Euroleague, Εφές - Παναθηναϊκός 82-81: Αυτόχειρας στην Πόλη

Ο Παναθηναϊκός γκρέμισε ό,τι έχτιζε στο φινάλε του αγώνα με την Εφές, γνωρίζοντας την ήττα από τους Τούρκους με 82-81 με το τρίποντο του Μοερμάν στο φινάλε - Παραμένουν στην 17η θέση οι πράσινοι

efes_pao
Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε στο Sinan Erdem για την 22η ημέρα της Euroleague  δίχως τον Γιώργο Παπαγιάννη και κουβαλώντας 14 συνεχόμενες ήττες μακριά από το ΟΑΚΑ όμως βρέθηκε κοντά στο να ολοκληρώσει τον απόλυτο αιφνιδιασμό στην έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Για την ακρίβεια, βρέθηκε κοντά για 39:58, πριν ο Μοερμάν ευστοχήσει ελεύθερος σε τρίποντο για το 82-81 αφού ο Έβανς έδωσε λάθος στο τέλος. Έτσι, πήγε στράφι η μεγάλη εμφάνιση του «τριφυλλιού» (12/28 τρίπ.) και ειδικά των Νέντοβιτς (20π., 6ριμπ.), Μέικον (17π.) και Ουάιτ (15π., 8ριμπ.).

Ο αγώνας

Η Αναντολού Εφές βρήκε επιθετικό ρυθμό στα πρώτα λεπτά του ματς στο Sinan Erdem, μετρώντας 3/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα στο 5' ενώ οι Σέιν Λάρκιν και Μπράιαντ Ντάνστον σημείωσαν από 6 πόντους στο 12-7 των γηπεδούχων σε αυτό το διάστημα. Σε κάθε περίπτωση, ο Παναθηναϊκός στάθηκε αρκετά καλά, έχοντας 3/5 τρίποντα και κάνοντας σπουδαία δουλειά στα ριμπάουντ, με 9 αντί 2 της Εφές.

Ο Λάρκιν συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στους «πράσινους» πίσω από τα 6μ.75 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-12 για τους πρωταθλητές Ευρώπης. Στη συνέχεια, όμως ο Παναθηναϊκός συνέχισε να σουτάρει με καλό ποσοστό.

Ο Αταμάν έβλεπε τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να βάζουν το ένα τρίποντο μετά από το άλλο, καλόντας timeout έπειτα από το προσπέρασμα του «τριφυλλιού» με τον Μέικον (33-36, 17')! Παρά το 33.3% στα δίποντα, ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ, υπερέχοντας στα ριμπάουντ, με τους Σαντ Ρος και Έβανς να ξεχωρίζουν στον «άερα».

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-42, κάνοντας επιμέρους σκορ 22-30 στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου σούταραν 3/4 βολές, 6/8 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Ακολούθως, η Εφές πάτησε γκάζι και γύρισε από το -3 στο +3, αφού εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα λάθη του Παναθηναϊκού που έδωσε εύκολα καλάθια στους γηπεδούχους. Ο Μέικον ευστόχησε στο 10ο τρίποντο του «τριφυλλιού» για το 60-58, με τον Παναθηναϊκό να μένει όρθιος στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Καββαδάς έφερε το ματς στα ίσα (71-71) ενώ ο Νέντοβιτς έδωσε ξανά το προβάδισμα στο «τριφύλλι» για το 73-74 με νέο τρίποντο! Στα 2:13 για το τέλος και με τον δείκτη του σκορ στο 75-76, ο Πρίφτης χρεώθηκε με τεχνική ποινή επειδή πάτησε στο παρκέ για να δώσει οδγηγίες και ο Μίτσιτς ισοφάρισε σε 76-76.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν ως το φινάλε, εκεί όπου ο Ντάνστον έκανε το 79-80, ο Μέικον αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια, ο Μίτσιτς έχασε το τρίποντο, ο Ουάιτ άρπαξε το ριμπάουντ και πήγε στις βολές στα 14.7"!

Ο Αμερικανός αστόχησε στην πρώτη, έβαλε τη δεύτερη και ο Εργκίν Αταμάν κάλεσε timeout για να οργανώσει την επίθεση των γηπεδούχων. Οι Τούρκοι γύρισαν την μπάλα, ο Μοερμάν όπλισε και εκτέλεσε ελεύθερος για τρεις, χαρίζοντας τη νίκη στην Εφές με 82-81.

O Παναθηναϊκός έμεινε στην 17η θέση με ρεκόρ 4-15.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 39-42, 65-62, 82-81.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 11, Μπομπουά 4, Σίνγκλετον , Μπράιαντ 4, Μόερμαν 15 , Πλάις 4, Μίτσιτς 20 , Άντερσον, Ντάνστον 14, Σιμόν 10

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 3 (1), Μέικον 17, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 8 , Παπαπέτρου 7, Κασελάκης, Γουάιτ 15, Νέντοβιτς 20 , Έβανς 4, Σαντ Ρος 5.