Stoiximan Basket League, Απόλλων Πατρών-ΠΑΟΚ 95-91: Με ήρωα τον Δίπλαρο

Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, ο Απόλλων Πάτρας επικράτησε 95-91 του ΠΑΟΚ και τον βύθισε ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία της Basket League

5448832
Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ, ο Απόλλων Πάτρας λύγισε τον ΠΑΟΚ (95-91) και ανέβηκε στο 4-4.

Η ομάδα του Βετούλα είχε 17/35 τρίποντα (!) και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τσαλμπούρη (25 πόντοι, 6 ασίστ), Κόλεμαν (20 πόντοι) και Δίπλαρο (12 πόντοι, 6 ασίστ), με τον τελευταίο να πετυχαίνει 4/4 βολές στο φινάλε διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Από την άλλη, οι Θεσσαλονικείς υποχώρησαν στο 2-6 και παραμένουν δίχως εκτός έδρας νίκη στη Stoiximan Basket League. ΝτιΛέο (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Λοβ ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους, αν και ο δεύτερος αποδείχθηκε μοιραίος, αφού έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση της ομάδας του.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cg6opi4mn9nt-sf)

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο… διαβασμένοι και συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι, με συνέπεια να αποκτήσουν μικρό προβάδισμα (8-2 στο 3’). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τον ΝτιΛέο να δίνει λύσεις (10-10 στο 5’), αλλά κάπου εκεί άρχισε ο καταιγισμός εύστοχων σουτ από τους παίκτες του Βετούλα, που πέτυχαν 5 τρίποντα στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου και ξέφυγαν με +7 (27-20).

Το επιθετικό κρεσέντο του Απόλλωνα συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο: με τον Κόλεμαν να μπαίνει στην εξίσωση, έφτασε στο +12 (34-22 στο 13’), την ώρα που οι Θεσσαλονικείς έψαχναν τα πατήματά τους. Με διαδοχικά τρίποντα από Ντέιβις και Τσαλμπούρη, οι Αχαιοί έκλεισαν το ημίχρονο με «αέρα» 16 πόντων (53-37) κι ενώ είχαν 12/19 τρίποντα σε αυτό το διάστημα!

Το 3ο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαφορετική μορφή, αφού οι παίκτες του Βετούλα σίγησαν επιθετικά. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ έσφιξε αμυντικά και βρήκε λύσεις στον ΝτιΛέο, με συνέπεια να επιστρέψει στο ματς. Με επιμέρους σκορ 17-1, η ομάδα του Λυκογιάννη βρέθηκε από το -21 (65-44 στο 23’) στο -5 (66-61 στο 27’). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +6 (74-68), αλλά το μομέντουμ του αγώνα είχε αλλάξει τελείως.

Όπως αναμενόταν, η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν τούμπα το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά (80-83 στο 36’), με τους Μάντζαρη και Ογκμπέιντε να αναλαμβάνουν δράση. Με λέι-απ του Λοβ έφτασαν μέχρι και το +4 (85-89 στο 38’), αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των Αχαιών.

Με τρίποντα των Ντέιβις και Δίπλαρου, ο Απόλλων ανέτρεψε την κατάσταση (91-89 στο 39’), όμως ο Χριστοδούλου ισοφάρισε εκ νέου. Δύο βολές του Δίπλαρου στα 6 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος έφεραν την ομάδα του Βετούλα στο +2 (93-91) και ακολούθησε το λάθος του Λοβ, που υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ, από το οποίο προήλθαν δύο ακόμα εύστοχες βολές για το τελικό 95-91.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 53-37, 74-68, 95-91.