Eurobasket 2022, Λιθουανία - Γερμανία 107-109: Ο Βάγκνερ έδωσε τη νίκη

Ο Βάγκνερ σταμάτησε στους 32 πόντους και η Γερμανία μετά από δύο παρατάσεις υπέταξε τη Λιθουανία

26142655
Ο Μπουτκεβίτσιους αστόχησε στο σουτ... νίκης και η Γερμανία πήρε την ματσάρα κόντρα στους Λιθουανούς (107-109) έπειτα από 50 λεπτά αγώνα και διπλή παράταση έχοντας τον διαστημικό Βάγκνερ και «παρτενέρ» τους Λο και Σρούντερ.

Έκανε, έτσι το 3/3 και έβαλε την ομάδα του Μακσβίτις με... την πλάτη στον τοίχο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmno9nqxg78x)

Εκείνος που έχτισε την παράσταση των Γερμανών ήταν ο διαστημικός Βάγκνερ που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 32 πόντους και 36 βαθμούς στην αξιολόγηση. Από εκεί και πέρα, ο Λο ήρθε από τον πάγκο για να δώσει ουσία και 21 πόντους, ενώ ο Σρούντερ ήταν... Σρούντερ και με 25 πόντους και μπόλικες πρωτοβουλίες στον έξτρα χρόνο υπέγραψε και εκείνος την επικράτηση.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmnpmxrf625t)

Για τους Λιθουανούς ο Γιόνας Βαλαντσιούνας παρέδωσε και την ψυχή του στο παρκέ με 34 πόντους και 14 ριμπάουντ συν 5 ασίστ και 2 μπλοκ να φτιάχνουν την στατιστική του. Γκριγκόνις (17π., 7ριμπ., 4ασ.), Σαμπόνις (13π., 7 ριμπ.) Μπραζντέικις (12π., 6ριμπ.) και Κουζμίνσκας (11π., 3ριμπ.) ήταν όσοι έφτασαν την Λιθουανία ένα βήμα πριν το πρώτο θετικό αποτέλεσμα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmnpjhtoolf5)

Ο αγώνας
Ο Γκριγκόνις ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο ματς ευστοχώντας από την περιφέρεια για να δώσει το προβάδισμα στην Λιθουανία, με τον Σρούντερ να ισοφαρίζει σε 7-7 και τον Βάγκνερ να κάνει το 7-9 για την Γερμανία στο 5ο λεπτό. Ο πίνακας παρέμεινε σε... ρηχά νερά στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες από τα 6.75μ. (1/6 και 1/7 τρ.) από όπου και επιχείρησαν να ανοίξουν τον ρυθμό. Ο Μάοντο Λο έδωσε λύσεις στην Γερμανία στα τελευταία λεπτά με 8 προσωπικούς πόντους (17-19) χωρίς αυτό να είναι αρκετό για την διαφορά με το δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο (19-19).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmnp94kzei3l)

Οι Γερμανοί πήραν αέρα 4 πόντων (19-23) με τα γρήγορα καλάθια των Γκιφάι και Ομπστ την ώρα που οι Λιθουανοί είχαν χάσει την επαφή τους με το καλάθι (19-25) μέχρι και το 14' που... ξεκόλλησαν με τον Κουζμίνσκας. Ο Όμπστ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (21-30) για πρώτη φορά από το τρίποντο και όσο ο Βάγκνερ προσέθετε... προβλήματα στην άμυνα της Λιθουανίας, ο Βαλαντσιούνας απαντούσε με δημιουργία και σκορ για την ομάδα του Μακσβίτις (29-34). Βάγκνερ και Κουζμίνσκας σκόραραν τρίποντα κατά ριπάς (39-44) και το υπόλοιπο του ημιχρόνου βρήκε τις ομάδες στο 41-46.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmnopavonss1)

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, οι συνεργασίες Σαμπόνις και Βαλαντσιούνας... έγραψαν το -2 (46-48) πριν ο Σρούντερ ευστοχήσει σε τρίποντο (46-51) και ο Τάις από κοντά για το 46-53. Ο ψηλός των Κινγκς έδειξε να ανακάμπτει βοηθώντας τη Λιθουανία να μειώσει και τον Γκριγκόνις να κάνει το 54-57 στο 25ο λεπτό. Το 56-57 από τον Βαλαντσιούνας μετατράπηκε σε 56-61 από τους Γουάιλερ-Μπαμπ και Σρούντερ. Παρόλα αυτά, οι Λιθουανοί κρατήθηκαν κοντά στο σκορ και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια ξανά (63-63) με τον Μπραζντέικις δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία έληξε με το 65-66 υπέρ των Γερμανών.

Ο Σαμπόνις επιβεβαίωσε την ανοδική του πορεία στον αγώνα και έβαλε μπροστά την ομάδα του με 68-66 από γκολ-φάουλ, ενώ το επόμενο δίλεπτο επιφύλασσε συνεχείς εναλλαγές. Μέχρι ο Βάγκνερ να πάρει ξανά τα ηνία της αναμέτρησης (72-76) ευστοχώντας από μακριά και ο Σρούντερ να κάνει το 75-82 4'01'' πριν τη λήξη παρά τις προσπάθειες της Λιθουανίας να επιστρέψει. Με τις... εμπνεύσεις των Μπραζντέικις και Βαλαντσιούνας και ένα 5-0 από τον τελευταίο όταν τα δευτερόλεπτα έτρεχαν αντίστροφα, μία νέα ισοπαλία ήρθε στα 7'' και το άστοχο σουτ του Σρούντερ οδήγησε στην παράταση.

Εκεί, ο Γκριγκόνις σκόραρε για το 91-89, ο Βαλαντσιούνας έκοψε τον Βάγκνερ στην άλλη πλευρά και από την γραμμή της «φιλανθρωπίας» έκανε το +4 (93-89) στο...43'. Ο Βάγκνερ που είχε... σιγήσει σε εκείνο το σημείο μοίρασε στον Τίμαν για το 94-93 και ο Σρούντερ ισοφάρισε σε 96-96 30'' πριν την εκπνοή. Τα 6'' δεν ήταν ικανά και πάλι να κρίνουν το νικητή με τη δεύτερη παράταση να είναι γεγονός. Φόιγκντμαν και Σρούντερ έγραψαν το 96-101 πριν ο 34ος πόντους του Βαλαντσιούνας να φέρει τη Λιθουανία σε απόσταση αναπνοής (102-103). Ο Εχόδας απάντησε στις με δύο... βόμβες του Λο (107-109), ο Μπουτκεβίτσιους αστόχησε στο τελευταίο σουτ και η Γερμανία έγραψε το απόλυτο 3/3 μετά από 50 λεπτά!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 41-46, 65-66, 89-89, 96-96 (1η παρ.), 107-109 (2η παρ.)

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Είχε τον τελευταίο λόγο ακόμη και όταν είδε την Λιθουανία να την ισοφαρίζει και να στέλνει το ματς στην παράταση. Οι 2 πόντοι που επικράτησε στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο (11-13) ήταν αρκετοί για το ροζ φύλλο.

Οι MVPs: Ο Φραντζ Βάγκνερ που... διέλυσε τα κοντέρ με 36 πόντους στην αξιολόγηση, έχοντας 32 πόντους (4/7τρ.), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Αλλά και ο Σρούντερ που ήταν... εκεί για να «μιλήσει» στις δύο παρατάσεις και να δώσει ώθηση στη Γερμανία με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάοντο Λο. Μπήκε στο παρκέ και έδωσε τις βοήθειες που ήθελε η Εθνική του για να φτάσει στη νίκη με 21 πόντους και 2 τρίποντες βόμβες στη δεύτερη παράταση που η μπάλα... έκαιγε.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η διπλή παράταση!

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Λεκαβίτσιους και Μπουτκεβίτσιους δεν προσέφεραν στην ομάδα τους αναλογικά με τον χρόνο συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 56 φάουλ του αγώνα, τα 50 ριμπάουντ της Λιθουανίας και το 2/10 τρίποντα του Σρούντερ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Γερμανία μπορεί να χαμογελά όχι μόνο για τις νίκες της αλλά και για τον τρόπο που φτάνει σε αυτές. Κοιτάζει πλέον με ηρεμία τη συνέχεια σε αντίθεση με την Λιθουανία που πρέπει να... ρεφάρει.

Άγρια δολοφονία άνδρα στα Πετράλωνα - Βρέθηκαν 14 σφαίρες

Ενεργειακή κρίση: Τα μέτρα που παίρνουν χώρες της ΕΕ για να αντιμετωπίσουν τις τιμές που αυξάνονται

Κύθνος: Το σούπερ γιοτ «007» αξίας δεκάδων εκατομμυρίων έχει σχεδόν βυθιστεί - Δείτε νέα βίντεο