Μπακς - Πέισερς 119-128: O Χαλιμπέρτον απέκλεισε τον Αντετοκούνμπο στα ημιτελικά του Κυπέλλου του NBA - Δείτε βίντεο

Οι Ιντινάνα περιμένουν το νικητή του ζευγαριού Λέικερς - Πέλικανς στον τελικό για το πρώτο... Κύπελλο του ΝΒΑ.

MixCollage-08-Dec-2023-03-44-AM-6939
Οι Ιντιάνα Πέισερς κάνουν κουμάντο στην Ανατολή. Τουλάχιστον για το In-Season Tournament. Σε διάστημα σχεδόν πέντε ημερών πέταξαν εκτός της διοργάνωσης τους Μπόστον Σέλτικς και τους Μιλγουόκι Μπακς.

Για να το κάνουν απέναντι στους Μπακς, χρειάστηκε να ξεπεράσουν τη μεγάλη εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο (37π., με 13/18 διπ., 0/1 τριπ., 11/13 βολές, 10 ριμπ.) και να την... ματσάρουν με εκείνη του Ταϊρίς Χαλιμπέρτον (26 πόντους, 8/10 διπ., 3/9 τριπ., 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 15 ασίστ και ΚΑΝΕΝΑ λάθος σε 36:32), προκειμένου να φτάσουν στη νίκη-πρόκριση με σκορ 128-119!

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxijxm25v6p5)

Πλέον, περιμένουν το νικητή του ζευγαριού Λέικερς - Πέλικανς στον τελικό για το πρώτο... Κύπελλο του ΝΒΑ.

Μπακς - Πέισερς: Το ματς

Ήταν δεδομένο ότι ο ρυθμός του αγώνα και του σκοραρίσματος θα ήταν υψηλός. Και παρά τη μικρή... καθυστέρηση στην 1η περίοδο, οι δύο ομάδες μπήκαν στο πνεύμα του αγώνα στο 2ο δωδεκάλεπτο.

Από τη μία, οι Μιλγουόκι Μπακς είδαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αντικρίζει.. Πέισερς και να σκοράρει ασταμάτητα. Είχε 20 πόντους στο ημίχρονο (7/10 διπ., 6/7 βολές), όλους κοντά στο καλάθι. Εκεί που είναι κυρίαρχος. Ωστόσο, ο Κρις Μίντλετον έμεινε στο καλό ξεκίνημα (7π.) και ο Ντάμιαν Λίλαρντ στο προηγούμενο ματς με τους Νικς (4 πόντους, 2/10 σουτ).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxikbg3vvjex)

Από την άλλη, οι Πέισερς χρησιμοποίησαν την ικανότητα των γκαρντ τους, με τον Ταϊρίς Χαλιμπέρτον να μετράει 11 πόντους, 7 ασίστ κα να οδηγεί τον φρενήρη ρυθμό της ομάδας του. Οι Μπακς... πλήρωσαν και τα 7 λάθη που έκαναν, με αποτέλεσμα από το 34-32, να βρεθούν πίσω με 43-36.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxihrig54oi9)

Το... ξύπνημα του Λίλαρντ

Με την Ιντιάνα να φτάνει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και να τον διατηρεί μέχρι στη συμπλήρωση 24 αγωνιστικών λεπτών.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxii61h8jd8x)

Οι Μπακς ξεκίνησαν την 3η περίοδο με καλή άμυνα και σερί 11-0, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα (68-67).

Μεγάλη σημασία στην επιστροφή των Μπακς έπαιξε η εμφάνιση του Λίλαρντ στο ματς: 14 πόντους σε λιγότερο από 6 λεπτά!

Και οι Μπακς απέκτησαν άλλο ένα σημείο αναφορά στο σκοράρισμα, πέτυχαν 43 πόντους στην 3η περίοδο, με αποτέλεσμα το ματς να γίνει ντέρμπι.

Μόνιμη απάντηση στον Αντετοκούνμπο

Όσο ασταμάτητος και αν ήταν ο Giannis, οι Πέισερς είχαν τον τρόπο να βρίσκουν λύσεις. Κυρίως με τις αντιδράσεις τους, μετά από καλάθι που δέχονταν. Και επιθέσεις των τεσσάρων δευτερολέπτων που... τιμωρούσαν την αργοπορία των Μπακς.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxiie1rv7tl5)

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα +4 για τους Πέισερς (99-95), αλλά οι Μπακς το... εξαφάνισαν άμεσα (99-100).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxiiwfw56wy9)

Ο μύθος του Χαλιμπέρτον στο Βέγκας

Στο σκοράρισμα του Αντετοκούνμπο, η Ιντιάνα τοποθετησε τη δημιουργία του Χαλιμπέρτον (15 ασίστ), με τον ξέφρενο ρυθμό του αγώνα να είναι αμείωτος, μετά από 44 λεπτά.

Το τελευταίο τετράλεπτο ξεκίνησε με την Ιντιάνα μπροστά, 113-110. Ο Λίλαρντ με 2/2 βολές, έκανε το 113-112, αλλά ο Τέρνερ και ο Χιλντ με δύο φόλοου διαμόρφωσαν το 117-112. Ο Giannis μείωσε, με δίποντο, σε 117-114. Και ο Χαλιμπέρτον με προσωπική ενέργεια έκανε το 119-112.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxijbjzyzf1t)

Ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον μόλις έχει σημειώσει το τρίποντο που έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ιντιάνα Πέισερς με 122-114. Μόλις σκόραρε, γύρισε στην κερκίδα και άρχισε να φωνάζει «τι ώρα είναι;». Για να απαντήσει πως είναι η δική του ώρα. Η δική του στιγμή.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxijnn2g9ihl)

Και ο ίδιος με τρίποντο, μετά από επίθεση που ανανεώθηκε, έδωσε προβάδισμα 8 πόντων (124-116). Ο Μίντλετον διατήρησε τις ελπίδες (122-116), αλλά ο Μπράουν με 2/2 βολές αποκατέστησε το προβάδισμα.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-27, 51-63, 94-91, 119-128

Επίσκεψη Ερντογάν: Οι 15 συμφωνίες που υπογράφηκαν - Νέα γέφυρα στον Έβρο, Τουρισμός και εξαγωγές