Basket League, Περιστέρι-ΑΕΚ 73-77: Με οδηγό τον Ζήση

Με σπουδαία εμφάνιση του Νίκου Ζήση, η ΑΕΚ έφτασε σε ένα πολύ σημαντικό διπλό στο Περιστέρι (73-77), που σηματοδότησε τη 12η διαδοχική νίκη της στην Basket League!

5015026
Με μπροστάρη τον 36χρονο γκαρντ, που σημείωσε 18 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ, η Ένωση πήρε τη… ρεβάνς από το Περιστέρι για την ήττα του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ (κάλυψε και τη διαφορά), αφού απέδρασε με το διπλό από το «Ανδρέας Παπανδρέου» (73-77) για τη 12η συνεχόμενη νίκη της στην Basket League!

Στη 2η θέση του πρωταθλήματος εδραιώνεται (13-4) η ομάδα του Παπαθεοδώρου, η οποία ξεπέρασε τις απουσίες, την πίκρα από την ήττα στο Μπούργος, αλλά και τα προβλήματα με τα φάουλ που αντιμετώπισε μέσα στο παιχνίδι.

Από την άλλη, για τους γηπεδούχους πάλεψαν οι Μορέιρα (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Βασιλόπουλος (10 πόντοι), με το σύνολο του Παπανικολόπουλου να υποχρεώνεται στην πρώτη ήττα του μετά από 3 νίκες.

Περιστέρι και ΑΕΚ κυριεύτηκαν από νευρικότητα στα πρώτα λεπτά και έσπασαν τα… καλάθια, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν ελαφρώς καλύτερα (7-4 στο 4’). Παρ’ όλα αυτά, η Ένωση αντέδρασε άμεσα και με σερί 6-0, πέρασε μπροστά με +3 (7-10 στο 6’).

Με τρίποντο του Μπλέικ, η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέκτησε το προβάδισμά της (14-12 στο 7’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν νέο 6-0 με μπροστάρη τον Σλότερ για να φτάσουν στο 14-18 (8’). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με λέι-απ του Ρέι, που έφερε τον «Δικέφαλο» στο +2 (18-20).

Η δεύτερη περίοδος ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Το Περιστέρι βρήκε σκορ από τη γραμμή των βολών και πέρασε μπροστά (27-25 στο 13’), ενώ η ΑΕΚ ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τα μαζεμένα φάουλ που χρεώθηκαν οι παίκτες της.

Με τον Ζήση να παίρνει μπρος επιθετικά, η Ένωση έτρεξε επιμέρους 9-1 και ξέφυγε με +6 (28-34 στο 17’). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τις βολές και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (33-35 στο 18’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Παπαθεοδώρου να έχει βραχεία κεφαλή (36-38).

Ο «Δικέφαλος» μπήκε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 7-2, απομακρύνθηκε με +4 (41-45 στο 25’). Η αντίδραση των παικτών του Παπανικολόπουλου ήρθε άμεσα και με 4-0 ισοφάρισαν (45-45 στο 26’).

Με τον Ρογκαβόπουλο να μπαίνει στην εξίσωση, η ΑΕΚ διατήρησε μικρό προβάδισμα στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου (50-54 στο 29’), αν και το Περιστέρι μείωσε σε απόσταση βολής (54-55) με τρίποντο του Κάζινς στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Όπως αναμενόταν, η τέταρτη περίοδος ήταν συγκλονιστική, με την Ένωση να ξεφεύγει στο +6 χάρη σε ένα προσωπικό 5-0 του Ρέι (54-60 στο 32’). Η ομάδα του Παπαθεοδώρου απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο με τρίποντο του Γιαννόπουλου (57-65 στο 34’) και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν αντεπίθεση, με τον Μορέιρα να μειώνει στο -3 (69-72 στα 46’’) με 4 διαδοχικές βολές. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του «Δικέφαλου» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με ευστοχία από τη γραμμή των βολών σφράγισαν τη νίκη τους (73-77).

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-55, 73-77.