Περιστέρι-Λαύριο 87-78: Τρέχει με... 7Χ7!

Το Περιστέρι (7-0) επικράτησε του Λαυρίου (3-4) με 87-78 και μετά από επτά αγωνιστικές παρέμεινε αήττητο στην Basket League!

4631717_1
Το Περιστέρι συνέχισε την ξέφρενη πορεία του επικρατώντας του Λαυρίου με 87-78. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από εφτά αγωνιστικές μαζί με τον Παναθηναϊκό.

Η άμυνα τω γηπεδούχων «έμπαζε» και το Λαύριο με 9/10 δίποντα προηγήθηκε με 13-19 (5'). Το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει καταφέρνοντας να μειώσει το σκορ σε 17-21 (8') με τον Χάροου, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να είναι παραγωγικοί στην επίθεση και να ξεφύγουν με +8 (21-29, 10΄).

Στην δεύτερη περίοδο με 2/2 τρίποντα του Σίρκο και ένα καλάθι και φάουλ του Μπεντίλ, το Περιστέρι ισοφάρισε σε 34-34 (15'), όμως με τον Μέλσον το Λαύριο κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα έστω και με μικρότερη διαφορά.

Η ομάδα του Πεδουλάκη ήθελε εμφανέστατα να μπει δυναμικά στην τρίτη περίοδο και με όπλο την άμυνα, το πέτυχε. Με κλέψιμο και κάρφωμα του Χάροου το Περιστέρι βρέθηκε στο +8 (59-51, 27'), ωστόσο ήταν σειρά του Λαμπ να βρει ρυθμό βοηθώντας τους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 61-59 (30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ομάδες έβρισκαν λύσεις (68-67, 33') όμως ένα σερί 7-0 σε εκείνο το σημείο με πόντους των Γκρέι, Κλαρκ και Μπεντίλ έκαναν το 75-67 (36'). Στη συνέχεια δεν απειλήθηκε το παραμικρό κι έφτασε στο 7/7.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι στο δεύτερο ημίχρονο σοβαρεύτηκε στα αμυντικά του καθήκοντα ενώ συνολικά στο παιχνίδι σούταρε καλύτερα στα τρίποντα (36%-20%), είχε 18 ασίστ (8 το Λαύριο) κι έκανε 5 λιγότερα λάθη (11-16).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ράιαν Χάροου είχε 15 πόντους με 7/14 σουτ και 6 ασίστ ενώ ο Στίβεν Γκρέι ολοκλήρωσε με 15 πόντους και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Οντιάσε εκτός από άποντος τελείωσε και χωρίς ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Έντουαρντ Ντάνιελ τελείωσε με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το πεντάλεπτο κατά το οποίο το Περιστέρι έτρεξε επιμέρους σκορ 11-2 και το 68-67 μετατράπηκε σε 79-69.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι την άμυνα της πρώτης περιόδου αφού δέχτηκαν 29 πόντους. Το Λαύριο τις βιαστικές επιλογές στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Κακλαμανάκης ρόλαρε το κορμί του πάνω σε αυτό του Μουράτου, ήρε την εσωτερική και κάρφωσε με τα δύο χέρια στο καλάθι του Περιστερίου για το 28-34.

Εντυπωσιακό και το άλεϊ ουπ κάρφωμα του Ντάνιελ για το 66-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 40-43, 61-59, 87-78