Ο Νιάνγκ στο 90'+3' κράτησε την Έμπολι στη Serie A, υποβιβάστηκε η Φροζινόνε - Δείτε τα γκολ

Η Λάτσιο πήρε κόντρα στη Σασουόλο τον βαθμό (1-1) που την έστειλε και μαθηματικά στο Europa League, ενώ η Έμπολι νίκησε τη Ρόμα και εξασφάλισε με... τρελό τρόπο τη σωτηρία της

MixCollage-27-May-2024-05-09-AM-7520
Το μεγάλο γκολ του Εμπαγιέ Νιάνγκ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη παραμονής στην Έμπολι με 2-1 κόντρα στη Ρόμα και «καταδίκασε» την Φροζινόνε η οποία ήπιε το... πικρό ποτήρι του υποβιβασμού στη Serie B, στην 38η και τελευταία αγωνιστική της εφετινής Serie A.

Το γκολ του Κανσιλιέρι έδωσε προβάδισμα στην Έμπολι, όμως ο Αουάρ σκοράροντας στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, έφερε ξανά σε θέση... υποβιβασμού τους γηπεδούχους. Κι εκεί που όλα έδειχναν χαμένα για την ομάδα του Νταβίντε Νίκολα, ήρθε το σπουδαίο γκολ του Σενεγαλέζου φορ για να δώσει το τρίποντο και την παραμονή στην Έμπολι, η οποία προσπέρασε ξανά τη Φροζινόνε την ύστατη στιγμή.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1jwpaku6kvt)

Αποχαιρέτησε τα σαλόνια η Φροζινόνε
Την ίδια ώρα στο Φροζινόνε η τοπική ομάδα, γνώριζε την ήττα απ' την Ουντινέζε με 1-0 στο δικό τους ντέρμπι παραμονής (76' Ντέιβις) και δεν μπόρεσε να αποφύγει τον υποβιβασμό, σε μία συναρπαστική μάχη για την αποφυγή της 18ης θέσης που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ακολουθώντας τις Σασουόλο και Σαλερνιτάνα στη Β' Κατηγορία.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1jwpal3d7nt)

Στο Europa League και με τη βούλα η Λάτσιο
Ένας βαθμός ήταν αρκετός για τη Λάτσιο ώστε να κλειδώσει και μαθηματικά το εισιτήριο για το Europa League της επόμενης περιόδου. Έτσι κι έγινε, με τους Λατσιάλι να μένουν στο 1-1 απέναντι στην υποβιβασμένη Σασουόλο αλλά να κλειδώνουν την προνομιούχο 7η θέση. Οι Ρωμαίοι προηγήθηκαν στο 60΄με τον Ζακάνι, όμως ο Βίτι ισοφάρισε έξι λεπτά αργότερα για το τελικό αποτέλεσμα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1jwqxlwzx15)

«Άνοστο» φινάλε για την πρωταθλήτρια η Ίντερ
Εδώ και καιρό αδιάφορη και... πρωταθλήτρια η Ίντερ, δεν μπόρεσε να κλείσει τη σεζόν της με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Οι Νερατζούρι δεν μπόρεσαν να φύγουν με το «διπλό» από την έδρα της Βερόνα και υποχρεώθηκαν να συμβιβαστούν με την ισοπαλία 2-2, τη δεύτερη σερί τους στο φινάλε της Serie A. Ο Αρναούτοβιτς άνοιξε το σκορ για την Ίντερ στο 10ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι με τα τέρματα του Νοσλίν (16') και του Σούσλοφ (37') γύρισαν τούμπα το ματς. Ο Αυστριακός φορ της ομάδας του Ιντσάγκι πάντως «χτύπησε» ξανά και ισοφάρισε σε 2-2 στην εκπνοή του πρώτου μέρους. Η πρωταθλήτρια θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, όμως το τέρμα του Σάντσεθ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1jwqxm683d5)

Τα αποτελέσματα της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής στη Serie A, οι σκόρερ και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Κάλιαρι-Φιορεντίνα 2-3 (64΄ Ντεϊόλα, 85΄ Κίνγκστον - 39΄ Μποναβεντούρα, 89΄ Γκονζάλες, 90+12΄πεν. Αρτούρ Μέλο)
Τζένοα-Μπολόνια 2-0 (13΄ Μαλινόφσκι, 59΄ Βιτίνια)
Γιουβέντους-Μόντσα 2-0 (26΄ Κιέζα, 28΄ Αλεξ Σάντρο)
Μίλαν-Σαλερνιτάνα 3-3 (22' Λεάο, 27' Ζιρού, 77' Καλάμπρια - 64',89' Σίμι, 87' Σάμπια)
Νάπολι-Λέτσε 0-0
Αταλάντα-Τορίνο 3-0 (26΄ Σκαμάκα, 43΄ Λούκμαν, 70΄ πέν. Πάσαλιτς)
Λάτσιο-Σασουόλο 1-1 (60΄ Τζακάνι - 66΄ Βίτι)
Βερόνα-Ίντερ 2-2 (16΄ Νοσλίν, 37΄ Σουσλόφ - 10΄, 45΄+1΄ Αρναούτοβιτς)
Έμπολι-Ρόμα 2-1 (13΄ Κανσελιέρι, 90΄+3΄ Νιάνγκ - 45΄+1΄ Αουάρ)
Φροζινόνε-Ουντινέζε 0-1 (76΄ Ντέιβις)