λαύριο (8-4) με 90-88 κάνοντας ανατροπή 8 πόντων στα τελευταία 86 δευτερόλεπτα

promitheaslaurio
Λίγες ώρες μετά την ανατροπή της Ζαλγκίρις επί του Ολυμπιακού, ο Προμηθέας γύρισε ένα χαμένο παιχνίδι και υποχρέωσε το Λαύριο στην πρώτη του ήττα μετά από οκτώ διαδοχικές νίκες επικρατώντας με 90-88.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8qpul0j9qup-sf)

ΟΙ φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +8 (80-88), 1:26 πριν τη λήξη, αλλά έχασαν τη ψυχραιμία τους λόγω κάποιων διαιτητικών αποφάσεων (κυρίως από τους Καρακατσούνη και Πιτσίλκα), ο Λούντζης βρήκε μεγάλα σουτ και τελικά πανηγύρισαν με 90-88.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι με τους Δημήτρης Αγραβάνη και Μίλερ έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν κάτι όμως που έκανε κι ο Ντέιβις για λογαριασμό του Λαυρίου (13-13, 7').

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Σερέλη εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα των γηπεδούχων και με τους Ντιαλό, Κάρτερ να σκοράρουν με κάθε τρόπο βρέθηκαν στο +9 (25-34), 13'). Η διαφορά παρέμενε σε αυτά τα επίπεδα που μέχρι που ο Δ. Αγραβάνης και ο Τζέριαν Γκραντ πήραν μπροστά και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 47-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μουράτος μπήξε στην εξίσωση του σκορ προσφέροντας μία επιπλέον λύση στους φιλοξενούμενους, αλλά ο Γκραντ δεν είχαν σταματημό και έτσι ο Προμηθέας βρέθηκε μπροστά με 65-59 (29').

Το Λαύριο απέκτησε πλεονέκτημα λόγω του Σάβατζ ο οποίος σκόραρε 7 διαδοχικούς πόντους βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του (69-72, 34'). Ο Προμηθέας δεν μπορούσε να βγάλει άμυνα και ο Κόζι με έμμεσο τρίποντο έκανε το 72-80 (37'). Η πίεση των γηπεδούχων έφερε αποτελέσματα και οι Πατρινοί ισοφάρισαν στους 88 πόντους για να ολοκληρώσουν την ανατροπή με νέο καλάθι του Λούντζη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας δεν τα παράτησε, η πίεση σε όλο το γήπεδο οδήγησε σε λάθη (Λαύριο και διαιτητές) στο τέλος και χάρη στην προσωπικότητα των παικτών του πήρε τη νίκη.

Το Λαύριο ανώτερο σε ασίστ (12-21), τρίποντα (23%-43%), αλλά υπέπεσε σε 5 περισσότερα λάθη (19-24).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέριαν Γκραντ τελείωσε με 26 πόντους, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Δε βοήθησαν οι Αθηναίου και Γιάνnης Αγραβάνης.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λούντζης σκόραρε 8 πόντους εκ των οποίων οι 5 στο τελευταίο λεπτό.

Πολύ καλός και ο Δημήτρης Αγραβάνης με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο που μείωσε ο Λούντζης σε 86-88 και φυσικά το δικό του πάλι καλάθι που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας την άμυνα και το 23% στα τρίποντα. Το Λαύριο τα 24 λάθη και την έλλειψη ψυχραιμίας στο τέλος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το νικητήριο καλάθι του Λούντζη.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 47-45, 65-63, 90-88

Η καυτή φίλη του τενίστα Τόμιτς γκρίνιαξε για την καραντίνα στο ξενοδοχείο και δέχθηκε... απειλές για τη ζωή της!

Ιταλικά ΜΜΕ: «Συμφώνησε με τον Παπασταθόπουλο η Λάτσιο»