Basket League, Πανιώνιος - Ήφαιστος 69-83: Πέρασε από τη Νέα Σμύρνη ο Ήφαιστος

Κυριαρχώντας σε όλη τη διάρκεια, ο Ήφαιστος Λήμνου επιβλήθηκε του Πανιωνίου, πήρε τη δεύτερη νίκη του στη 2η αγωνιστική της Basket League και άφησε τους «κυανέρυθρους» με ισάριθμες ήττες

πανιωνιος
Άνετο πέρασμα από τη Νέα Σμύρνη με σκορ 83-69 έκανε ο Ήφαιστος Λήμνου, πανηγυρίζοντας το «2 στα 2», σε ισάριθμες αγωνιστικές της Basket League.

Οι νησιώτες διατήρησαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έχοντας κορυφαίο τον Σμιτ (20π., 7ασ), ενώ σε καλή μέρα βρέθηκε και ο Μολντοβεάνου (14π, 3ασ).

Για τους «κυανέρυθρους» από την άλλη, που δεν κατάφεραν να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν, ξεχώρισαν ο Βεργίνης (14π, 3ασ), Λαμπρόπουλος (13π., 5ριμπ) και Λι (12π, 6ριμπ, 1κλ).

Ο Ήφαιστος ξεκίνησε με… γκάζι και με επιμέρους σερί 11-1 πήρε προβάδισμα 20-11, μετά από επτά λεπτά παιχνιδιού, έχοντας πρωταγωνιστή τον Μολντοβεάνου. Ο Λιούις μείωσε σε 13-23, ενώ ο Χαριτόπουλος και ο Πάσαλιτς με τρίποντο διαμόρφωσαν το 23-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τρίποντα των Σμιθ και Χαριτόπουλου μπήκε στο δεύτερο 10λεπτο ο Ήφαιστος, που διατήρησε τη διαφορά στο +13 (16-29). Ο Πανιώνιος κατάφερε να μειώσει σε 32-27, όμως οι φιλοξενούμενοι με δικό τους σερί έφτασαν στο 41-27 του ημιχρόνου.

Η ομάδα της Λήμνου διατήρησε χωρίς πρόβλημα την κυριαρχία της, ανοίγοντας την ψαλίδα μέχρι και το +22 (30-52) στο 23’. Ο Πανιώνιος βρήκε περισσότερες λύσεις επιθετικά, όμως δεν κατάφερε να βάλει δύσκολα στους φιλοξενούμενους, που ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι 17 πόντους (47-64).

Οι «κυανέρυθροι» έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τέταρτη περίοδο, και με ένα επιμέρους 11-3 επανέφεραν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (58-67). Έβανς και Σμιθ έκαναν το 71-58 για τον Ήφαιστος, με εκατέρωθεν τρίποντα να κάνουν το 71-61.

Τη διαφορά ανέβασε ξανά ο Μούρτος, που με τρίποντο και δύο βολές επανέφερε τους Λημνιώτες στο +16 (63-79), ενώ δικές του βολές και του Σμιθ διαμόρφωσαν το 83-67, μετά τα εύστοχα σουτ των Ντόρις και Βεργίνη που είχαν προηγηθεί.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 27-41, 47-64, 69-83
Πανιώνιος (Λιβανος): Βεργίνης 15 (3), Λαμπρόπουλος 13 (2), Λι 12, ΜακΤζιλ 2, Μάρτιν 3 (1), Πάσαλιτς 6(1), Καμαριανός, Καμπερίδης 3, Μαραγκίδης, Λιούις 10, Ντόρις 6.
Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Χάμοντς 9 (3), Έβανς 6, Σμιθ 20 (3), Μολντοβεάνου 14 (2), Τζίλμπερτ 3 (1), Μούρτος 11 (1), Χαριτόπουλος 8 (2), Τσαϊρέλης 5, Πελεκάνος 3 (1), Λιτλ 4 (1).