ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ
Άρσεναλ - Γουέστ Χαμ 2-0: «Κανονιές» τετράδας στο Λονδρέζικο ντέρμπι - Δείτε τα γκολ

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κανονιέρηδες» νίκησαν τα «σφυριἀ» και τα προσπέρασαν στην 4η θέση της Premier League - Επέστρεψε στις νίκες η Γουλβς, ισοπαλία στο «Σέλχαρστ Παρκ»

arsenal
Η Άρσεναλ με δυο... κανονιές των Μαρτινέλι και Σμιθ Ρόου επικράτησε με 2-0 της Γουεστ Χαμ στο "Emirates" στο λονδρέζικο ντέρμπι για την 17η αγωνιστική της Premier League το βράδυ της Τετάρτης (15/12), φτάνοντας τις πέντε διαδοχικές εντός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά επί εποχής Μικέλ Αρτέτα και την ίδια ώρα προσπέρασε στη βαθμολογία τα «σφυριά» για να βρεθεί μόνη στην 4η θέση.

Στο 40' η βολίδα του Τίρνεϊ προσέκρουσε στο δοκάρι και στο 48', ο Λακαζέτ πέρασε μία όμορφη κάθετη για τον Μαρτινέλι,με τον Βραζιλιάνο να ανολιγει το σκορ. Η Άρσεναλ είχε τη μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμα της στο 69' με τον Λακαζέτ να κερδίζει πέναλτι και αποβολή από τον Τσουφάλ, όμως ο Φαμπιάνσκι έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας της Premier League που νικάει τον Γάλλο φορ από την άσπρη βούλα μετά από οκτώ εκτελέσεις. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 87' ο Σμιθ Ρόου με σουτ από το ημικύκλι της μεγάλης περιοχής.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cgg7zyfpl8q1-se)

Σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για ν΄ απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της Premier League πήρε η Σαουθάμπτον στο «Σέλχαρστ Παρκ» του Λονδίνου απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας (2-2).  Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ζάχα άνοιξε το σκορ, ωστόσο μισή ώρα αργότερα ο Γουόρντ - Πράους πέτυχε το 1-1. Οι «Αγιοι» έκαναν την ανατροπή και στο 36' ο Μπρόχα πέτυχε το 2-1. Η Πάλας ήταν καλύτερη στην επανάληψη και ο Αγιού στο 65' διαμόρφωσε το 2-2. Ηταν η πρώτη τους ισοπαλία στο «Σέλχαρστ Παρκ» έπειτα το 2008!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cgg7jwaq7feh-se)

Η Γουλβς «απέδρασε» με «διπλό» από την έδρα της Μπράιτον. Ήταν η πρώτη νίκη των «Λύκων» μετά τις 20/11 και το 1-0 επί της Γουέστ Χαμ, καθώς από τότε ακολούθησαν 4 ματς με 2 ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Στο 45' ο Σαΐς πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης που ολοκληρώθηκε στο 106' και 29'' (λόγω τεχνικού προβλήματος στον εξοπλισμό VAR του διαιτητή) και ήταν το μεγαλύτερο σε διάρκεια μετά τον Σεπτέμβριο του 2017 (108΄ και 35΄ Σίτι - Λίβερπουλ 5-0)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cgg7zyfzcyrd-se)

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Μπρέντφορντ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Αναβλήθηκε

Νόριτς-Αστον Βίλα 0-2 (34΄ Ράμσεϊ, 87΄ Γουότκινς)

Μάντσεστερ Σίτι-Λιντς 7-0 (8΄ Φόντεν, 13΄ Γκρίλις, 32΄,62΄ Ντε Μπράιν, 49΄ Μαχρέζ, 74΄ Στόουνς, 78΄ Ακε)

Μπράιτον-Γουλβς 0-1 (45΄+1 Σάις)

Μπέρνλι-Γουότφορντ Αναβλήθηκε

Κρίσταλ Πάλας-Σαουθάμπ τον 2-2 (2΄ Ζαχά, 65΄ Αγιού - 32΄ Γουόρντ-Πράους, 36΄ Μπρόια)

Άρσεναλ –Γουέστ Χαμ 2-0 (48΄Μαρτινέλι, 87΄Σμιθ Ρόου)