Basket League, ΠΑΟΚ - Ήφαιστος 94-74: Νικηφόρο ντεμπούτο για Χαραλαμπίδη

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα του Ήφαιστου με 94-74 στο ντεμπούτο του Κώστα Χαραλαμπίδη στην άκρη του πάγκου και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στην Basket League, υποχρεώνοντας τους νησιώτες στην τρίτη συνεχόμενη ήττα τους

ηφαιστος
Υψηλές αποδόσεις σε όλα τα αθλήματα, ασφαλή κατάθεση και γρήγορη ανάληψη

Κλειστό ματς και χαμηλό σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην PAOK Sports Arena, εκεί όπου ο Ήφαιστος προηγήθηκε με 8-9 με το τρίποντο του Χάμονς στο 5:39, την ώρα που οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να βρουν πόντους από μακριά, έχοντας 0/3 τρίποντα.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (25-17), έχοντας ως κορυφαίους σκόρερ τους Μπεστ (7π.) και Λιούις (6π.). Εν συνεχεία ο Ζήσης Σαρικόπουλος ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (40-30, 16:17) ενώ οι «ασπρόμαυροι» πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-30, έχοντας 7/13 δίποντα, 5/13 τρίποντα και 19/24 βολές.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου κυριάρχησε, μεν στο κομμάτι του ριμπάουντ (15-22) όμως έκανε 11 λάθη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο, έτρεξαν επιμέρους σκορ 19-5 και προηγήθηκαν με 67-43!

Ο «Δικέφαλος» είχε 10/20 τρίποντα και χάρη σε αυτή την επίδοση πίσω από τα 6μ.75, ξέφυγε με 24 πόντους... Ο ΠΑΟΚ ουδέποτε απειλήθηκε από τον Ήφαιστο κι επικράτησε με 94-74, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη του στην EKO Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 48-38, 75-54, 94-74.