Premier League, Άρσεναλ-Κρίσταλ Πάλας 5-0: Σαν σε προπόνηση - Δείτε τα γκολ

Το αρνητικό σερί της Άρσεναλ ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό τρόπο καθώς η Κρίσταλ Πάλας δεν μπόρεσε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση

28198079
Η Άρσεναλ χτύπησε στις αρχές και στο τέλος του αγώνα την Κρίσταλ Πάλας φτάνοντας στο επιβλητικό 5-0 και στην πρώτη της νίκη μετά από τρία ματς χωρίς τρίποντο στην Premier League.

Οι «κανονιέρηδες» ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς στο παιχνίδι με κεφαλιά του Γκάμπριελ από κόρνερ στο 11ο λεπτό, αλλά και να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους, 26 λεπτά αργότερα, με το γκολ να χρεώνεται ως αυτογκόλ στον Χέντερσον, αλλά τον Βραζιλιάνο κεντρικό αμυντικό να κάνει και πάλι την δουλειά με την κεφαλιά του, σε μία φάση βέβαια που η Πάλας μπορεί βέβαια να διαμαρτύρεται δίκαια για επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακά της. Ουσιαστικά, η Άρσεναλ χρησιμοποιήσε το μεγάλο φετινό της «όπλο» φτάνοντας τα 11 γκολ από κόρνερ, όσα καμία άλλη ομάδα στην Premier League.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα.

Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν νωρίς με τέρμα του Γκάμπριελ (11΄) ενώ στο 37΄ διπλασίασαν τα τέρματα τους με αυτογκόλ του Χέντερσον. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο δεύτερο ημίχρονο και διαμόρφωσε το τελικό 5-0 με τα τέρματα των Τροσάρ στο 59΄ και Μαρτινέλι στις καθυστερήσεις (90΄+4, 90΄+5).

Ο Τροσάρντ τελείωσε τη... δουλειά, ο Μαρτινέλι έβαλε τα... κερασάκια
Στο δεύτερο μέρος του αγώνα η Πάλας βγήκε να παίξει πιο ψηλά στο γήπεδο, πήρε την κατοχή και προσπάθησε να είναι εκείνη που θα κάνει το παιχνίδι της. Όλα αυτά συνέβησαν και με την «άδεια» της Άρσεναλ, που ανάγκασε έτσι την αντίπαλό της να ανέβει πιο ψηλά και στην πρώτη καλή αντεπίθεση που βρήκε, σκόραρε για το 3-0 με τον Τροσάρντ τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Το παιχνίδι από το σημείο αυτό κι έπειτα έγινε μία τυπική διαδικασία. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις, έδειχναν να έχουν συμβιβαστεί με το αποτέλεσμα και να έχουν απλώς μερικές «εκλάμψεις», όταν τους δινόταν η ευκαιρία.

Σε δύο απ' αυτές, οι «κανονιέρηδες» έκαναν ισάριθμες αντεπιθέσεις στις καθυστερήσεις του αγώνα τις οποίες τελείωσε εξαιρετικά αμφότερες ο Μαρτινέλι πλασάροντας άψογα στο 90+4' και 90+5' και δίνοντας έτσι διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Άρσεναλ με 5-0.

Η νίκη αυτή έφερε την Άρσεναλ στην 3η θέση με 43 βαθμούς, όντας σε ισοβαθμία με την δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι και την τέταρτη Άστον Βίλα. Η Κρίσταλ Πάλας από την άλλη έμεινε στην 14η θέση με 21 βαθμούς και διαφορά πέντε πόντων από την επικίνδυνη ζώνη.

Ενδεκάδες:

Άρσεναλ (πρ. Αρτέτα): Ράγια, Σαλιμπά, Γκάμπριελ (81' Κίβιορ), Γουάιτ, Ζιντσένκο, Όντεγκααρντ, Ράις (73' Ζορζίνιο), Χάβερτς (69' Σμιθ Ρόου), Σάκα, Τροσάρντ (69' Μαρτινέλι), Γκαμπριέλ Ζεσούς (81' Ενκέτια).

Κρίσταλ Πάλας (πρ. Χόντσον): Χέντερσον, Άντερσεν, Γκουεΐ (87' Τόμκινς), Κλάιν (76' Αχαμάντα), Μίτσελ, Λέρμα,Ρίτσαρντς, Εζέ, Χιούζ (68' Όζο), Σλουπ (76' Ματέους Φράνκα), Ματετά.

Τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 21ης αγωνιστικής στην Premier League έχουν ως εξής:
Μπέρνλι-Λούτον 1-1 (36΄ Αμντούνι - 90+2΄ Μόρις)

Μπέρνλι – Λούτον: 1-1 (MD 21, 21/01/2024)

Τσέλσι-Φούλαμ 1-0 (45+4΄ πεν. Πάλμερ)

Tσέλσι - Φούλαμ: 1-0 (ΜD 21, 13/1/24)

Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Σίτι 2-3 (35΄ Ίσακ, 37΄ Γκόρντον - 26΄ Μπερνάρντο Σίλβα, 74΄ Ντε Μπρόινε, 90+1΄ Μπομπ)

Νιουκάστλ - Μάντσεστερ Σίτι: 2-3 (MD 21, 13/01/2024)

Έβερτον-Άστον Βίλα 0-0

Έβερτον – Άστον Βίλα: 0-0 (MD 21, 14/01/2024)

Μάντσεστερ Γ.-Τότεναμ 2-2 (3΄ Χόιλουντ, 40΄ Ράσφορντ - 19΄ Ριτσάρλισον, 46΄ Μπεντανκούρ)

Μαν. Γιουνάιτεντ - Τότεναμ: 2-2 (MD 21, 14/01/2024)

Άρσεναλ-Κρίσταλ Πάλας 5-0 (11΄ Γκαμπριελ, 37΄ αυτ. Χέντερσον, 59΄ Τροσάρ, 90΄+4, 90΄+5 Μαρτινέλι) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ