ΕΛΙΚΑΡ: Αποστολή δωρεάν καρδιολογικού ελέγχου στα Καρδάμυλα και τον Βολισσό Χίου
Άρχισε σήμερα και ολοκληρώνεται στις 26 Απριλίου 2024
Το Ελληνικό Ίδρυμα Καρδιολογίας, στα πλαίσια του κοινωνικού του έργου: «Απομακρυσμένα χωριά- Πάντα δίπλα στον άνθρωπο, όπου κι’ αν βρίσκεται», διοργανώνει και υλοποιεί δωρεάν πλήρη καρδιολογικό έλεγχο στα Καρδάμυλα και στον Βολισσό της Χίου. Ο έλεγχος θα πραγματοποιηθεί στα πολυδύναμα περιφερειακά ιατρεία των περιοχών, στις 22, 23, 25 και 26 Απριλίου, με την επιστημονική συνδρομή του Γενικού Νοσοκομείου Χίου «Σκυλίτσειο» και περιλαμβάνει: Triplex καρδιάς, ηλεκτροκαρδιογράφημα και μέτρηση αρτηριακής πίεσης. Η συγκεκριμένη πρωτοβουλία γίνεται στην μνήμη της γιατρού Ειρήνης Σαρόγλου- Τσάκου
H κοινωνική δράση του ΕΛ.Ι.ΚΑΡ. εστιάζει πάντα στην πρόληψη, αναδεικνύοντας τη σημασία του τακτικού καρδιολογικού ελέγχου, ειδικά για τους συνανθρώπους μας που ζουν σε απομακρυσμένες περιοχές και δεν έχουν τακτική πρόσβαση στην ιατρική φροντίδα και παρακολούθηση της καρδιαγγειακής τους υγείας.
Φέτος, είναι η 3η χρονιά που το Ελληνικό Ίδρυμα Καρδιολογίας συνεχίζει δυναμικά την συγκεκριμένη κοινωνική του δράση, με στόχο να επισκεφθεί όσες περισσότερες απομακρυσμένες περιοχές της χώρας μας είναι δυνατόν.
Περισσότρες πληροφορίες www.elikar.gr
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.