La Liga: O Φαλκάο «πλήγωσε» την Ατλέτικο στις καθυστερήσεις, 1-1 με τη Ράγιο - Δείτε τα γκολ

«Μοιρασία» στη Σεβίλλη, 1-1 με τη Βαλένθια - Ισόπαλο 2-2 έληξε και το Χετάφε-Αθλέτικ Μπιλμπάο

falcao
Ο «Τίγρης»... δάγκωσε την πρώην αγαπημένη του. Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν κοντά στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη της, καθώς προηγούταν μέχρι τις καθυστερήσεις κόντρα στην Ράγιο Βαγιεκάνο στο «Wanda Metropolitano», όμως ο Ραδαμέλ Φαλκάο ευστόχησε σε πέναλτι στο 90+2', «πλήγωσε» την... πρώην και χάρισε στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Οι Ροχιμπλάνκος προηγήθηκαν στο 20' όταν ο Αντουάν Γκριεζμάν έκανε το γύρισμα και ο Άλβαρο Μοράτα με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ. Το ματς ήταν ισορροπημένο στο δεύτερο ημίχρονο, η Ράγιο Βαγιεκάνο πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης και δικαιώθηκε. Στο 90+1' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο ποδοσφαιριστής της Ατλέτικο τη διετία 2011-13 και νυν σέντερ φορ των Vallecas, Ραδαμέλ Φαλκάο, με εύστοχη εκτέλεση ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Resumen de Atlético de Madrid vs Rayo Vallecano (1-1)

Σεβίλλη - Βαλένθια 1-1
Η Βαλένθια έφτασε κοντά στην επιστροφή στις νίκες μετά την εντός έδρας «γκέλα» με την Έλτσε, προηγήθηκε επί της Σεβίλλης στην Ανδαλουσία με πρωταγωνιστή τον Έντινσον Καβάνι αλλά ο Έρικ Λαμέλα ισοφάρισε για τους γηπεδούχους σε 1-1. «Ήρωας» για την ομάδα του Σαμπάολι ο φανταστικός Μπόνο, απέκρουσε πέναλτι του Γκαγιά στις καθυστερήσεις.

Οι Νυχτερίδες του Τζέναρο Γκατούζο προηγήθηκαν μόλις στο 6' όταν ο Φουλκιέρ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Καβάνι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Tρίτο γκολ σε πέντε συμμετοχές για τον Ματαντόρ, ο οποίος σκόραρε για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική, μετά τα δυο τέρματα του κόντρα στην Έλτσε. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, ο Μαμαρντασβίλι κράτησε όσο μπορούσε την ομάδα του, όμως νικήθηκε από τον Λαμέλα, ο οποίος σκόραρε εξ επαφής μετά από κεφαλιά πάσα του Σάλας ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ράκιτιτς.

Το ματς είχε επτά λεπτά καθυστρερήσεις στα οποία έγινε... χαμός, καθώς δόθηκαν τέσσερις κίτρινες κάρτες, μία κόκκινη στον Σάλας της Βαλένθια,ο οποίος έκανε πέναλτι. Ο διεθνής αριστερός μπακ, Χοσέ Γκαγιά ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Μπόνο τον νίκησε και έσωσε τον βαθμό για την ομάδα του.

Resumen de Sevilla FC vs Valencia CF (1-1)

Χετάφε-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-2
Μακριά από τη νίκη για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι έμεινε η Μπιλμπάο, η οποία ήρθε 2-2 στην έδρα της Χετάφε, αν και προηγήθηκε δις στην αναμέτρηση, με τους Ινιάκι Γουίλιαμς στο 2ο λεπτό και Ραούλ Γκαρθία στο 62΄ Ισοφαρίστηκε από τον Αλένια στο 27΄ και από τον Ελ Χαντάντι στο 76΄

Resumen de Getafe CF vs Athletic Club (2-2)