Basket League, Περιστέρι-Κύμη 94-93: Επτάψυχο Περιστέρι με ήρωα τον 17χρονο Καράμπελα!

Πήρε το θρίλερ το Περιστέρι! Βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 17 πόντους κόντρα στην Κύμη, πήγε το ματς στην παράταση και με ήρωα τον 17χρονο Καράμπελα οι Περιστεριώτες επικράτησαν 94-93!

4733016
Στο φετινό Περιστέρι υπάρχει άστρο, αλλά υπάρχει και ταλέντο!

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στην κανονική διάρκεια κόντρα στην Κύμη (-17 πόντους), αλλά και στην παράταση (87-92 στα 1'36'' πριν από τη λήξη), ωστόσο ο 17χρονος, Ζώης Καράμπελας καθάρισε για το σύνολο των Δυτικών Προαστίων. Με προσωπικό καλάθι στα 4'' πριν από τη λήξη, ο έφηβος γκαρντ χάρισε τη νίκη στο Περιστέρι με 94-93 που έφτασε στο 12-5, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία για ένα σπουδαίο διπλό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Κύμη διαμαρτύρεται έντονα για ένα φάουλ που σφυρίχθηκε στον Μουρ του Περιστερίου στα 38'' πριν από τη λήξη, που έφερε και την τεχνική ποινή στον πάγκο της ομάδας και ενώ το σκορ ήταν στο 89-93, με το ριπλέι να δείχνει ότι μάλλον τα παράπονά τους είναι δικαιολογημένα, παρά το γεγονός ότι οι διαιτητές, Παναγιώτου-Πουρσανίδης σφύριξαν ταυτόχρονα παράβαση εναντίον του Καρινιάουσκας.

Το ματς
Από την αρχή του ματς, η Κύμη φρόντισε να δείξει ότι δεν βρέθηκε στο Περιστέρι απλά για να παίξει το παιχνίδι του φαβορί, αλλά για να τα παίξει όλα για όλα σε ένα ματς που αν το έπαιρνε θα έκανε το αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Με εκπληκτικό ποσοστό από τα τρίποντα πήρε σημαντικό προβάδισμα (0-8), ακόμα και με διψήφιες διαφορές (8-24), ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο εντυπωσιακό 17-31.

Με ηγετική φιγούρα τον Σαγκς που έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ την άμυνα του Περιστερίου, η Κύμη ανέβαζε την υπέρ της διαφορά (20-36), με τους γηπεδούχους από εκείνο το σημείο και μετά να αρχίζουν να αντιδρούν. Με τους Μπεντίλ και Χάροου να ξεχωρίζουν και να καλύπτουν την αστοχία από τα 6,75, η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό (29-38) και ένα λεπτό πριν από τη λήξη στο -6 (37 – 43), τιμή που διατηρήθηκε και στο τέλος του πρώτου μισού (39 – 45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κύμη επανέκτησε τον έλεγχο και τον ρυθμό του αγώνα, επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (41 – 53), με τους Μπεντίλ και Χάροου να αναλαμβάνουν και πάλι δράση για την ομάδα του Πεδουλάκη μειώνοντας σε 59 – 65 και μάλιστα με την τρίτη περίοδο να κλείνει τη διαφορά στη μικρότερη τιμή (64 – 65).

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά το Περιστέρι δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να πάρει το προβάδισμα, έχοντας άλυτο πρόβλημα στην άμυνά του, τον Αμερικανό γκαρντ των φιλοξενούμενων, Σαγκς, που ήταν σε εκπληκτική κατάσταση. Στην τελευταία επίθεσή τους οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν δύο επιθετικά ριμπάουντ και ο Μπεντίλ δεν είχε πρόβλημα κάτω από τη ρακέτα να γράψει το 80 – 80, στέλνοντας το ματς στην παράταση, αφού ο Λιούις έκανε λάθος στα τελευταία 4’’ της επίθεσης της ομάδας του.

Στην παράταση και συγκεκριμένα στο 43’, η Κύμη φαινόταν αγκαλιά με τη νίκη, όταν στο 43’ ο Λιούις έκανε το 87-92, αλλά στο τελευταίο λεπτό έγινε η φάση που ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, με το φάουλ του Καρινιάουσκας πάνω στον Μουρ και την τεχνική ποινή στον Ισίδωρο Κουτσό. Όλα αυτά διαμόρφωσαν το 92 – 93, με τον Σαγκς να αστοχεί στην επόμενη επίθεση και το Περιστέρι να έχει τον τελευταίο λόγο. Εκεί πήρε την ευθύνη ο Καράμπελας που με προσωπικό καλάθι έκανε το 94-93, παίρνοντας και το φάουλ.

Ο 17χρονος αστόχησε στη βολή, το τελευταίο σουτ του Σαγκς από μακριά δεν είχε τύχη, με το Περιστέρι να παίρνει τη νίκη, από ένα θεωρητικά χαμένο ματς.

Οι διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Παναγιώτου, Κάρδαρης

Τα δεκάλεπτα: 17-31, 39-45, 59-65, 80-80, 94-93
Περιστέρι ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (2), Χάροου 18 (2), Γκρέι 7 (1), Αγραβάνης 3 (1), Ντάνιελ, Μουράτος 5 (1), Σκορδίλης 8, Φιλιππάκος, Μπέντιλ 27 (7/10 δίποντα, 10/13 βολές, 1/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Κράραμπελας 2, Μουρ 14 .
Κύμη (Κουτσός): Τουντζιαράκης 6, Σαγκας 24 (2), Ουάσινγκτον 13 (3), Λιούις 14 (2 τρίποντα, 12 ασίστ), Γουίλιαςμ 11 (3), Πουλιανίτης 3 (1), Τσιάρας, ΜΑραγκός, Χόρτον 19 (12 ριμπάουντ), Καρινιάουσκας 3 (1).