Περιστέρι - Λάρισα 101-63: «100άρα» με 18/27 τρίποντα

Το Περιστέρι επικράτησε εύκολα της Λάρισας με σκορ 101-63 στο ντεμπούτο του Νίκου Παπανικολόπουλου στην ομάδα των δυτικών προαστίων, σουτάροντας 18/27 τρίποντα

4968785
Έπειτα από τη αποχώρηση του Ηλία Ζούρου και των αντιδράσεων που προκλήθηκαν λόγω της απόφασης της διοίκησης της ΚΑΕ να ολοκληρώσει πρόωρα τη συνεργασία της με τον Έλληνα προπονητή, το ζητούμενο για το Περιστέρι είναι να ξαναβρεί την ηρεμία, με δεδομένο μάλιστα ότι επιστρέφει στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του την επόμενη εβδομάδα. Οι «κυανοκίτρινοι», λοιπόν ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των Θεσσαλών και ανέβηκαν στο 7-2 στην κατάταξη.

Ο αγώνας

Η Λάρισα προηγήθηκε με 7-8 στο 3:15 κι εν συνεχεία παραδόθηκε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων που έκαναν σερί 13-0 (20-8, 5:55) κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 27-18. Ο Τζάστιν Γκρέι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι ανέβασε τη διαφορά στο +19 (48-29) λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο κλειστό της Τζον Κένεντι ενώ το Περιστέρι winmasters πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 51-32. Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα τους (77-50, 30'), δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα κι έφτασαν στη νίκη με το επιβλητικό 101-63.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 51-32, 77-50, 101-63.