Basket League: Ήφαιστος - ΑΕΚ 72-68: «Αυτοκτονία» στη Λήμνο

Η ΑΕΚ «πέταξε» την διαφορά 12 πόντων που είχε «χτίσει», ο Ήφαιστος ξαναμπήκε στο παιχνίδι και με μεγάλο τρίποντο του Μάριο Λιτλ, πανηγύρισε τη νίκη

aek
Οι «κιτρινόμαυροι» ζορίστηκαν αρκετά για να πάρουν διαφορά στο «Νίκος Σαμαράς» και όταν αυτό έγινε, έπαθαν... black out, με αποτέλεσμα η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να κάνει comeback.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου ήταν στο +12 (42-54, 27), αλλά ο Ήφαιστος έκανε double score στην τέταρτη περίοδο (24-12) για να πανηγυρίσει την δεύτερη νίκη στην έδρα του και να φτάσει στο 3/3.

Η απόδοση των ξένων της ΑΕΚ σε κρίσιμα σημεία ήταν απογοητευτική. Ο Λάνγκφορντ ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, αλλά με 1/10 σουτ, ο Σαντ-Ρος 12 (5/11 σουτ) και ο Ρέι 8 (2/8 σουτ).

Εμφανής η απουσία των Γκίκα - Γιάνκοβιτς, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Δημήτρης Μαυροειδής. Ο Σλότερ έκανε ντεμπούτο κι είχε 2 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Μικρά τα ποσοστά των ομάδων στο τρίποντο, με τον Ήφαιστο να είναι πιο... τυχερός.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα πράγματα ήταν πολύ ισορροπημένα και το ματς κλειστό. Ο Κακλαμανάκης έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στην ΑΕΚ (6-10, 5'), αλλά ο Ήφαιστος με αρκετούς πρωταγωνιστές, βρήκε λύσεις για την ισοφάριση (16-16, 18'). Ρέι, Λάνγκφορντ και Ματσιούλις με κάρφωμα έκαναν το 18-22 στο 10'. Κακλαμανάκης, Σαντ-Ρος και Ρέι έδωσαν ξανά ώθηση (27-34, 16'), όμως, Έβανς, Χαριτόπουλος και Λιτλ μείωσαν ξανά (32-35, 19'). Ο Λάνγκφορντ έκανε το 32-37 (20'), με τις ομάδες να είναι τρομερά άστοχες από τα 6.75. (2-10 και 2-11τρ. αντίστοιχα).

Ο Τολιόπουλος με τρίποντο έβαλε την ΑΕΚ στο +8 (32-40, 21') και το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό (39-45, 23'). Χρυσικόπουλος, μαζί με τον Σαντ-Ρος, πήγαν την διαφορά στο +12 (42-54, 27'), Τσαϊρέλης, Μολντοβεάνου και Μούρτο έκαναν ένα μικρό σερί (48-54, 29'), για να κάνει ο Ρέι στη λήξη του δεκαλέπτου το 48-56 (30'). Η ομάδα της Λήμνου έκανε σερί 9-0 για το 57-59 (36') και Λιτλ - Έβανς έφτασαν στην ισοφάριση (62-62, 38'). Ο Μολντοβεάνου «εκτέλεσε» για το 65-64 (38'), λίγο αργότερα το ίδιο έκανε και ο Λάνγκφορντ (67-68, 39'30''), με τον Λιτλ να ευστοχεί επίσης από τα 6.75 για το 70-68. Ο Πελεκάνος έγραψε το τελικό 72-68.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Όπως πήγε το ματς, τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ο Ήφαιστος ήταν στην ευχάριστη θέση να δει τον Λιτλ να ευστοχεί σε τρίποντο στο τέλος, είχε λίγο καλύτερο ποσοστό από την ΑΕΚ στο δίποντο και το πιο σημαντικό, είχε 16 ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λιτλ ήταν ο «ήρωας» για τον Ήφαιστο και ολοκλήρωσε το ματς με 11 πόντους. Ο Έβανς έκανε double double με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Μολντοβεάνου είχε 15 πόντους και 4/5 τρίποντα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Σμιθ, Χάμοντς και Χαριτόπουλος έδωσαν αρκετές βοήθειες.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λάνγκφορντ ευστόχησε για πρώτη φορά σε σουτ 30'' πριν τη λήξη του αγώνα (είχε 0/8 μέχρι τότε), βάζοντας ένα κρίσιμο τρίποντο (67-68), το οποίο δεν «αξιοποίησε», αφού αστόχησε αμέσως μετά, με το σκορ στο 70-68.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η ΑΕΚ μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με διαφορά 11 πόντων (48-59), αλλά ο Ήφαιστος έκανε σερί 9-0 (57-59). Ο Λιτλ έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 70-68 και έδωσαε τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αμφότερες οι ομάδες δεν είχαν καλό ποσοστό στα τρίποντα, ενώ η ΑΕΚ έμεινε μόλις στις 9 ασίστ.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Μούρτου στον αιφνιδιασμό για το 18-18 και η... ίδια φάση για το 18-22 από τον Ματσιούλις!

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 48-54, 72-68.