Basket League, ΠΑΟ-ΑΕΚ 80-75: Καθάρισε στο τέλος

Στο ντέρμπι κορυφής στη Basket League ο Παναθηναϊκός επικράτησε 80-75 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και ανέκτησε ψυχολογία - Ντέρμπι από τα παλιά ήταν ο αγώνας στο ΟΑΚΑ με τους πράσινους πιο ψύχραιμους στο φινάλε να φτάνουν στη νίκη - Εξαιρετικό ματς από Παπαγιάννη (18π., 12ριμπ.) και Μήτογλου (17π., 7ριμπ.)

5219780
Μετά τις σερί ήττες εντός και εκτός των συνόρων ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες και να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα το 2021 στο ντέρμπι με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Μια νίκη την οποία είχε τεράστια ανάγκη μετά το τελευταίο ντεφορμάρισμα! Ο Γιώργος Παπαγιάννης (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και ο Ντίνος Μήτογλου (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν εκείνοι που ηγήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο βάζοντας «απαγορευτικό» στα «κιτρινόμαυρα» όνειρα, ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε δώσει την ώθηση στο πρώτο μισό του αγώνα έχοντας σημειώσει τους 15 από τους 19 του πόντους.

Στον αντίποδα η ΑΕΚ που έπαιζε χωρίς Ζήση, Κατσίβελη, Σλότερ παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική και έβαζε... δύσκολα στους «πράσινους» κατά τη διάρκεια του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός μόνο μία φορά πήρε προβάδισμα μεγαλύτερο των 10 πόντων (78-67) και αυτό πέντε λεπτε πριν από το τέλος του ματς.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8fqtvjtbdrl-sf)

Το παιχνιδι είχε τον χαρακτήρα του... «one man show» και για τις δύο πλευρές όσον αφορά τα πρώτα λεπτά. Από τη μία ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς εκείνος που σκόραρε ακατάπαυστα έξω από τα 6.75 μέτρα, ενώ από την άλλη ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ ο οποίος «απαντούσε» στα μακρινά σουτ του Σέρβου. Παράλληλα μεγάλο ενδιαφέρον παρουσίασε και η μονομαχία στις δύο ρακέτες μεταξύ Παπαγιάννη-Μορέιρα με αποτέλεσμα το ματς να ήταν αρκετά ισορροπημένο και από τις δύο πλευρές.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8foniu5p8rl-sf)

Ο Παναθηναϊκός αρχικά προηγήθηκε με 13-6 αλλά η ΑΕΚ μπόρεσε να πλησιάσει στον πόντο (19-18) λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου η οποία έφερε τους «πράσινους» στο +6 (24-18). Ένα διάστημα όπου είχαν 5/8 τρίποντα και 4/8 δίποντα, ενώ η «Ένωση» μετρούσε στο ίδιο διάστημα 6/13 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Παρόλα αυτά τα λάθη ήταν 5-1 για τον Παναθηναϊκό και από τη στιγμή που συνεχίστηκαν η ΑΕΚ άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά.

Κάτι που έγινε χάρη στην επιθετική της άμυνα και την είσοδο του Μωραΐτη ο οποίος είχε συμμαζέψει αρκετά το παιχνίδι της ομάδας του. Με ένα σερί 11-0 στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, η -τυπικά- φιλοξενούμενη πήρε προβάδισμα με 24-29 στο 14' ενώ το +5 κράτησε για ένα λεπτό ακόμα (26-31). Έκτοτε ο Παναθηναϊκός ανέβασε ένταση στην άμυνα έχοντας στο παρκέ Κασελάκη, Μπέντιλ, Παπαγιάννη και με ένα δικό του 15-3 (!) μετέτρεψε το -5 (26-31) σε +7 (41-34) στο 19'.

Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 43-37 και τους «πράσινους» να έχουν 9/16 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 7/8 βολές και 13 ριμπάουντ περισσότερα από την ΑΕΚ (22-9!) Ο Νέντοβιτς με 15 πόντους και ο Παπαγιάννης με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν εκείνοι που οδηγούσαν τον Παναθηναϊκό ενώ από την ΑΕΚ που είχε 9/20 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 7/10 βολές και περισσότερες ασίστ (11-8) είχε ξεχωρίσει ο Μορέιρα στην επίθεση (9π., 3/6δίπ.) ενώ βοήθειες πρόσφεραν οι Λάνγκφορντ (7π.) και Μόουζες (5π.)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8fq3zuxzwah-sf)

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο καθώς οι δύο ομάδες άρχισα να σκοράρουν δίχως... σταματημό και συνήθως το αποτέλεσμα ήταν, είτε άμεσο, είτε έμμεσο τρίποντο! Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να «ανοίξει» την διαφορά αλλά οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον τρόπο και «απαντούσαν» στους γηπεδούχους. Η διαφορά έμεινε στο +7 (54-47) έως το 26' αλλά η ΑΕΚ όχι μόνο δεν παράτησε τα όπλα αλλά με δικό της 11-3 πέρασε μπροστά στο σκορ (57-58) χάρη στα τρίποντα των Γκίκα και Ματσιούλις. Παρόλα αυτά οι «πράσινοι» επέστρεψαν εκ νέου στο ματς και μπόρεσαν να κλείσουν την 3η περίοδο στο 43-37.

Έκτοτε η Ένωση κατάφερε να μειώσει μέχρι το καλάθι (69-67 στο 33') αλλά η καλή άμυνα των «πρασίνων» σε συνδυασμό με την εξαιρετική απόδοση του Μήτογλου στο δεύτερο ημίχρονο κρατούσαν σταθερά την διαφορά στους επτά πόντους (74-67 στο 34') η οποία έφτασε και στο +11 για πρώτη φορά (78-67) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ στη συνέχεια με ένα γρήγορο 6-0 μείωσε στους πέντε πόντους (2:14 πριν από τη λήξη του ματς) αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή της.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8fqfd0h28e1-sf)

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 67-62, 80-75